Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gra wstępna

Bruksela
Polska i Unia Europejska nie porozumiały się wczoraj w sprawie limitów produkcyjnych dla polskich rolników. Polacy domagają się wyższych limitów od tych, które proponuje "piętnastka". Komisja europejska ma dzisiaj przedstawić propozycje reformy wspólnej polityki rolnej. Jej celem jest m.in. wprowadzenie bardziej ekologicznego rolnictwo i ułatwienie kompromisu w sprawie dopłat bezpośrednich dla farmerów z nowych krajów członkowskich.

Polska przedstawia Unii stanowisko w sprawie rolnictwa

   Główny polski negocjator Jan Truszczynski i wiceminister rolnictwa Jerzy Plewa mówili wczoraj, że przyjechali głownie po to, by wyjaśnić poglądy Polski na określone sprawy i przekonać Unię do pewnych rozwiązań w rolnictwie. - To pewien etap, gra wstępna, z pewnością nic konkretnego nie uzyskamy przed wrzeniem, czyli do czasu, kiedy Komisja Europejska zapozna się z pozostawionymi dzisiaj dokumentami, prezentującymi szczegółowo stanowisko Polski w negocjacjach dotyczych rolnictwa - powiedział Truszczyński.
   Dzisiaj Komisja Europejska ujawni propozycje zmian we wspólnej polityce rolnej. Zdaniem Truszczyńskiego chodzi przede wszystkim o to, by dwa odmienne "sposoby myśleniaˆ nie spowodowały konfliktu w gronie krajów członkowskich Unii, bo mógłby on negatywnie wpłynąć na tempo i rodzaj negocjacji z kandydatami, w dziedzinie rolnictwa.
   Grupę państw pod przewodnictwem Francji dąży do zachowania dopłat bezpośrednich dla rolników. Za stopniowym ograniczaniem, a końcu zniesieniem tych subsydiów odpowiadają się Niemcy, Wielka Brytania, Szwecja i Holandia.
   Na stanowisko Niemiec ogromny wpływ ma fakt, ze to właśnie RFN, Holandia i Niemcy wpłacają największe składki do budżetu unijnego. Przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi wyborami w Niemczech, władze tego kraju muszą liczyć się z opinia publiczna, stad rząd głośno mówi o konieczności zmniejszeniu wydatków z unijnego budżetu na rolnictwo i proponuje odłożenie do jesieni decyzji w sprawie wysokości dopłat dla farmerów z nowych krajów członkowskich.
   Prawdopodobnie przestawione jutro propozycje zmian będą zakładać kompromis w sprawie bezpośrednich dopłat dla rolników w krajach kandydujących. Duży nacisk zostanie położonych na rozwój ekologicznej produkcji rolnej, co - zdaniem polskich negocjatorów - stanowi szansę dla naszego rolnictwa. Z badań wynika, że konsumenci będą poszukiwać zdrowej, nieskażonej i bezpiecznej żywności.
GRZEGORZ KOŚCIŃSKI (Bruksela)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski