Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grafika ponad granicami

AN
(INF. WŁ.) Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie wyruszyło - jak już parokrotnie pisaliśmy - poza nasze wschodnie granice, a kolejnym etapem będą miasta Europy Zachodniej.

W drodze z Kijowa do Moskwy

   - Program Eurografik 2003/2004 - Most Integracji Kultury Europejskiej największy nacisk kładzie na spotkanie odmiennych trendów artystycznych, ich wzajemny dialog oraz wymianę artystycznych tradycji narodowych. Chcemy poszerzyć i umocnić kiedyś powstały szlak integracji i wymiany idei artystycznych prowadzący wzdłuż całej Europy, od jej wschodnich aż do zachodnich krańców - mówi prof. Witold Skulicz, inicjator Mostu Integracji, prezes i twórca Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.
   Na wielką międzynarodową wystawę "Mostu" składa się 311 prac 228 autorów. Europa Zachodnia reprezentowana jest przez 56 artystów, Centralna przez 65. Największą reprezentację ma Europa Wschodnia: 114 grafików. Prace reprezentujące Europę Zachodnią i Centralną zostały wybrane z wystawy głównej Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, reprezentację Europy Wschodniej wybrało międzynarodowe jury.
   Pierwsza prezentacja, w galerii Ławra w Kijowie, dobiegła końca. Obecnie wystawa rusza w drogę z Kijowa do Moskwy, gdzie 19 marca w Nowym Maneżu (największa z moskiewskich galerii) zostanie otwarta jej druga edycja. W Kijowie Eurografik 2003/2004 - Most Integracji Kultury Europejskiej uznano za duże i znaczące wydarzenie. Przy okazji wystawy była mowa również o Krakowie i roli krakowskiego Triennale w życiu artystycznym tej części Europy. "Triennale przebyło, licznymi meandrami, długą drogę prezentując swemu miastu, Polsce, a także, w pierwszych dwóch dekadach swojego istnienia, całej zamkniętej murem berlińskim wschodniej Europie wolny, nieokiełznany strumień wyobraźni artystów z całego świata. Triennale nigdy nie sprzeniewierzyło się swemu głównemu założeniu, jakim było zapalanie reflektora nad miejscem, w którym znajdowała się ewoluująca światowa mapa sztuki" - tak mówiła Iryna Ostromencka, kijowianka zajmująca się działalnością wystawienniczą i krytyczną. (AN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski