Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grechuta Festival w terminie późniejszym i bez konkursu

Wacław Krupiński
Marek Grechuta
Marek Grechuta fot. archiwum
Muzyka. W niedzielę minie 10 lat od śmierci tego twórcy, ale jego piosenki wciąż są śpiewane.

9 sierpnia minie 10 lat od śmierci Marka Grechuty. I pewnie tego dnia miłośnicy tego twórcy znów pojawią się przy jego grobie ze zniczami. Na koncertach tegorocznego Grechuta Festival spotkają się dopiero w dniach 26-30 października.

- Zmianę terminu festiwalu, który zawsze rozpoczynał się w dniu śmierci Marka, wymusiła dostępność Centrum Kongresowego ICE, na czym bardzo nam zależało. Koncert galowy musi mieć stosowną oprawę - tłumaczy Danuta Grechuta.

W tym roku znów nie ma konkursu interpretacji piosenek Marka Grechuty, kolejny raz resort kultury poskąpił festiwalowi wsparcia. Musiały wystarczyć środki z Urzędu Miasta, Urzędu Marszałkowskiego oraz, w skromniejszym wymiarze, Politechniki Krakowskiej, która wciąż pamięta o swym sławnym absolwencie architektury.

Co zatem się odbędzie? Finałowa gala, a w niej: Stanisław Soyka, Kasia Kowalska, Agnieszka Chrzanowska, Michał Augustyniak vel Limboski, laureaci festiwalowych konkursów sprzed paru lat: Tomasz Steńczyk i Karolina Leszko.

Każdy z solistów złoży muzyczny hołd Markowi Grechucie, a także wykona utwory ze swego repertuaru. Ponadto jazzowy kwartet Wojciecha Majewskiego, który w roku 2001 nagrał płytę „Grechuta” oraz zespoł Anawa, w składzie, który towarzyszył patronowi festiwalu podczas ostatnich lat jego działalności estradowej.

Dzień wcześniej w sobotnie południe, ulicami Starego Miasta przejdzie wielobarwny korowód, a w nim m.in.: orkiestra reprezentacyjna AGH, ułani z Krakowskiego Klubu Jazdy Konnej, Poczty Rycerskie, artyści Piwnicy pod Baranami.

Poza tym - kameralnie. Klaunada dla dorosłych „40 i 4”, czyli monodram Andrzeja Talkowskiego, nawiązujący do faktu, że Anawa to był pierwotnie kabaret (środa, 26 bm). Ponadto 28 bm. występ duetu Karolina Leszko i Paweł Piątek, czyli absolwentki Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, laureatki I nagrody II edycji festiwalu i wieloletniego pianisty Anawy, obecnie kierownika muzycznego festiwalu.

Dopełni program (27 bm.) odczyt multimedialny Andrzeja Boguni-Paczyńskiego „Muzyka popularna w Krakowie w latach 1953-1965 (czego słuchano, co grano i co śpiewano, jak tańczono)”.

Przypomnijmy, że w sierpniu w Świnoujściu, gdzie znajduje się Amfiteatr im. Marka Grechuty, odbył się po raz drugi tygodniowy Grechuta Festival, na który złożyło się niemal 30 wydarzeń. W finale wystąpiła z recitalem Maryla Rodowicz, wykonując m.in. piosenki śpiewane z Markiem Grechutą w słynnym spektaklu Teatru STU „Szalona Lokomotywa”. Inną gwiazdą festiwalu była Krystyna Janda, wielka admiratorka twórczości Grechuty, z którym nagrała płytę z erotykami Leśmiana -„W malinowym chruśniaku”. Gościem specjalnym festiwalu był Jan Kanty Pawluśkiewicz.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski