Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grobowce po figurkach

GEG
Archeolodzy z Krakowa i Poznania na początku marca podczas wykopalisk w Tell el-Farcha znaleźli - jak już informowaliśmy - ponad 60 przedmiotów z okresu panowania pierwszych władców Egiptu. Prawdziwą sensacją były dwie półmetrowe złote figurki stojących mężczyzn - sprzed ponad 5 tys. lat - prawdopodobnie przedstawiające jednego z pierwszych władców państwa faraonów. Wszystko wskazuje na to, że na trwałe wejdą one do podręczników archeologii i historii sztuki. Cenne figury w eskorcie egipskiej policji trafiły już do słynnego Muzeum Egipskiego w Kairze, gdzie znajdują się największe na świecie zbiory starożytnego Egiptu.

Kolejne odkrycia polskich archeologów w Egipcie

Dwa nienaruszone grobowce z okresu I dynastii egipskich władców - to kolejne odkrycie polskich archeologów prowadzących wykopaliska w Tell el-Farcha w delcie Nilu.

Wśród odkrytych ostatnio przedmiotów są też inne niespodzianki naukowe. Przybornik służący do mieszania barwników i substancji używanych do pisania i dekorowania - to najstarsza znaleziona do tej pory "paleta pisarza". Niezwykle ważnym odkryciem jest też figurka przedstawiająca jednego z najważniejszych bogów starożytnego Egiptu - Horusa (człowieka z głową sokoła), bo świadczy o powszechności kultu tego boga we wczesnych okresach egipskiej historii. Z kolei gliniane modele spichlerzy dowodzą, że ten region Egiptu był rozwinięty gospodarczo.
Grobowce dają nadzieje na kolejne ważne odkrycie. Prace wykopaliskowe potrwają jeszcze kilka tygodni, ale już natrafiono na dużą liczbę naczyń ceramicznych i kamiennych złożonych do grobu wraz z pochowanym w nim arystokratą.
Tell el-Farcha to obecnie jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Egipcie. Polska ekspedycja kierowana przez prof. Krzysztofa Ciałowicza z Uniwersytetu Jagiellońskiego i dr. Marka Chłodnickiego z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu prowadzi tam badania od 1998 r. Do tej pory odkryto m.in. budowle o charakterze rezydencjalno-świątynnym, najstarsze centrum browarnicze, cmentarzysko z okresu panowania I dynastii.
(GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski