Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groby profesorów UJ na Cmentarzu Rakowickim (NOP)

Redakcja

Stanisław E. NAHLIK
(1911–1991)
prawnik, wykładowca prawa międzynarodowego publicznego na Uniwersytecie M. Kopernika w Toruniu, potem na UJ. Znawca problematyki międzynarodowej ochrony dóbr kultury, prawa traktatów i prawa dyplomatycznego. Reprezentował Polskę na konferencjach międzynarodowych, dr h.c. uniwersytetów w Bordeaux i Bochum. Członek PAU.
Kw. VII, zach., po prawej gr. Woźniczka

Kazimierz NOWACKI
(1928–1996)
historyk sztuki i teatrolog, wicedyrektor Muzeum UJ (1966–1986), dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie (1986–1989), kierownik Zakładu Teatru Instytutu Polonistyki UJ (1988–1991), prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.
Pas 45 zach., gr. rodz. Weselych 

Alfred Karol OBALIŃSKI
(1843-1898)
lekarz chirurg i okulista. Pionier wielu zabiegów chirurgicznych, m.in. wypracował własną metodę przeszczepiania skóry, operował wady wrodzone układu kostnego u dzieci, jako pierwszy zastosował piłki Gigliego do trepanacji czaszki (1897). W 1896 jako pierwszy przeprowadził operację wycięcia żołądka i poprzecznicy. Jako pierwszy na ziemiach polskich zastosował rentgenografię do diagnostyki chirurgicznej. Jeden z trzech (oprócz Wincentego Eminowicza i Arnolda Benneta) inicjator założenia pierwszego na ziemiach polskich (1891) Krakowskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i jego pierwszy prezes.
Kw. M, wsch.

Kazimierz OPAŁEK
(1918–1992)
profesor teorii prawa, autor licznych prac z tej dziedziny, zajmował się także historią nauki. Jeden z najwybitniejszych polskich i europejskich filozofów prawa. Prorektor UJ, dziekan Wydziału Prawa, wieloletni kierownik Katedry Teorii Państwa i Prawa UJ. Członek rzeczywisty PAN i PAU, ponadto członek zagraniczny Serbskiej Akademii Nauk i Sztuk oraz Bawarskiej Akademii Nauk. Dr h.c. uniwersytetu w Pécs.
Kw. XXXV, rząd 11, gr. 15

Zdzisław OPIAL
(1930–1974)
matematyk, autor wybitnych rezultatów w teorii równań różniczkowych; także historyk matematyki i metodyk jej nauczania. Autor nowatorskiego podręcznika algebry i książek o matematyce dla młodzieży; prorektor UJ. Jego imię nosi ulica w Krakowie.
Kw. Q płd., rząd 2

Wiktor ORMICKI
(1898–1941)
geograf, antropogeograf, docent Instytutu Geograficznego UJ, jeden z twórców polskiego regionalizmu i polskiej antropogeografii, autor prac dotyczących geografii ludności, gospodarczej i rolnictwa. Aresztowany w Sonderaktion Krakau, więzień obozów w Sachsenhausen, Dachau i Mauthausen-Gusen, gdzie zginął.
Kw. P płn.  rząd 3, gr. 3 od prawej (symboliczne miejsce spoczynku)

Ewa OSTROWSKA
(1907–1977)
językoznawczyni (badaczka historii języka i dialektologii historycznej), autorka wielu prac o języku poetyckim w polskiej poezji średniowiecza, zwłaszcza o „Bogurodzicy”, języku artystycznym Reja i Kochanowskiego. Członek Komitetu Redakcyjnego „Słownika staropolskiego”, kierownik Zakładu Gramatyki Diachronicznej.
Kw. LVI, rząd 43, gr. 2 na pasie

Wacław OSUCHOWSKI
(1906–1988)
profesor prawa rzymskiego. Do 1945 związany z Uniwersytetem Jana Kazimierza. Członek Societe d'Histoire du Droit w Paryżu. Autor wielokrotnie wznawianego podręcznika prawa rzymskiego.
Kw. W, rząd zach., po prawej Salskiego 

Kazimierz PASENKIEWICZ
(1897-1995)
logik, organizator Katedry Logiki UJ, prodziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego UJ, współzałożyciel Wyższej Szkoły Nauk Społecznych, inwalida wojny polsko-bolszewickiej, wojewoda krakowski.
Kw.. LXXVIII, rząd 18, gr. 94

Andrzej PELCZAR
(1937–2010)
matematyk, specjalista w dziedzinie równań różniczkowych, układów dynamicznych i historii matematyki, autor licznych podręczników akademickich. Rektor UJ (1990–1993), przewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, prezes Polskiego Towarzystwa Matematycznego, współzałożyciel i wiceprezes Europejskiego Towarzystwa Matematycznego. Członek PAU.
Kw. Ca, rząd 2, gr. 12

Jerzy PERZANOWSKI
(1943–2009)
filozof, logik, profesor Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, twórca Zakładu Filozofii Logicznej i Kognitywistyki UJ, społecznik, współtwórca Farmy Życia w Więckowicach k. Krakowa.
Kw. N zach., gr. 23

Mieczysław PISZCZKOWSKI
(1901–1981)
literaturoznawca, badacz oświecenia, autor monografii o Krasickim, docent Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie i profesor UJ. Członek PAU i Towarzystwa Naukowego we Lwowie.
Kw. LVII, rząd 8, gr. 3 na pasie

Andrzej PLIŚ
(1929–1991)
matematyk, jeden z najwybitniejszych na świecie specjalistów w dziedzinie równań różniczkowych, liczne jego wyniki zapoczątkowały nowe kierunki badań. Członek PAN.
Kw. LXXIX, rząd 1, gr. 10 (ul. Prandoty)

Maria PRZETACZNIK-GIEROWSKA
(1920–1995)
psycholog, specjalizowała się w psychologii rozwoju i wychowania dzieci, zwłaszcza w rozwoju mowy dziecka, dyrektor Instytutu Psychologii UJ.
Kw. XIV b, rząd 20, gr. 11

Kazimierz PRZYBYŁOWSKI
(1900–1987)
prawnik, ostatni dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza, więzień gułagu; od 1945 na UJ, profesor prawa cywilnego i prawa prywatnego międzynarodowego, uczestnik prac kodyfikacyjnych w okresie międzywojennym i po wojnie, dr h.c. UJ.
Pas 100, gr. 85 (za gr. rodz. Wadowskich)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski