Grozi nam benzyna po 6 zł. Przez konflikt Izraela i USA z...

Grozi nam benzyna po 6 zł. Przez konflikt Izraela i USA z Iranem, słabego złotego i nową "opłatę antysmogową" PiS

Zbigniew Bartuś

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Na wielu stacjach państwowego Orlenu zarówno popularna benzyna 95, jak i olej napędowy kosztują już ponad 5 złotych.
1/3
przejdź do galerii

Na wielu stacjach państwowego Orlenu zarówno popularna benzyna 95, jak i olej napędowy kosztują już ponad 5 złotych. ©Zbigniew Bartuś

Ceny najpopularniejszej benzyny Pb95 na wielu małopolskich stacjach poszybowały dzisiaj powyżej 5 zł, a Pb98 dobiły do 5,50 zł. Olej napędowy też kosztuje już ok. 5 zł za litr. A może być jeszcze drożej, zwłaszcza w Polsce. Na globalny wzrost cen ropy naftowej związany z napięciami na linii Iran-USA nakłada się u nas bowiem słabnący złoty oraz nowa opłata „antysmogowa” forsowana przez PiS.
- Baryłka ropy Brent kosztowała dziś rano 77,33 USD, czyli minimalnie mniej niż wczoraj, ale o 2,5 dolara więcej niż tydzień temu - zauważa dr Jakub Bogucki, analityk e-petrol.pl. Zwraca uwagę, że dużo szybciej drożeje olej napędowy.
'
77,33 USD to najwyższa cena ropy od listopada 2014 r. Administracja ówczesnego prezydenta USA Baracka Obamy prowadziła wówczas negocjacje z Iranem, zakończone pół roku później zawarciem wielostronnego porozumienia, zgodnie z którym Teheran zgodził się zaprzestać dalszych prac nad bronią jądrową.
Zdjęcie zachodniego embarga i powrót Iranu na światowy rynek ropy doprowadził do dalszego spadku cen tego surowca. W styczniu 2016 r. ropa kosztowała poniżej 30 dol., a Europejczycy mogli się cieszyć najtańszą benzyną od lat. W Polsce na wielu stacjach Pb95 można było kupić po 3,9 zł za litr, a olej napędowy po 3,67 zł za litr.

Tak korzystne ceny benzyny miały olbrzymi wpływ na inflację w Polsce, która nagle się zatrzymała. Koszty transportu (w tym benzyny) przekładają się bowiem na ceny większości towarów i usług.Będzie drożej!Ale o benzynie po 4 zł za litr musimy dziś zapomnieć. Gotujmy się raczej na 6 zł za litr. Głównym powodem jest wypowiedzenie przez Donalda Trumpa nuklearnego porozumienia z Iranem.

Ropa drożeje i najpewniej będzie drożeć. Cytowany wczoraj przez agencję Reutera bank inwestycyjny Jeffers przewiduje, że eksport ropy z Iranu zmaleje już niebawem, a więc na długo przed wprowadzeniem nowych sankcji na ten kraj (mają obowiązywać za pół roku). Już jesienią irański eksport ma spaść o 500 tys. baryłek dziennie , a w 2019 r. o milion baryłek dziennie.

Ceny baryłki ropy mogą przez to znowu przebić 100 dolarów, ale wiele zależy od wielkości wydobycia w USA. Jeśli gwałtownie wzrośnie, może to zrekompensować irański ubytek i zapobiec dalszemu wzrostowi cen. Na razie Amerykanie wydobywają 10,7 mln baryłek dziennie. Musieliby więc zwiększyć produkcję o minimum 5 proc. Teoretycznie maja ku temu potencjał.

Niezależnie od tego, analitycy przewidują, że benzyna w Polsce będzie w najbliższych miesiącach drożeć. Mogą to być nawet skoki gwałtowne, jeśli temperatura konfliktu między wspieranym przez USA Izraelem a Iranem mocno wzrośnie lub (i) konflikt ten rozleje się poza Bliski Wschód.

Nakłada się na to kilka innych czynników, jak załamanie gospodarki Wenezueli oraz ograniczenie wydobycia przez kraje OPEC.

Słaby dolar i nowy podatek PiSW Polsce mamy też do czynienia z osłabieniem złotówki do dolara (największym od grudnia zeszłego roku) – a transakcje w branży naftowej rozliczane są właśnie w amerykańskiej walucie.

Cenę nad Wisłą podbije też zapewne nowa opłata przeforsowana przez PiS. W jego ramach do każdego litra benzyny i oleju napędowego doliczone zostanie 10 groszy.

Jak tłumaczy rząd, pieniądze te zasilą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, z którego finansowane będą m.in. projekty dotyczące paliw alternatywnych i pojazdów elektrycznych. W praktyce prawie dwie trzecie środków ma pójść na walkę ze smogiem.

Ministerstwo Energii wyliczyło, że dzięki nowej opłacie państwo pozyska od kierowców dodatkowe 1,7 mld złotych. Biuro Analiz Sejmowych uważa, że będzie to raczej od 2 do 2,5 mld zł.

Szefowie dyktujących ceny w Polsce państwowych koncernów, Orlenu i Lotosu, zapewniają wprawdzie, że nowa opłata nie przełoży się na ceny detaliczne.

– Wydaje mi się to jednak mało prawdopodobne – komentuje dr Bogucki. – Ktoś musi zapłacić te 10 groszy, a trudno mi sobie wyobrazić, że uda się w całości przenieść taką kwotę na operatorów rynku paliwowego.

Inni analitycy zgadzają się, że to 10 groszy na litrze „na szczytny cel” zapłacą właśnie kierowcy.

Istnieje przy tym spore ryzyko, że rosnące ceny paliw przełożą się na ceny w sklepach i firmach usługowych. Dotychczas tak właśnie było.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku PiS przymierzał się do wprowadzenia podatku (20 gr za litr) na Fundusz Dróg Samorządowych, ale pod wpływem krytyki prace wstrzymano.

W cenie litra benzyny koszt samego paliwa wynosi ok. 45 proc. Dochodzi do tego 2 proc. marża i 2,6 proc. opłata paliwowa. 18,7 proc. stanowi VAT, a aż 31,3 proc. akcyza.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Komentarze (40)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Będzie jeszcze droższa benzyna

mordek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Jeszcze mocniej Dojna zmiana powinna wchodzić w d..ę Trampkowi z USA a ten się cieszy że frajerzy kupią w Ameryce ropę i gaz nawiasem mówiąc najdroższy łupkowy na świecie


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
G

V (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Niech PiS w końcu zabierze nierobom 500+ i przestanie wspierać patologie i nierobów a zacznie pomagać ludziom co płacą podatki w Polsce! Na tak drogim paliwie padnie wiele firm !!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Paliwo

Joszimitsu (gość)

Zgłoś naruszenie treści

To jeszcze
Pisowskie ku..wy podniescie akcyzę bo i tak wam za mało, to nie jest rząd to patologia rządzi karzel z kotem i chce się wypowiadać o prawach kobiet następna Pawłowicz dla mnie to...rozwiń całość

To jeszcze
Pisowskie ku..wy podniescie akcyzę bo i tak wam za mało, to nie jest rząd to patologia rządzi karzel z kotem i chce się wypowiadać o prawach kobiet następna Pawłowicz dla mnie to transwestyta, 500+ naszym kosztem weźcie ludzie k**** pomyślcie coś wam dają a biorą 2 razy tyle. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kanciarstwo

wyborca (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

No to pis znowu "dołożył"do pieca

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
..........................

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Dobra zmiana ,dobra zmiana w wakacje po 6 zł za litr

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ave PiSland

lesio (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Przy okazji wzrostu cen paliw wyszło na jaw kolejne kłamstwo obecnie żrących przy korycie. Udowadniają iż zimowy smog to efekt spalania paliwa przez auta. Dziwne, że nie ma smogu w lecie gdy jest...rozwiń całość

Przy okazji wzrostu cen paliw wyszło na jaw kolejne kłamstwo obecnie żrących przy korycie. Udowadniają iż zimowy smog to efekt spalania paliwa przez auta. Dziwne, że nie ma smogu w lecie gdy jest więcej używanych aut. Oczywiście to tylko pretekst aby dorzucić te kilkanaście groszy podatku na litrze paliwa. A najbardziej śmieszy deklaracja, iż nowy podatek nie wpłynie na wzrost cen. Istne tłumaczenie schizofrenika. Bo wychodzi, że właściciel rafinerii podnosi cenę towaru jednocześnie jej nie podnosząc deklarując iż nowy podatek nie podniesie ceny paliwa. A właścicielem o ile się nie mylę jest państwo. Więc po cholerę podnosi się podatek skoro go nikt nie zapłaci. Ale spokojnie. Zapłacimy wszyscy. Nawet ci co nie mają auta :) Mimo krzyków Szydło i zapewnień bankstera Morawieckiego kasa świeci pustakami. Niestety już nie można bełkotać - "Przez ostatnie osiem lat..."zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Polska jest POtęgą naftową i Ona ustala ceny ropy naftowej.

Kunepol (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

Szkopska szczekaczko nie ośmieszaj się.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wszyscy pis czerwona kartke przy nasnastępnych wyborach!!!

Gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

PRZEZ TEGO AMERYKAŃSKIEGO SZALEŃCA! A JESZCZE TEN RZAD DOŁOŻY PODWYŻKĘ TO ZAŁATWIA NAS NA AMEN!!! KIEDY NA SWIECIE WRÓCI NORMALNOŚĆ??

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kolejny zbędny ,,święty,,

ciekawy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

O kurcze, Tusk wraca do POlski jak paliwo znowu drożeje. Pamiętamy jak po wygranych wyborach Tusk powiedział ,,a teraz k.......wa paliwo może być i po 7 złotych.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
potrzebna jest żywa gotówka na 500 plus

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

bo na 500 plus jest potrzebna żywa gotówka bay rodzice mogli sobie kupic wódę, papierosy itp. używki, nie to co niepełnosprawni, im nie wolno dawać żywej gotówki, bo ich rodzice są zmęczeni opieką...rozwiń całość

bo na 500 plus jest potrzebna żywa gotówka bay rodzice mogli sobie kupic wódę, papierosy itp. używki, nie to co niepełnosprawni, im nie wolno dawać żywej gotówki, bo ich rodzice są zmęczeni opieką tych niepełnosprawnych dzieci i nie są już w stanie korzystać z wódy, papierosów itp. używekzwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
oszustwo mediów o dobrobycie w PRL-bis

rodzic (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

Jeśli rodzic tzw. niepełnosprawnego używa na imprezie KOD-u w Sejmie iPhona z ubiegłego roku to chyba nie powodzi im się źle. Paniusie zadbane, odżywione i wyfiokowane nie wyglądają aby miały...rozwiń całość

Jeśli rodzic tzw. niepełnosprawnego używa na imprezie KOD-u w Sejmie iPhona z ubiegłego roku to chyba nie powodzi im się źle. Paniusie zadbane, odżywione i wyfiokowane nie wyglądają aby miały niedobory gotówki i były przepracowane jak urzędnik bez podwyżek od 2008 roku. Zarabiając 2000 zł i mając na wychowaniu troje sprawnych D.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Precz z p

G (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

A dziecioroby! Maja po 4dzieci nikt nie pracuje! Patologia się bawi za nasze pieniądze. Masz te 500+. PiS nas na dziady już zaczął sprowadzać wszyscy płacimy zato. A Szydlo się drze NAM SIE...rozwiń całość

A dziecioroby! Maja po 4dzieci nikt nie pracuje! Patologia się bawi za nasze pieniądze. Masz te 500+. PiS nas na dziady już zaczął sprowadzać wszyscy płacimy zato. A Szydlo się drze NAM SIE NALEŻAŁO!!!!! zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
obyś leżała jak roślina

vovv (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

to po wuj naklepałaś tyle bachorów mając 2 tys. i mam nadzieję, że z ciebie szmato choroba zrobi leżącą roślinę

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Rob

Rob (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Do lasu kur wo bez szkoły,!!!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
M

M (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Ty wiesz co to jest niepełnosprawność.? Dla mnie to Ty jesteś tępa dzida i głupia pizda która nie wie o czym mówi.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pisowce placa za seks jak w burdelu

zgroza (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

brawo 500+, leży pieprzy się i rozmnaża i za to ma jeszcze płacone


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
UBywatelom nie starcza

(gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

Jakie to przykre

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
UBywatelom nie starcza

(gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

Jakie to przykre


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
precz z 500 plus barany pisowskie

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

przykre to jest to, że ja musze zapieprzać na czyjeś bachory

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo