Groźna bakteria w szpitalu Kopernika w Łodzi. Klebsiella...

Groźna bakteria w szpitalu Kopernika w Łodzi. Klebsiella pneumoniae NDM w oddziale neurochirurgii

Zdjęcie autora materiału
Agnieszka Jędrzejczak

Aktualizacja:

Dziennik Łódzki

Odporną na antybiotyki bakterię wykryto u 59-letniej pacjentki szpitala im. Kopernika w Łodzi. Klebsiella pneumoniae typu NDM, bo tak się nazywa, to śmiercionośna bakteria, która do Polski przywędrowała z Indii. W ubiegłym roku z jej epidemią walczyły szpitale stołeczne, poznańskie i białostockie. Zakażonych było ponad 2 tysiące pacjentów.
Klebsiella pneumoniae

Klebsiella pneumoniae ©Pixabay / skeeze

Klebsiella pneumoniae NDM w szpitalu Kopernika


Bakterie Klebsiella pneumoniae typu NDM, potocznie nazywane New Delhi, są lekooporne. Produkują enzym, który rozkłada antybiotyki. Pierwszy raz ten typ bakterii zarejestrowano w 2008 roku u pacjenta leczonego w New Delhi w Indiach, stąd potoczna nazwa bakterii. W ciągu kilku następnych lat bakteria rozprzestrzeniła się na świecie, a od kilku lat jest w Polsce.

W poniedziałek, 23 lipca, wykryto ją u pacjentki leżącej w oddziale neurochirurgii i nowotworów układu nerwowego w wojewódzkim szpitalu im. Kopernika w Łodzi. Chora 59-latka została odizolowana od reszty pacjentów przebywających w oddziale, a od wszystkich pobrano wymazy z odbytu. Rzecznik szpitala poinformował nas, że w dotychczas pobranych badaniach przesiewowych nie potwierdzono bakterii z tej rodziny.

– Pacjentka, u której wykryto drobnoustrój, nie miała objawów chorobowych. Drobnoustrój został wyhodowany z nosicielstwa, a nie z zakażenia. Osoba ta otrzymała odpowiednie zalecenia, których powinna przestrzegać po opuszczeniu szpitala, przede wszystkim jest to dbałość o podstawowe zasady higieny osobistej – mówi Piotr Sobczak, rzecznik szpitala Kopernika w Łodzi.

Oddział funkcjonuje bez utrudnień. Jedyne ograniczenie dotyczy dzieci, które na razie nie mogą odwiedzać bliskich w tym oddziale. Bakteria jest szczególnie groźna dla osłabionego oraz młodego organizmu, który nie ma jeszcze dobrze wykształconego układu odpornościowego.

Czytaj też: Superbakteria New Delhi w łódzkich szpitalach? W Białymstoku zakaz odwiedzin pacjentów

Klebsiella pneumoniae może doprowadzić do zgonu w ciągu kilku godzin wywołując m. in.: zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych albo sepsę. Łatwo przenosi się z pacjenta na pacjenta, zwłaszcza w warunkach szpitalnych. To tam dochodzi do większości zakażeń.


Klebsiella pneumoniae - jak można się zarazić?


To bakteria, która roznosi się na dwa sposoby: drogą kropelkową oraz pokarmową. Można zarazić się nią poprzez kontakt ze śliną osoby zarażonej, np. gdy osoba ta kaszle, kisza lub mówi i jednocześnie wydala ślinę zawierającą bakterię. Inną możliwością jest spożycie zakażonego pokarmu czy zjedzenie posiłku brudnymi rękami.

Klebsiella pneumoniae bez problemu może przetrwać na powierzchniach, zwłaszcza wilgotnych jak np. w zlewach, na pozostałościach w naczyniach, wilgotnych ścierkach, mydle, wokół zlewów czy nawilżaczach powietrza.


Zobacz też: Superbakteria New Delhi. Dlaczego jest tak groźna?

Komentarze (6)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Grożna baktrria

Gosia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

ten kto pisał ten artykuł nie posiada podstawowej wiedzy o tej bakterii.Wstyd i żenada ,ponieważ jest to bakteria szpitalna,która dostaje się do płuc poprzez podanie tlenu .Zadajcie sobie trud i...rozwiń całość

ten kto pisał ten artykuł nie posiada podstawowej wiedzy o tej bakterii.Wstyd i żenada ,ponieważ jest to bakteria szpitalna,która dostaje się do płuc poprzez podanie tlenu .Zadajcie sobie trud i spytajcie na temat tej bakterii profesora Bieleckiego.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
piguły,mopy i do roboty

kj (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

pielęgniarki na zwolnieniach a w szpitalu brud

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jeśli udało się nie rozprzestrzenić bakterii

łodziak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

to należą się gratulacje.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Fujary

Wielcy lekarze z podwyżkami co tydzień (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 10

A zwykła bakteria ich pokona.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ty debilu pisowski!

!!! (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

To nie jest zwykła bakteria!
A ciebie pokona zwykła śmierć.
Taka zasrana, jak cały twój żywot...


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
prdlnięty czerep leminży

. (gość)

Zgłoś naruszenie treści

wydał bełkot

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 27 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »