Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groźne GMO

Redakcja
Rozmowa z MariĄ MalinowskĄ - przewodniczącą Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej oraz członkiem Komisji Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Sejmiku Województwa Małopolskiego

- Co to jest GMO?

- GMO to genetyczna modyfikacja polegająca na sztucznym wstawieniu obcych genów do materiału genetycznego organizmu po to, by uzyskać właściwości, których dany organizm nie posiada w sposób naturalny. Najczęściej modyfikowana jest kukurydza, soja, bawełna i rzepak. Pierwszy GMO został stworzony w 1973 przez Stanleya Cohena i Herberta Boyera.
- Czy GMO jest zdrowe?
- Jak tłumaczy Jadwiga Łopata, laureatka ekologicznej Nagrody Goldmana, modyfikowana żywność stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a wycofanie jej z rynku byłoby korzystne zarówno dla rolników, jak i konsumentów. Zależy nam na tym, aby stworzyć markę regionu zdrowego ekologicznie, gdzie żywność tradycyjna będzie produktem, o który wszyscy dbają.
- Jakie zagrożenia niesie stosowanie roślin modyfikowanych genetycznie?
- Rolnicy ekologiczni byli, są i będą przeciwni jakimkolwiek próbom wprowadzenia do Polski GMO. Rolnictwo ekologiczne i uprawy GMO to dwa przeciwstawne i niemożliwe do współistnienia systemy rolnicze. Wszystkie ujęte w ramy prawa normy rolnictwa ekologicznego mówią: NIE GMO. Jeżeli nawet śladowe ilości zostałyby stwierdzone w produktach ekologicznych, tracimy wszystko: certyfikat, dopłaty, markę i co najważniejsze - zaufanie konsumentów. Tu nie może być mowy o żadnych negocjacjach czy próbach konsensusu. Uważam, że największy atut polskiego rolnictwa to żywność wysokiej jakości z terenów wolnych od GMO o ogromnej bioróżnorodności środowiska przyrodniczego. Czy mamy pozwolić to zaprzepaścić przez modę na GMO? Modę wprowadzoną przez największych trucicieli świata. Jej skutki mogą okazać się katastrofalne dla nas i dla środowiska, a płacić za nie będziemy nie tylko my, ale także nasze następne pokolenia. Zarzut, że rolnictwo bez GMO jest skansenem, rolnikom ekologicznym jest dobrze znany; mówiło się tak o nich jeszcze kilka lat temu. Czemu więc za tym niby skansenem ekologicznym pędzi cały cywilizowany świat - nie tylko Europa, Australia, Kanada, a nawet USA! Niektóre kraje dążą do zwiększenia upraw ekologicznych nawet do 20 proc., a my mamy zaledwie 0,6 proc., pomimo tego że warunki do rozwoju mamy doskonałe. W Polsce nie brakuje żywności, a raczej borykamy się z jej nadmiarem. Po co więc niepewne GMO?
Naszym zdaniem producentom GMO nie chodzi o poprawienie jakości żywności i ochronę środowiska, a jedynie o zyski finansowe. Wynika to choćby z tego, że do tej pory rolnik mógł wykorzystać część swoich plonów jako materiał siewny w następnym roku, jeśli zaś zdecyduje się na uprawę odmiany transgenetycznej, każdorazowo zmuszony będzie do kupna nasion od koncernu biotechnologicznego. Sejmik Województwa Małopolskiego w 2004 roku przyjął rezolucję w sprawie ogłoszenia obszaru Małopolski strefą wolną od upraw organizmów roślinnych zmodyfikowanych genetycznie. To jest wielka szansa dla Małopolski, jeśli zachowa swoje rolnictwo ekologiczne i tradycyjne. Jest to szansa dla rolników, a także dla rozwoju turystyki i agroturystyki w naszym regionie.
Istnieje niepokój w związku z GMO. Wzbudziły go w ostatnich latach m.in. badania węgierskiego uczonego pracującego w Wielkiej Brytanii, Arpada Pusztai i doniesienia o alergiach powodowanych przez GMO, przypuszczenia, że w wyniku genetycznego modyfikowania roślin pola zaatakują niezniszczalne chwasty, które zdominują inne gatunki i naruszą bioróżnorodność. Przeciwko uprawom GMO protestują liczne organizacje i partie ekologiczne, m.in. Zieloni 2004. Według nich atutem polskiego rolnictwa jest jego tradycyjny, proekologiczny charakter, a wprowadzenie GMO na pola może zniszczyć ten wizerunek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski