Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grunt to strefa

Redakcja
51 ha powierzchni, 10 firm, ponad 700 pracowników - dobczycka strefa przemysłowa działa już trzy lata. Gmina w dalszym ciągu pozyskuje grunty.

Przemysłowe Dobczyce

51 ha powierzchni, 10 firm, ponad 700 pracowników - dobczycka strefa przemysłowa działa już trzy lata. Gmina w dalszym ciągu pozyskuje grunty.

   Najdłużej działającym w strefie zakładem jest Unimil SA, do którego produkcja przeniesiona została z Krakowskich Zakładów Przemysłu Gumowego Stomil. Podobnie, na bazie dawnego zakładu, ruszył Polimerc, który powstał po prywatyzacji Państwowego Ośrodka Maszynowego. Jest to działająca w branży motoryzacyjnej firma produkcyjno-usługowa. Pozostałe firmy działające w strefie, to: Albert Polska (wyroby medyczne i rehabilitacyjne), Przedsiębiorstwo Obróbki Drewna DrewBuk, PHU Rymax (hurtownia armatury sanitarnej), Marbud (wydobywanie i przetwarzanie kruszywa budowlanego, transport), Euro Comfort (przetwórstwo puchu), ZPC Lajkonik (produkcja biszkoptów), Larkis (wyroby silikonowe, profile, gąbki) oraz PZ Alpha (przetwórstwo tworzyw sztucznych). Ta ostatnia została wybudowana w niecałe siedem miesięcy, a produkcja ruszyła trzy miesiące temu. 3 czerwca ma nastąpić oficjalne otwarcie zakładu.
   - Obecnie zatrudniamy ponad 100 osób, planujemy jednak powiększenie zatrudnienia o 20 kolejnych - mówi Roman Serafin, dyrektor Alphy.
   Wkrótce dołączy do nich spółka giełdowa Wawel. Do końca czerwca ma zostać ukończony I etap prac, a do końca roku większość produkcji ma zostać przeniesiona do zakładów w Dobczycach. Warta 90 mln zł inwestycja przyniesie od 250 do 700 (w sezonie) miejsc pracy. Aby zakład mógł powstać, konieczna była rekultywacja wysypiska. Przedsięwzięcie to kosztowało 2 mln złotych.
   Strefa mogła się rozwijać dzięki modernizacji przeciążonej oczyszczalni ścieków, rozbudowie sieci kanalizacyjnej oraz dróg. Po opracowaniu projektu "Rozwój Dobczyckiego Parku Przemysłowego" podjęto starania o uzyskanie funduszy unijnych w ramach programu PHARE SSG 2002. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości niespełna 2 mln dolarów.
   W tym tygodniu oddano do użytku łączącą strefę z miastem ulicę Południową. Zakończono też budowę kanalizacji sanitarnej i opadowej. Na ukończenie czeka jeszcze oczyszczalnia ścieków. Zostanie ona oddana do użytku z końcem czerwca tego roku.
   - Dzisiaj możemy powiedzieć, że podjęte w przeszłości decyzje okazały się słuszne - zarówno ta o zaciągnięciu wysoko oprocentowanego kredytu, jak i późniejsze dotyczące między innymi likwidacji wysypiska. Gdyby nie one, nie zyskalibyśmy tylu inwestorów. A powstające zakłady to nie tylko nowe miejsca pracy, ale też znaczące wpływy do budżetu gminy pochodzące z płaconych przez nie podatków - mówi Marcin Pawlak, burmistrz Dobczyc. - Skorzystamy też na unowocześnionej oczyszczalni ścieków, która będzie obsługiwać zarówno strefę, jak i resztę miasta.
(KAR)
Na początku lat 90. w miejscowym planie zagospodarowania Przestrzennego znalazł się zapis o "terenach przemysłu, składów i budownictwa". Zaplanowano scalenie i uzbrojenie obszaru o powierzchni 40 ha, na których miały stanąć zakłady przemysłowe. Ze względu na bliskość zbiornika dobczyckiego zadecydowano o skoncentrowaniu całej produkcji przyszłej strefy poniżej zapory. W 1996 roku gmina rozpoczęła wykup działek od właścicieli. Równocześnie były one uzbrajane. Wybudowano sieć wodociągową, gazową, kanalizację sanitarną, opadową. Zainstalowano sieć elektryczną i telekomunikacyjną, a teren strefy połączono z miastem drogami dojazdowymi. W 1993 roku Rada Miejska podjęła decyzję o zaciągnięciu kredytu komercyjnego na kwotę 700 tys. złotych z przeznaczeniem na zakup gruntów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski