Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupa DIAGNOSTYKA przebadała bezpłatnie już ponad 3,5 tys. medyków. Zapowiada kolejne mobilne punkty pobrań i zwiększenie skali akcji

Marek Długopolski
„Badamy-Wspieramy”, czyli program bezpłatnych badań dla przedstawicieli wybranych zawodów medycznych, to akcja tak niezwykła, jak czas, w którym przyszło nam żyć. Dzięki niej Grupa DIAGNOSTYKA zaledwie w ciągu dwóch tygodni mogła bezpłatnie przebadać na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 już ponad 3,5 tys. osób. A to nie koniec tej, jakże potrzebnej akcji!

Mobilne punkty pobrań „Drive&Go-Thru”

Pierwszy mobilny punkt pobrań Grupy DIAGNOSTYKA, największej sieć laboratoriów medycznych w Polsce, pojawił się w pierwszej połowie kwietnia.

Dziś działa ich już 14 - w Łodzi, Warszawie (dwa mobilne punkty pobrań), Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy, Toruniu, Gdyni, Kielcach, Bydgoszczy, Bielsku-Białej, Lublinie, Katowicach i Wrocławiu. Niebawem otwarte mają zostać punkty w Szczecinie i Wałbrzychu. We wszystkich tych miastach medycy mogą przejść bezpłatnie badanie na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 najbardziej wiarygodnym testem genetycznym RT-PCR.

– Rozpoczynając program nie spodziewaliśmy się, że będzie się cieszył tak dużym zainteresowaniem - przyznaje prof. Jakub Swadźba, prezes zarządu Grupy DIAGNOSTYKA.

– Każdy przebadany medyk to nie tylko mniejszy stres dla rodzin, współpracowników i pacjentów, ale szansa na zatrzymanie epidemii. To dlatego zaangażowaliśmy potencjał naszych laboratoriów i zasoby pielęgniarskie z punktów pobrań – dodał prof. Jakub Swadźba.

Działania te nie byłyby jednak możliwe, gdyby nie spore grono partnerów. Zadeklarowali oni wpłatę ponad 875 000 zł, zaś wkład Grupy DIAGNOSTYKA wyniósł w tym czasie około 500 000 zł.

Wśród partnerów znaleźli się m.in. Bank BNP Paribas oraz firmy doradcze PwC, EY i StrategyWise, Standard Chartered Global Business Services, a także Stowarzyszenie Przedsiębiorców Miasta Krakowa Biznes Klub, fundusz Mid Europa Partners, producent gier Techland, FM Logistics, Euroimmun Polska i DiaSorin Poland. Nie można też zapomnieć o samorządach Krakowa i Gdyni oraz osobach indywidualnych m.in. z Kielc, Starachowic, Poznania, Gdańska i Łodzi.

Będzie więcej bezpłatnych badań…

- Programu bezpłatnych badań nie bylibyśmy w stanie zrealizować sami – nie ukrywa prof. Jakub Swadźba. - Tylko wspólnym wysiłkiem lokalnych firm, korporacji i samorządów mogliśmy dotychczas przebadać tak dużą liczbę przedstawicieli personelu medycznego. Liczę, że zaangażowanie kolejnych partnerów umożliwi rozszerzenie programu o inne specjalności, np. dzwoniących do nas regularnie psychologów i psychoterapeutów oraz personel wspierający medyków – dodaje.

Jeżeli będzie więcej partnerów tej niezwykłej akcji, to wzrośnie także liczba punktów „Drive&Go-Thru”, a zatem rozszerzy się i zasięg akcji.

I w ten sposób na bezpłatne badania mogliby liczyć kolejni lekarze, pracownicy laboratoriów, pielęgniarki i położne, a także stomatolodzy, fizjoterapeuci i ratownicy medyczni.

Dlaczego badania personelu medycznego są tak ważne? - W Polsce stanowi on około 20 proc. osób w grupie zakażonych koronawirusem. Do tej pory ponad 4,5 tysiąca medyków poddanych zostało kwarantannie. Badania finansowane przez NFZ dostępne są głównie dla pracowników szpitali. Inni medycy mają trudniejszy dostęp, a przy tym także ryzykują styczność z osobami zakażonymi – wyjaśniają przedstawiciele firmy.

To dlatego Diagnostyka i Zdrowegeny.pl rozpoczęły bezpłatne badania na obecność koronawirusa dla przedstawicieli wybranych zawodów medycznych: lekarzy, stomatologów, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów, pielęgniarek i położnych oraz ratowników medycznych, którzy nie są zatrudnieni w szpitalach, a tym samym nie mają zapewnionego dostępu do testów w przypadku konieczności ich przeprowadzenia.

W jaki sposób wykonywane są badania?

- Wykonujemy je metodą real time RT-PCR, przy użyciu testów wielogenowych z certyfikatem CE-IVD, zgodnych z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia – podkreśla firma.

I wyjaśnia, że ten rodzaj testów „wykrywa obecność materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2 w wymazie z dróg oddechowych, a sposób wykonania badania jest identyczny dla próbek z akcji „Badamy-Wspieramy” i próbek pobieranych przez szpitale zakaźne i inne podmioty medyczne”.

Badania płatne także finansują testy bezpłatne

Oprócz badań bezpłatnych Grupa DIAGNOSTYKA wykonuje także badania płatne.

– Wykonujemy je w miarę możliwości i dostępności testów. To szansa dla wszystkich, którzy chcieli zakupić takie badania. Do tej pory wykonaliśmy około 1500 takich testów, co w sumie – razem z testami bezpłatnymi - daje liczbę niemal 5000 – informuje Grupa DIAGNOSTYKA.

Coraz częściej testami zainteresowane są firmy i zakłady produkcyjne – ich przeprowadzenie redukuje ryzyko kwarantanny całego wydziału czy biura. Chodzi zwłaszcza o te przedsiębiorstwa, które delegują pracowników za granicę i chcą zyskać gwarancję przekroczenia granicy np. z Czechami i Austrią – do tego potrzebny jest wynik badania RT-PCR.

Od 4 maja DIAGNOSTYKA obniżyła cenę testu dla osób prywatnych do 534 zł, a z każdego badania komercyjnego przeznacza 100 zł na darmowe badania dla pracowników służby zdrowia.

– To niezmiernie ważne, aby badania na Covid-19 były jeszcze bardziej dostępne dla medyków, którzy stanowią grupę podwyższonego ryzyka, ale także szerzej - dla osób, które z różnych względów powinny je wykonać.

Obniżenie ceny jednostkowej testu komercyjnego możliwe stało się dzięki efektowi skali, wysiłkowi pracowników Diagnostyki i partnerów projektu włożonemu w rozwój inicjatywy o nowe lokalizacje, jak również jest wynikiem intensywnych negocjacji z dostawcami odczynników – zaznacza prof. Jakub Swadźba.

Więcej firm, więcej badań

Grupa DIAGNOSTYKA chce rozszerzać zakres badań. By tak się stało prowadzi rozmowy nie tylko z fundacjami, ale także wielkimi korporacjami i małymi firmami.

- Jesteśmy bardzo elastyczni – pojawiają się np. firmy, które chciałby zapewnić badania dla medyków w swojej miejscowości. Takie wsparcie dla małych ojczyzn również jesteśmy gotowi wspomóc organizacyjnie – zaznacza Grzegorz Polus, dyrektor marketingu Grupy DIAGNOSTYKA.

I można jeszcze tylko wspomnieć, że Grupa DIAGNOSTYKA obsługuje rocznie 16 milionów pacjentów, realizując ponad 100 mln badań. Współpracuje z kilkoma tysiącami placówek ochrony zdrowia w Polsce.

Więcej informacji znajduje się na dedykowanej stronie internetowej diagnostyka.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski