Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gry planszowe

Redakcja
Pandemic

4/6

Liczba graczy: 2-4, czas gry: 45-60 min., wiek: od 10 lat, wydawca: Albi
Pandemic to jedna z tych gier planszowych, w których celem uczestników jest uratowanie świata przed zagładą. Tematyka jest zdecydowanie bardziej oryginalna niż chcący zniszczyć świat czarnoksiężnik czy inwazja obcej cywilizacji. Tym razem zmagać się będziemy z rozprzestrzeniającymi się na świecie epidemiami groźnych chorób.
"Pandemic" to gra kooperacyjna, więc albo wszyscy uczestnicy rozgrywki wspólnymi siłami osiągną sukces (wynajdując szczepionki na wszystkie cztery szalejące wirusy), albo wspólnie poniosą klęskę (jeśli nie zdołają zapanować nad rozprzestrzeniającymi się chorobami). Nie ma tu rywalizacji, za to kluczem do sukcesu jest efektywna współpraca, co sprawia że "Pandemic" jest godną uwagi propozycją, gdy chcemy w świat gier planszowych wprowadzić nowe osoby.
Jakość wydania produktu okazuje się przeciętna: elementy są trwałe, ale szata graficzna nie jest szczególnie zachęcająca. Plansza, będąca mapą świata, prezentuje się nieźle, chociaż podczas rozgrywki zdradza mankamenty (takie jak zbyt mała ilość miejsca przy oznaczeniach miast, przez co nie zawsze sytuacja w grze jest czytelna).
Rozgrywka opiera się na zagrywaniu kart i przeprowadzaniu akcji (podróże, badania, leczenie ognisk chorób itp.) przez bohaterów, w których wcielają się gracze (każda z postaci posiada unikalne zdolności). Mechanika rozgrywki jest bardzo łatwa do opanowania, a jednocześnie gra wymaga myślenia, współpracy i... szczęścia. Bez tego ostatniego trudno zapanować nad przeciwnikiem, jakim jest w nieprzewidywalny sposób rozprzestrzeniająca się choroba. Siłą gry "Pandemic" jest niebanalna tematyka i szybki przebieg rozgrywki. W gronie gier kooperacyjnych jest to pozycja bardzo oryginalna i godna uwagi.

Abalone

5/6
Liczba graczy: 2, czas gry: ok. 30 min., wiek: od 7 lat, wydawca: Schmidt Spiele
Abalone to jeden z kultowych już przedstawicieli abstrakcyjnych gier logicznych dla dwóch osób. Podobnie jak w go, szachach czy warcabach, przebieg rozgrywki zależy wyłącznie od posunięć graczy, nie ma tutaj żadnych elementów losowych. Ta rewelacyjna gra stworzona została pod koniec lat osiemdziesiątych przez Francuzów: Michela Laleta oraz Laurenta Leviego. Błyskawicznie zebrała szereg nagród i wyróżnień oraz zdobyła popularność na całym świecie.
Gdzie kryje się klucz do sukcesu "Abalone"? Zasady wyjaśnić można w kilku zdaniach, a jednocześnie gra jest na tyle złożona, by pochłonąć nas bez reszty. Radość z rozgrywki potęguje solidne, bardzo estetyczne wykonanie produktu. Na czym to polega? Plansza ma kształt sześciokąta pokrytego wyżłobieniami umożliwiającymi wygodne przemieszczanie białych i czarnych kul. Rozgrywka polega na przesuwaniu swoich kul zgodnie z kilkom prostymi, precyzyjnymi zasadami. Niektórym ruchom towarzyszy spychanie kul przeciwnika. Gracz, który jako pierwszy zepchnie poza planszę 6 kul rywala, wygrywa.
"Abalone" to godna polecenia gra planszowa dla wszystkich miłośników abstrakcyjnych, dwuosobowych rozgrywek. Doskonale się sprawdzi jako odmiana od wszechobecnych warcabów, zaś z racji eleganckiego wykonania, świetnie nadaje się także na prezent.
MARCIN ZAWIŚLAK
Gry do recenzji przysłał sklep rebel.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski