18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa: 80 proc. gwarancji, że nie zachorujemy

DOROTA STEC-FUS
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
ZDROWIE. Wszyscy krakowianie powyżej 65. roku życia mogą się bezpłatne zaszczepić przeciw grypie. Program finansuje magistrat. To ostatni moment, aby uchronić się przed tą niebezpieczną chorobą.

Fot. Archiwum

Tylko w ubiegłym roku z powodu jej powikłań zmarło w Polsce ponad 100 osób.

Szczepić się czy nie? Gdy zadaliśmy to pytanie prof. Aleksandrowi Garlickiemu, małopolskiemu konsultantowi do spraw chorób zakaźnych, uznał je za żart. - Przecież to oczywiste: szczepić się, i to możliwie najszybciej, bo dzięki temu zyskujemy odporność - przekonuje prof. Garlicki.

Przypomina, że grypa to bardzo ciężka, niekiedy śmiertelna choroba. Szczepieniu powinien poddać się niemal każdy, ale nade wszystko osoby z grup podwyższonego ryzyka, czyli głównie dzieci i osoby starsze.

Tymczasem decyzję tę podejmuje znikomy procent Polaków. W tamtym roku zaledwie 3,8 procent. - To żałośnie śmieszny wynik. Dlaczego nie chcemy się zabezpieczać przeciwko grypie? Sądzę, że nasza świadomość na temat tej choroby i jej skutków, a także samej szczepionki, która należy do najbezpieczniejszych, jest u nas bardzo ograniczona - komentuje nasz rozmówca.

Niemniej, o jej podaniu każdorazowo powinien decydować lekarz. Określa on ewentualną nadwrażliwość pacjenta (zdarza się ona bardzo rzadko) na składniki szczepionki i decyduje, czy te lub inne okoliczności (np. gorączka) stanowią faktyczne przeciwwskazania. Może się bowiem okazać, że pomimo ich stwierdzenia, osoba znajdująca się w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia powikłań pogrypowych, odniesie korzyści ze szczepienia.

Trzeba jednak pamiętać - podkreśla prof. Aleksander Garlicki - że szczepionka daje gwarancję ochrony przed zarażeniem się wirusem u ok. 80 procent osób. Oznacza to, że 20 procent zaszczepionych może zachorować.-- Ale wówczas infekcja przebiega znacznie łagodniej i zagrożenie niebezpiecznymi powikłaniami jest nieporównywalnie mniejsze - zaznacza.

Elżbieta Kuras z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie zapewnia, że szczepionki przeciw grypie, dostępne na rynku polskim, nie zawierają żadnych konserwantów ani innych substancji o toksycznym działaniu. Obala mit, szerzony przez przeciwników tej metody profilaktyki, jakoby w jej wyniku mogło dojść do zarażenia wirusem. - To niemożliwe, bo preparaty dostępne na naszym rynku zawierają tylko niechorobotwórcze elementy wirusa - argumentuje.

***

Pomimo coraz szerszej akcji informacyjnej, z roku na rok szczepi się coraz mniej Polaków. Dlaczego? Na to pytanie nie ma odpowiedzi. A liczby są porażające. W 2005 roku zaszczepionych Polaków było 8,6 procent, w 2008 - 5,7 procent, w 2010 - 5,2 proc., a rok temu już tylko 3,8 proc. Równocześnie chorych na grypę przybywa. W 2010 roku zapadło na nią 51 tys. Małopolan (wszystkich Polaków 554 tys.) w 2011 r. -- 142 tysiące (wszystkich 1,1 mln), a rok temu zostało nią dotkniętych 206 tys. mieszkańców naszego regionu i 1,4 mln Polaków. Należy jednak pamiętać, że ten alarmujący wzrost jest też wynikiem coraz lepszej ściągalności przez sanepid informacji o liczbie chorych, przekazywanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

***

Program szczepienia seniorów realizuje Scanmed Multimedis przy ul. Akademickiej 5. Wcześniej należy zarejestrować się telefonicznie (12 629 88 00) i przyjść z dowodem osobistym, potwierdzającym zameldowanie w Krakowie. Najpóźniej do 28 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski