Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Grypa w natarciu

SYP
Przez pierwsze dwa tygodnie października na terenie powiatu olkuskiego odnotowano 1115 przypadków zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne, z czego 598 dotyczyło dzieci do 14 roku życia.

Niekiedy powikłania po grypie wymagają leczenia szpitalnego. Fot. Jacek Sypień

POWIAT OLKUSKI. Zwiększa się ilość zachorowań na grypę

We wrześniu na grypę zachorowało 1396 osób, w tym 783 dzieci. Dla porównania przez całe pierwsze półrocze tego roku było zaledwie 1568 przypadków grypy. Specyfika wirusa grypy polega na tym, że atakuje on naprzemiennie, co dwa lata. Ten sezon niestety jest mocno grypowy. Wskazują na to statystyki olkuskiej Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej.

Przez cały ubiegły rok w powiecie olkuskim odnotowano zaledwie 114 przypadków zachorowań na grypę, rok wcześniej, aż 1970. W 2008 roku na grypę zachorowały 653 osoby, a w 2007 - 2169, mniej, niż przez wrzesień i pół października tego roku.

Groźna jest nie tylko sama grypa, ale także jej skutki. Niestety coraz więcej pacjentów zgłasza się do przychodni z powikłaniami po "przechodzonej" grypie. Najczęściej z zapaleniem oskrzeli lub płuc.

Niekiedy zachorowanie na grypę kończy się tragicznie, jak w przypadku 48 letniego mężczyzny, mieszkańca gminy Klucze, który w lutym, br. zmarł w olkuskim szpitalu. Mężczyzna był chory na grypę typu AH1N1. Był to pierwszy śmiertelny przypadek grypy w tym roku.

- Według oficjalnych danych szacuje się, że ponad 60 proc. przypadków zachorowań na grypę w naszym kraju, jest wywołane wirusem typu AH1N1. Jednak w zdecydowanej większości przebieg choroby jest łagodny i chory nawet nie wie, że przeszedł tzw. świńską grypę - mówi Agata Knapik, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu. Zachorowaniom na grypę, a zwłaszcza powikłaniom mogą zapobiec szczepionki. Tymczasem, jak wynika z danych Sanepidu, w powiecie olkuskim w ub. roku zaszczepiły się na grypę 2142 osoby. Przed dwoma laty 3453, a rok wcześniej tylko 2563 osoby.

Spośród 2142 mieszkańców powiatu, którzy zaszczepili się na grypę w ubiegłym roku sporo, bo aż 780, były to osoby powyżej 65 roku życia, u których występuje większe ryzyko powikłań pogrypowych. Niestety musiały zapłacić za szczepionkę z własnej kieszeni.

W tym roku jest inaczej. Spodziewając się "roku grypy" i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców władze powiatu przeznaczyły, 50 tys. zł na zakup szczepionek na grypę dla mieszkańców powiatu olkuskiego, którzy ukończyli 60 lat. Bezpłatne szczepienia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i akcja ma być powtórzona w przyszłym roku. Jedyną gminą powiatu, która od czterech lat prowadzi taką akcję jest Bukowno. W tym roku władze miasta przeznaczyły 5 tys. zł na pokrycie połowy kosztów szczepienia. Z takich dopłat do szczepionek mogą skorzystać mieszkańcy powyżej 65 roku życia. W ubiegłym roku z takich dofinansowanych szczepień skorzystało ponad 130 mieszkańców Bukowna.

Szacuje się, że w Polsce na grypę szczepi się tylko 8 proc. mieszkańców, w Małopolsce 3,5 proc., a w powiecie olkuskim zaledwie 1,8 proc. mieszkańców.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski