Grzechy wołające o pomstę do nieba

Grzechy wołające o pomstę do nieba

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

Ks. dr Robert Nęcek, rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej Fot. Anna Kaczmarz

Ks. dr Robert Nęcek, rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej Fot. Anna Kaczmarz

W irlandzkim Kościele szykuje się rewolucja. Wedle papieskiego dokumentu z maja przypadki pedofilii nie będą podlegały przedawnieniu w Kościele. Księża, na których ciążą zarzuty molestowania nieletnich, mają być niezwłocznie wydaleni ze stanu duchownego. Ojciec Święty wyraźnie stwierdził, że przebaczenie nie zastępuje sprawiedliwości, a wyrządzenie krzywdy dziecku jest grzechem wołającym o pomstę do nieba.
Ks. dr Robert Nęcek, rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej Fot. Anna Kaczmarz

Ks. dr Robert Nęcek, rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej Fot. Anna Kaczmarz

Ks. dr Robert Nęcek, rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej Fot. Anna Kaczmarz

KOŚCIÓŁ. Papież zamierza nakłonić do złożenia urzędu 10 irlandzkich biskupów tuszujących przypadki pedofilii

Benedykt XVI przyjął już rezygnację z urzędu biskupa Jamesa Moriarty'ego z Irlandii.
72-letni obecnie dostojnik był w latach 1991-2002 biskupem pomocniczym archidiecezji w Dublinie. To właśnie tam było najwięcej przypadków seksualnego wykorzystania dzieci przez księży oraz wiele przypadków ukrywania tych faktów przez zwierzchników sprawców. Ujawniono je w rządowym raporcie. Odpowiedzialnością za to obarczono również biskupa Moriarty'ego, gdy pełnił posługę w Dublinie. "Przepraszam jeszcze raz ofiary nadużyć i ich rodziny, nawet jeśli słowa nie wystarczają" - oświadczył zdymisjonowany biskup.

Przestępstwa i wykroczenia dotyczące duchownych Kościoła katolickiego, których oskarżono o przemoc i molestowanie dzieci lub stosunki heteroseksualne i homoseksualne, miały miejsce m.in. w Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Austrii, Włoszech, Polsce, Francji, Belgii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Argentynie, Tanzanii i na Filipinach. Odnotowano tam łącznie kilka tysięcy przypadków nadużyć i przemocy seksualnej w stosunku do dzieci i nieletnich ze strony księży diecezjalnych i zakonnych, a także sióstr i osób świeckich, zaangażowanych w życie kościelne (np. zakrystianie, organiści, starsi ministranci). Szczególnie głośne i na dużą skalę były tego rodzaju zdarzenia w Stanach Zjednoczonych oraz Irlandii.

Pierwsze przypadki zaczęto ujawniać na początku lat 80. w USA, ale na ogół załatwiano je na drodze porozumień między sprawcami (których najczęściej reprezentowały władze diecezji) a ofiarami. W latach 1992-1993 zaczęły o tym pisać środki masowego przekazu.

Benedykt XVI w czasie wizyty w Wielkiej Brytanii zajął oficjalne stanowisko w tej sprawie. - Ofiary księży pedofilów cierpią jak męczennicy - powiedział papież. Pedofilię nazwał zbrodnią "nie do opisania". Dodał jednocześnie, że rozumie wstyd i upokorzenie, jakiego doznali wszyscy duchowni z powodu tych grzechów.

Słów Ojca Świętego wysłuchało ponad 1700 wiernych zgromadzonych w londyńskiej katedrze oraz około 2500 osób zebranych na placu przed świątynią. Po mszy św. Benedykt XVI spotkał się z dorosłymi już ofiarami księży pedofilów. Przez ponad pół godziny rozmawiał z czterema kobietami i jednym mężczyzną, którzy opowiedzieli mu o swoich cierpieniach. Po raz pierwszy papież spotkał się również z przedstawicielami organizacji zajmujących się obroną dzieci przed molestowaniem seksualnym.

Jednym z pierwszych takich przypadków w Polsce było oskarżenie w 2001 r. księdza Michała M., proboszcza z Tylawy, o molestowanie dziewczynek ze swojej parafii. W 2004 r. zapadł wyrok skazujący. W 2008 r. ujawniono sprawę molestowania dziewczynki przez księdza Romana B. ze Szczecina. Ksiądz został aresztowany i osądzony. W maju w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie rozpoczął się proces byłego proboszcza z miejscowości Mała. Księdzu zarzuca się molestowanie trzech dziewczynek poniżej 15 lat i obcowanie płciowe z nastolatką poniżej 18. roku życia. Początkowo ksiądz częściowo przyznał się do winy, ale później odwołał wcześniejsze zeznania. Grozi mu od dwóch do 12 lat pozbawienia wolności. W 2002 r. z funkcji metropolity poznańskiego zrezygnował abp Juliusz Paetz podejrzewany o molestowanie kleryków, czemu stanowczo zaprzeczał.
1 3 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo