Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z zakazonym miejscem lub ze skrawkami naskórka na ręczniku, w butach, a także na podłodze, np. pod prysznicem na basenie. Ryzyko zachorowania zwiększa korzystanie z prysznica w publicznych miejscach bez odpowiedniego obuwia, a także zbyt rzadkie zmienianie przepoconych skarpetek i butów.
Leczenie
Wskazane jest od wystąpienia pierwszych objawów – zaczerwienienia lub złuszczania się naskórka pomiędzy palcami. W terapii na ogół wystarczają środki przeciwgrzybicze – pudry, zasypki i aerozole dostępne bez recepty.
Zalecenia to mycie stóp rano i wieczorem, zmienianie codziennie skarpetek i rajstop, niezakładanie codziennie tych samych butów. Należy wcierać w skórę stóp i pantofle puder przeciwgrzybiczy, nie hamować dostępu powietrza do stóp (latem nosić sandały, chodzić boso). Na co dzień nosić bawełniane skarpety i buty zrobione z naturalnych, tworzyw, na basen i pod prysznic zakładać klapki. Jeśli zmiany nie ustępują lekarz może zapisać odpowiednie leki.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?