Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzymałów. Dwór w Jabłoniowym Sadzie opanowany przez lalki

OPRAC.:
Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Od soboty w dworze Jabłoniowy Sad w Grzymałowie można podziwiać kolekcję lalek porcelanowych z całego świata, które od ponad 30 lat gromadzi Teresa Waydowicz, pedagog, skrzypaczka, artysta muzyk, muzykoterapeuta, przyjaciel gospodarzy dworu – Marty i Ireneusza Trybulców.

FLESZ - Polacy za biedni by jeść eko

Eksponaty zostały dopełnione rozmaitymi atrybutami jak mebelki, wózki, powozy, huśtawki. W sumie można oglądać 400 z około 1400 lalek z kolekcji Teresy Waydowicz. Z racji bezpieczeństwa i obostrzeń sanitarnych, wystawa otwarta została w plenerze – w przydworskim ogrodzie. Autorka wystawy przyznała, że za każdym razem prezentując swą kolekcję, pragnie zaskoczyć odbiorców, starając się, by była ona jedyna, niepowtarzalna. Tak jest też tym razem. Teresa Waydowicz podkreślała, iż samodzielnie nie zrealizowałaby tej wystawy. Wydatnie w tym pomógł jej Stanisław Chmiel, artysta, wykładowca, renowator przedmiotów z drewna.

Z okazji wystawy powstało kilka wierszy o tematyce związanej z lalkami. Ich autorem jest Jarosław Szczęsny Binkowski, poeta osiadły w Ilkowicach . Jego wiersze przedstawiła Bożena Toporek, wieloletnia prezenterka Telewizji Kraków.

Po oficjalnym otwarciu, przyszedł czas na zwiedzanie wystawy zgromadzonej w Dworku. Przy zachowaniu dystansu i środków ostrożności, eksponaty podziwiały kilkuosobowe grupy wpuszczane w odstępach czasowych.

Jak mówi Teresa Waydowicz, lalki są miłą zabawką, towarzyszącą jej od dzieciństwa. Po raz pierwszy te porcelanowe spotkała ponad 30 lat temu we Włoszech. Od tego czasu kolejne otrzymywała w prezencie, wyszukiwała na kolejnych wyjazdach, bądź też na aukcjach, a nawet w tzw. „szmateksach”. Lalki zazwyczaj nie były nowe, ae dzięki właścicielce odzyskują swój pierwotny blask. Pierwsza wystawa została zorganizowana 5 lat temu w zamku w Dębnie.

Na wystawie w Grzymałowie prezentowane są lalki ze wszystkich stron świata. Próżno jednak szukać tych najbardziej współczesnych, z produkcji masowych. - Są one dla mnie zwyczajnie drętwe – przyznaje autorka wystawy.

Wystawa „W krainie lalek” w Grzymałowie zorganizowana została przez Fundację Imienia Władysława Żeleńskiego oraz Stowarzyszenie Portamus Gaudium w partnerstwie z powiatem miechowskim i gminą Słaboszów oraz przy wsparciu Stowarzyszenia na Rzecz Dialogu, Współpracy i Rozwoju Racławice, gminy Racławice i gminy Gołcza.

Wystawę można do do 27 września br., od środy do niedzieli w godzinach 11-18. Informacja pod numerem telefonu: 785 179 919.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski