Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzywacz chiński

(DD)
Kolor skóry grzywacza chińskiego zmienia się w zależności od pory roku: zimą jaśniejszy, latem ciemnieje jednolicie  lub w plamy
Kolor skóry grzywacza chińskiego zmienia się w zależności od pory roku: zimą jaśniejszy, latem ciemnieje jednolicie lub w plamy Fot. 123rf
Rasy psów. Niewielki, delikatny i kruchy. Skóra nagiego grzywacza chińskiego jest gładka i przyjemna w dotyku.

Włosy występują jedynie na głowie (charakterystyczna grzywka), łapach i ogonie. U odmiany owłosionej – powder puff – szata składa się z podszycia z delikatną woalką z długich włosów; woalka stanowi cechę typową dla rasy. Wyróżnia się dwa wyraźne typy w tej rasie: typ przypominający jelenia, elegancki, o delikatnej kości oraz typ krępy, o mocniejszym ciele i kośćcu, przypominający kuca.

Grzywacz chiński wzbudza skrajne odczucia – dla jednych jest uosobieniem piękna, dla innych – brzydoty. Kto jednak pozna bliżej radosnego i skorego do zabawy pieska, pokocha go całym sercem. Z wzajemnością. Grzywacze są bardzo uczuciowe, niezwykle przywiązane do właściciela. Jest to idealna rasa do towarzystwa, pod warunkiem, że domownicy okażą wiele ciepła i delikatności małemu wrażliwcowi.

Traktowany brutalnie zamyka się w sobie i cierpi. Grzywacze uwielbiają przytulanie, głaskanie i czułe słówka (nie należy ich jednak zbytnio rozpieszczać i pozwalać na wszystko, bo zamiast przyjaciela będziemy mieć w domu rozkapryszonego terrorystę), szalone zabawy (chętnie biegają i ładnie aportują), źle jednak znoszą samotność (recepta: dwa grzywacze w domu). Niezwykle ciekawskie, wszędzie chcą wejść, wszystko zobaczyć i powąchać. W stosunku do obcych wykazują dużą nieufność i próba pogłaskania uroczej grzywki może się skończyć pogryzieniem.

Podobną nieufność przejawiają wobec obcych psów, zwłaszcza dużych ras – tutaj lęk może się przejawiać (zwłaszcza u samców) dużą dozą agresji. Rasa ma wysokie poczucie terytorializmu i z zapałem broni domu oraz opiekuna, co wiąże się z tendencją do nadmiernej szczekliwości. Aby grzywacz nie wyrósł na bojaźliwego, trzęsącego się ze strachu w nowych sytuacjach pieska, trzeba zadbać o jego wczesną socjalizację.

Zarówno nagi grzywacz, jak i jego owłosiony brat wymagają specyficznej pielęgnacji, co wymaga systematyczności, jest czasochłonne i kosztowne. Ich dietę należy uzupełniać o preparaty mające wpływ na jakość skóry i włosów. Narażone są też na problemy z zębami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski