GUS KRAKÓW. Oto firmy i branże, które dominują w Małopolsce. Większość z nich rośnie nawet w pandemii. NOWY RANKING - KWIECIEŃ 2O21

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
W ostatniej dekadzie liczba zarejestrowanych w Małopolsce firm i innych podmiotów (spółdzielni, stowarzyszeń, fundacji) wzrosła z 331 tys. do ponad 426 tys. W pandemii ów wzrost wcale nie spowolnił: w 2020 roku w REGON przybyło nam prawie 17 tys. firm. Co ciekawe, Małopolanie zakładali je nawet w tych branżach, które najbardziej ucierpiały z powodu zarazy i obostrzeń, a więc w hotelarstwie czy gastronomii. A które branże w naszym regionie dominują? W których działa najwięcej firm? Gdzie tych firm najszybciej przybywa? Oto najnowsze zestawienie. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Ranking poszczególnych sektorów gospodarki wedle liczby działających w nich firm zamieszczamy w naszej GALERII.

Niezależnie od tego warto wiedzieć, że w gospodarczym krajobrazie Małopolski dominują podmioty prywatne: jest ich aż 419 tys. wobec 7 tys. tworzących sektor publiczny. Przedsiębiorstw państwowych mieliśmy 10 lat temu 28, a teraz jest ich już tylko 11.

Aż trzy czwarte zarejestrowanych w REGON podmiotów (dokładnie 313 tys.) to osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą; w ciągu 10 lat ich liczba wzrosła o 20 proc., zaś w samym tylko pandemicznym roku 2020 – o 4,1 proc. Drugą najpopularniejszą formą funkcjonowania są spółki handlowe (47,3 tys.), wśród których przeważają zdecydowanie spółki z o.o. (37,3 tys., gdy dekadę temu było ich 17,5 tys.); spółek komandytowych mamy 5 tys., jawnych 3,6 tys., akcyjnych 756, parterskich – 256.

Trzecią najpopularniejszą formą prowadzenia działalności są spółki cywilne – jest ich obecnie w całej Małopolsce 28,3 tys., czyli o niespełna tysiąc więcej niż 10 lat temu. Ponadto w naszym regionie działa prawie 10,7 tys. stowarzyszeń (o 2,5 tys. więcej niż 10 lat temu), ponad 2,9 tys. fundacji (prawie trzy razy więcej niż przed dekadą!) oraz 755 spółdzielni (dekadę temu było ich 1,1 tys.).

Aż 411,7 tys. z 426,3 tys. firm, fundacji i stowarzyszeń zatrudnia nie więcej niż 9 osób (w tym mieszą się takie, które nie zatrudniają nikogo). Ich liczba w ostatnim roku wzrosła o 4 proc. Ponad 12 tys. podmiotów zatrudnia od 10 do 49 osób i ich liczba w pandemii nieco zmalała. Dokładnie 2238 firm (o trzy mniej niż przed pandemią) zatrudnia od 50 do 249 osób, a 285 (tyle samo co przed pandemią, z czego 88 w sektorze publicznym) – od 250 do 999 pracowników.

Większych pracodawców, dających robotę ponad tysiącowi pracowników, mamy w regionie tylko 53, z czego 21 w sektorze publicznym. Ci ostatni dominują w opiece zdrowotnej (8 podmiotów), edukacji (6) oraz administracji publicznej i obronie narodowej (4). Wielkie publiczne firmy działają także w transporcie i przetwórstwie przemysłowym oraz zaopatrzeniu w prąd. Z kolei najwięcej prywatnych podmiotów zatrudniających powyżej 1000 osób zajmuje się u nas przetwórstwem przemysłowym (16) , opieką zdrowotną (9) i edukacją (6) oraz handlem (6), a także… administracją i działalnością wspierającą (po 4). Dwie wielkie prywatne firmy prowadzą działalność profesjonalną, naukową i techniczną, również dwie zajmują się wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię elektryczną, a po jednej – dostawą wody, transportem, informacją i komunikacją oraz budownictwem.

A które branże w naszym regionie dominują? W których działa najwięcej firm? Oto najnowsze zestawienie. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Aby dużo zarabiać trzeba być...Zobacz listę zawodów

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

No co z tego. A ile pada na twarz, hotele gastronomia wyciagi całe sektory usług. O tym piszcie.

Dodaj ogłoszenie