"GW": Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF, zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za 40 mln zł. Szef KNF zrezygnował

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Marek Chrzanowski, szef KNF
Marek Chrzanowski, szef KNF fot. Anna Kaczmarz/ Polska Press
Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za ok. 40 mln zł - twierdzi właściciel banku Leszek Czarnecki. Sprawę opisuje "Gazeta Wyborcza". We wtorek po południu Chrzanowski podał się do dymisji.

Głównym dowodem w sprawie jest nagranie, które zarejestrował Leszek Czarnecki w marcu w trakcie spotkania z przewodniczącym Markiem Chrzanowskim. Bankier miał aż dwa urządzenia do rejestrowania dźwięku oraz długopis z kamerką. Jego niepokój wzbudził fakt, że został zaproszony na spotkanie w cztery oczy, a nie jak dotychczas z prawnikiem lub prezesem swojego banku.

Chrzanowski zdawał sobie sprawę z ryzyka podsłuchu. - Mam tu takie szumidła (urządzenie antypodsłuchowe - red.), ponoć to nic nie daje, ale... - mówił szef KNF.

Do nagrań dotarła "Gazeta Wyborcza". W 35. minucie spotkania Chrzanowski pyta Czarneckiego: "czy nie widzi jakiejś potrzeby zwiększenia swoich zasobów, jeżeli chodzi o prawników". - Wie pan, mogę panu kogoś polecić. Wydaje mi się, że to byłoby z korzyścią dla urzędu, i dla całej instytucji - mówi szef KNF, który przekazuje wizytówkę wspomnianego prawnika - chodzi o Grzegorza Kowalczyka.

- No nie wiem, jaki ma pan system wynagradzania w banku, ale wydaje mi się, że jeżeliby pan to powiązał z wynikiem banku, tak? No to ten prawnik będzie bardziej zaangażowany. W tym horyzoncie najbliższych kilku lat no to byłoby, tak jak pan uważa, tak? Może rozwiązanie, na którym bank mógłby, że tak powiem, się oprzeć wsparłaby ta osoba państwa w tym procesie restrukturyzacji - argumentował Chrzanowski. - Absolutnie bardzo chętnie się spotkam - przyznał Czarnecki. W rozmowie z "GW" zapewnił, że nie kontaktował się z Kowalczykiem. - Nie brałem tego pod uwagę. To mogła być prowokacja, czy dam się skorumpować - przyznał.

Dwa miesiące po spotkaniu w Getin Noble Banku odbyła się kontrola KNF - kolejna, mimo że poprzednia nie wykazała nieprawidłowości i miała miejsce zaledwie pół roku wcześniej.

Jak czytamy w "GW", z nagrania wynika, że Chrzanowski zaproponował Czarneckiemu: usunięcie z KNF Zdzisława Sokala - przedstawiciela prezydenta w KNF i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który jest zwolennikiem nacjonalizacji banków Czarneckiego; złagodzenia skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank miliard złotych); a także życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.

Zawiadomienie o przestępstwie złożył w prokuraturze pełnomocnik Czarneckiego mecenas Roman Giertych.

KNF odpiera zarzuty. "Urząd KNF odczytuje opisane w artykule działania p. Leszka Czarneckiego jako próbę wywierania wpływu na Komisję Nadzoru Finansowego poprzez szantaż, o czym świadczy brak niezwłocznego powiadomienia prokuratury przez p. Czarneckiego w marcu br., do czego był zobowiązany w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Przewodniczącego KNF" - czytamy w oświadczeniu. "Informacje te pojawiają się w momencie, kiedy media donoszą o problemach związanych z procesem dystrybucji instrumentów finansowych spółki GetBack SA przez Idea Bank SA i potencjalnych działaniach Komisji Nadzoru Finansowego w tym zakresie. Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski podjął kroki prawne w związku z fałszywymi oskarżeniami wysuwanymi przez p. Czarneckiego oraz w związku ze zniesławieniem mającym na celu utratę zaufania publicznego" - podkreślono.

"Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski spotykał się wielokrotnie z Przewodniczącym Rad Nadzorczych Getin Noble Banku SA oraz Idea Banku SA p. Leszkiem Czarneckim oraz z zarządami tych banków. Podczas tych spotkań odbył wiele dyskusji dotyczących potencjalnych możliwości właściwego zabezpieczenia przedmiotowych banków w obliczu planów ich restrukturyzacji i poprawy rentowności. W czasie tych spotkań został poinformowany o woli zatrudnienia byłego zastępcy Przewodniczącego KNF p. Filipa Świtały w roli osoby odpowiedzialnej za kwestie restrukturyzacji banków i funkcjonowania audytu. Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski w sposób zdecydowany, kilkukrotnie zanegował kandydaturę p. Świtały z oczywistych powodów związanych z potencjalnym konfliktem interesów w tym zakresie. Wobec zgłaszania tych propozycji oraz ze względu na dobro banków i bezpieczeństwo ich klientów, Przewodniczący KNF wskazał, jako jedną z możliwości, zatrudnienie p. Grzegorza Kowalczyka, posiadającego odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Podczas spotkań nie były omawiane żadne konkretne kwoty dotyczące wynagrodzenia tej osoby. Przewodniczący KNF nie formułował także obietnic, które miałyby wiązać się z działaniami organu nadzoru wobec banków p. Czarneckiego nie pozostającymi w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa oraz nieadekwatnymi do ich rzeczywistej sytuacji" - wyjaśniono.

- Nie rozważam rezygnacji - przyznał w rozmowie z RMF Chrzanowski, który przebywa aktualnie w Singapurze. Wbrew tej deklaracji we wtorek po południu podał się dymisji - informują media, powołując się na informacje PAP.

KNF to centralny organ administracji rządowej sprawujący nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce, który podlega premierowi.

- Premier wezwał do natychmiastowych wyjaśnień szefa KNF-u oraz zlecił prokuraturze i służbom niezwłoczne zebranie informacji na temat tych enuncjacji prasowych, które dzisiaj się pojawiły - poinformował Michał Dworczyk, który był gościem radia RMF.

Na nieścisłości w tekście "Gazety Wyborczej" zwraca uwagę były polityk Przemysław Wipler. "Po lekturze tekstu o rzekomej łapówce KNF jednego jestem pewien: zawiera on kilka rażących błędów. Najbardziej ewidentnym jest połączenie dwóch osób w jedną: Filip Świtała, który był kiedyś w KNF, to nie ten, który został wiceministrem w MF! (Ministerstwie Finansów - red.). To dwie różne osoby - stwierdził Wipler.

"GW pisze o przestępczej propozycji szefa KNF, który żąda od właściciela Getin Noble łapówki 1% od wartości rynkowej banku, co GW wylicza na 40 mln. Tymczasem ten 1% to 13,6 mln, jak prawidłowo podaje Financial Times. Skąd ta różnica?" - pyta na Twitterze dziennikarz Michał Broniatowski.

Leszek Czarnecki to jeden z najbogatszych Polaków. "Wprost" szacuje jego majątek na 2,19 mld zł. Jest większościowym udziałowcem pięciu spółek notowanych na GPW: Getin Holding, Getin Noble Bank, MW Trade, Open Finance oraz Idea Bank. Od 2016 roku boryka się z problemami - jak wyjaśnia "GW" wynikają one m.in. z podatku, który banki płacą od wysokości udzielonych kredytów.

Wątek spółek Czarneckiego pojawia się też w kontekście afery GetBack. Idea Bank miał sprzedawać obligacje GetBack - firmy windykacyjnej, która zbankrutowała. "Nad należącym do Leszka Czarneckiego Idea Bankiem gromadzą się czarne chmury. Postępowanie przeciwko niemu wszczął UOKiK, a z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że wkrótce zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez instytucję może złożyć KNF. Oznaczałoby to, że bank zostanie wpisany na listę ostrzeżeń publicznych".

POLECAMY:

Wideo

Materiał oryginalny: "GW": Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF, zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za 40 mln zł. Szef KNF zrezygnował - Polska Times

Komentarze 104

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
MIM1234
W dniu 19.11.2018 o 10:03, Adam Antoni napisał:

Ciekawe jak mocno w sprawę uwikłany jest banksterek milionerek mateuszek kłamczuszek, o beci która wygrała 1 do 27 nie wspomnę

Włosy na głowie stają gdy wychodzi na jaw jacy ludzie,o jakich kwalifikacjach są rekomendowani i obsadzani przez PiS na b.wysokice i b.odpowiedzialne stanowiska w gospodarce i finansach.

S
Samanta Blumstein
W dniu 19.11.2018 o 10:03, Adam Antoni napisał:

Ciekawe jak mocno w sprawę uwikłany jest banksterek milionerek mateuszek kłamczuszek, o beci która wygrała 1 do 27 nie wspomnę

Bardzo , bardzo . 

A
Adam Antoni

Ciekawe jak mocno w sprawę uwikłany jest banksterek milionerek mateuszek kłamczuszek, o beci która wygrała 1 do 27 nie wspomnę

A
Adam Antoni
W dniu 18.11.2018 o 13:06, MIM1234 napisał:

Uważaj,żebyś nie prześcignął Suskiego.Twoje wypowiedzi świadczą o tym jak wielkie spustoszenie w głowach ludzi robi telewizja kurska.O jakim ty zrozumieniu piszesz,skoro niczego nie rozumiesz i powtarzasz te banialuki,które opowiada wierchuszka pisowska.Nici prowadzą do najwyższych władz państwa,może być zagrożony system finansowy państwa,podejrzenie o ogromą łapówę itd.,a wyjaśniać ma to lis ,którego wpuszczono do kurnika.Na początek pozwolili posprzątać biurko jednemu z głównych bohaterów.Ogarnij się trochę i wyrzuć te klapki na oczach.

Myślisz że zrozumie to co mu napisałeś?

On jest jak chorągiewka która wieje jak nowogrodzka dmuchnie.

Z nim niema co dyskutować, jemu jak przyjdzie mail z nowogrodzkiej że np śnieg napadał i to wina Tuska to będzie to powtarzał jak mantrę.

To zwykły leming pisowski bez honoru oraz z brakiem zdolności używania swojego mózgu.

M
MIM1234
W dniu 18.11.2018 o 08:42, jaka szkoda napisał:

A wystarczyło ze zrozumieniem przeczytać artykuł! PSCała wasza zmanipulowana trójka, oprócz ciebie także @Samanta i @Adam Antoni, piszecie wg jednego wzoru. I uciekacie od tematu, bo nie macie argumentów!

Uważaj,żebyś nie prześcignął Suskiego.Twoje wypowiedzi świadczą o tym jak wielkie spustoszenie w głowach ludzi robi telewizja kurska.O jakim ty zrozumieniu piszesz,skoro niczego nie rozumiesz i powtarzasz te banialuki,które opowiada wierchuszka pisowska.Nici prowadzą do najwyższych władz państwa,może być zagrożony system finansowy państwa,podejrzenie o ogromą łapówę itd.,a wyjaśniać ma to lis ,którego wpuszczono do kurnika.Na początek pozwolili posprzątać biurko jednemu z głównych bohaterów.Ogarnij się trochę i wyrzuć te klapki na oczach.

S
Samanta Blumstein
W dniu 18.11.2018 o 08:42, jaka szkoda napisał:

A wystarczyło ze zrozumieniem przeczytać artykuł! PSCała wasza zmanipulowana trójka, oprócz ciebie także @Samanta i @Adam Antoni, piszecie wg jednego wzoru. I uciekacie od tematu, bo nie macie argumentów!

Rzeczywiście  mamy powody aby uciekać od tematu , przecież jesteśmy zwolennikami i agitatorami pislamu. 

pislamiści w bardzo silnej grupie spotkali się na ostatniej wieczerzy u pryncypała na Nowogrodzkiej. Po co się spotkali , skoro wszystko jest O.K  ??? :D  :D  :D

Szambo wybiło .  :)

j
jaka szkoda
W dniu 17.11.2018 o 10:45, MIM1234 napisał:

Oho.Przyszły wytyczne.Zaczyna się jazda.Zamiast ustosunkowywać się do meritum sprawy zaczynają grzebać w przeszłości.Szpieg,agent,za chwilę wyskoczy dziadek z Wehrmachtu,prababka,kochanka Kuklinowskiego (tego od Szwedow).Telewizja kurska zmontuje jakiś filmik o trudnym dzieciństwie,o bizancjum w domu.A AFERA? eee to tam takie bele co,mało szkodliwe.Ważne,że premier zareagował błyskawicznie.

A wystarczyło ze zrozumieniem przeczytać artykuł!

 

PS

Cała wasza zmanipulowana trójka, oprócz ciebie także @Samanta i @Adam Antoni, piszecie wg jednego wzoru. I uciekacie od tematu, bo nie macie argumentów!

S
Samanta Blumstein

Jesień nadchodzi .

Zamiast liści , będą spadać pislamiści .

Coś marniutko widać przyszłość pislamu , znowu nie przetrwa kadencji . 

A miało być tak pięknie , tyle planów na okradanie i znowu kryzys ich dopadł. 

Nawet kraść i kłamać nie potrafią porządnie , nie ma się czemu dziwić - przecież to same  "wypadki przy pracy" swoich rodziców.

A
Adam Antoni

Wczoraj zebranie pislamistów - dzisiaj z rana poszły do wszystkich LEMINGÓW pisowskich maile z informacją jak trolowac każde forum.

AFERY NIE BYŁO - afery były za Tuska... ;)

A na światło dzienne wychodzą coraz lepsze smaczki związane ze sPISkowcami :)

Nie wybronią się już z tego i będą robić wszystko byle by nie powstała komisja śledcza, podobnie jak ze skokami...

taki jest cały pislam ;)

S
Samanta Blumstein
W dniu 16.11.2018 o 12:07, Brama piekła napisał:

Czego można się nauczyć w szkole im.Feliksa....

Czego nauczyła się krystyna p. w tej uczelni ?

 

Императорский Варшавский Университет

S
Samanta Blumstein
W dniu 16.11.2018 o 12:07, Brama piekła napisał:

Czego można się nauczyć w szkole im.Feliksa....

Zapytaj swoich protoplastów .

B
Brama piekła
W dniu 16.11.2018 o 11:20, Samanta Blumstein napisał:

Można szkołę ukończyć także w Rosji , ważne , że się ukończy i czegoś nauczy. Ty jak widać szkół nie ukończyłeś , a wiedza twoja jest skromna jak Krystyna " złotousta " Pawłowicz.

Czego można się nauczyć w szkole im.Feliksa....
A
Adam Antoni
W dniu 16.11.2018 o 11:24, Ucho Prezesa napisał:

I jak Jerzy Owsiak. Bo się dobrali :D

Cześć Uszko :)

Trzeba jednak przyznać że krysia sałatka Jurkowi Owsiakowi do pięt nie dostaje!

U
Ucho Prezesa
W dniu 16.11.2018 o 11:20, Samanta Blumstein napisał:

Można szkołę ukończyć także w Rosji , ważne , że się ukończy i czegoś nauczy. Ty jak widać szkół nie ukończyłeś , a wiedza twoja jest skromna jak Krystyna " złotousta " Pawłowicz.

 

I jak Jerzy Owsiak. Bo się dobrali :D

S
Samanta Blumstein
W dniu 16.11.2018 o 09:48, Brama piekła napisał:

Szkołę to ty Antosiu "impecylu"chyba w Rosji ukończyłeś.

Można szkołę ukończyć także w Rosji , ważne , że się ukończy i czegoś nauczy. Ty jak widać szkół nie ukończyłeś , a wiedza twoja jest skromna jak Krystyna " złotousta " Pawłowicz.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3