Gwałty, masowe egzekucje, stosy ciał... Wstrząsające...

Gwałty, masowe egzekucje, stosy ciał... Wstrząsające świadectwa z rzezi Woli [VIDEO]

Jakub Szczepański

Polska

Aktualizacja:

Polska

Zamordowani cywile
1/11
przejdź do galerii

Zamordowani cywile ©Wikipedia

Po wybuchu powstania warszawskiego hitlerowcy zdecydowali o eksterminacji ludności Warszawy. Nie było litości. Bez wyjątku strzelano do starców, kobiet i dzieci. Tylko na Woli zginęło 50 tys. ludzi.
Blisko dziewięć ton. Niemal tyle ważyły ludzkie prochy, makabryczna pozostałość po ofiarach nieludzkiej rzezi urządzonej przez nazistowskich zbrodniarzy na mieszkańcach warszawskiej Woli. Rozkaz, który zadecydował o tysiącach ludzkich istnień, wydał sam Führer. Ustnie, bo na papierze nie ma na ten temat ani słowa. Żeby zgotować nieludzką kaźń, wystarczyło tylko kilka zdań.

- Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony odstraszający przykład dla całej Europy - orzekł szalony przywódca III Rzeszy.
Początek sierpnia 1944. Niemieckie wojska cofają się pod naporem rozszalałych Sowietów. Szala przechyla się na korzyść Aliantów. Dowództwo Rzeszy uznaje wybuch powstania warszawskiego za błogosławieństwo. Dyrektywa była prosta. W Warszawie nie może zostać kamień na kamieniu, żołnierze Wehrmahtu mają strzelać dosłownie do wszystkiego, co się rusza.

- Mój Führerze, pora jest dla nas niezbyt pomyślna. Z punktu widzenia historycznego jest błogosławieństwem, że Polacy to robią. Po pięciu, sześciu tygodniach wybrniemy z tego. A po tym Warszawa, stolica, głowa, inteligencja tego byłego 16-17-milionowego narodu Polaków będzie zniszczona, tego narodu, który od 700 lat blokuje nam Wschód i od czasu pierwszej bitwy pod Tannenbergiem leży nam w drodze - powiedział Heinrich Himmler, minister spraw wewnętrznych III Rzeszy, do Adolfa Hitlera tuż po tym, jak dowiedział się o wybuchu powstania w stolicy Rzeczpospolitej. - A wówczas historycznie polski problem nie będzie już wielkim problemem dla naszych dzieci i dla wszystkich, którzy po nas przyjdą, ba, nawet już dla nas.

Powstańcy, którzy mówią dziś o bestialstwie Niemców, nie mają wątpliwości. Nie było innego wyjścia. - Dziś o powstaniu piszą ludzie, którzy nie mogą zrozumieć, czym była okupacja niemiecka. Przez pięć lat, dwanaście godzin w domu! Każde wyjście do miasta było ryzykiem. Nigdy nie wiedziałeś, czy wrócisz. Co rusz łapanki, kula w łeb albo więzienie - wspomina prof. Witold Kieżun, jeden z żołnierzy walczących w powstaniu. - Niech pan sobie wyobrazi, że na ulicy publicznie rozstrzeliwują na oczach ludzi. Trzeba być idiotą, żeby nie uświadamiać sobie, że warszawiacy marzyli o walce. To był wspaniały wybuch zbiorowego gniewu.

Wybuch gniewu, który - tylko na warszawskiej Woli - pochłonął jakieś 50 tys. ludzkich istnień. W tym starców, kobiety i dzieci.

Z relacji ludzi, którzy przeżyli tamte straszne wydarzenia, wynika, że pierwsze strzały padały na Woli przed godziną ,,W". Świadkowie wspominają o przygotowaniach Niemców. Jeszcze przed wybuchem walk ustawiali RKM-y, kierując lufy broni w kierunku budynków zamieszkanych przez ludność cywilną.

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie Wola, jako pierwsza, przyjęła na siebie potężne uderzenie sił hitlerowskich. Dla Niemców istotnym taktycznie punktem był trakt komunikacyjny z zachodu do mostów na Wiśle. Dlatego na ich drodze stanęły Wola i Ochota. Na powstańców walczących na Woli nacierały artyleria, czołgi i samoloty. Gdy tylko żołnierze AK zaczęli ustępować, Niemcy przeszli do ludobójstwa. Przystąpili do zbrodni, która pod względem liczby ofiar i bestialstwa przerosła to, co zrobili komuniści w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Śmierć zataczała krąg od zachodnich krańców dzielnicy wzdłuż ulic Wolskiej i Górczewskiej. Do kulminacji zbrodni doszło 5 sierpnia. Symbolem rzezi na Woli i tego strasznego dnia jest słynna historia o warszawskiej Niobe - Wandzie Lurie. Ciężarna kobieta straciła wszystkie swoje dzieci i kilka dni leżała pod stosem zwłok. Przeżyła i szczęśliwie urodziła syna.

1 »

Komunikat

Ostrzegamy, że kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich lub dla nich nieprzeznaczone.

Oświadczam, że jestem osobą pełnoletnią i nie mam ograniczonej zdolności do czynności prawnych.

Nie mam 18 lat! Przejdź do artykułu »

Komentarze (28)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
WOLA

Hans (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Dziś rocznica zbrodni na Woli. Premiera filmiku o tej zbrodni z dr Szymonem Niedzielą, znawcą tematyki powstania warszawskiego. Zapraszam do obejrzenia i udostępniania dalej....rozwiń całość

Dziś rocznica zbrodni na Woli. Premiera filmiku o tej zbrodni z dr Szymonem Niedzielą, znawcą tematyki powstania warszawskiego. Zapraszam do obejrzenia i udostępniania dalej. https://www.youtube.com/watch?v=ORzpNL3J7s8zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
rzeż

warszawianka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

dlaczego utajnia się fakty, że trzy czwarte tych zbrodni dokonali nasi bracia towarzysze ukraińcy ???? nawet tym zbrodniarzom niemcą to się nie podobał, dlaczego zakłamujecie fakty????

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jaki to narod?

ooo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7

A jakiej narodowosci byli ci nazisci,bo nie znam takowej?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dla tych co pluja !

ixi (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

Tego powinni uczyc w szkole za nim powiesz cos glupiego to sie zastanow, a jak glowa pusta
to poczytaj ksiazki obejrzyj film i znow sie zastanow zanim powiesz cos glupiego.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Piękna nasza Polska cała

nielegalny suweren (peerelowiec) (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

Piękna nasza Polska cała,
Piękna, żyzna i wspaniała,
Wiele krain, wiele ludów,
Wiele stolic, wiele cudów,
Lecz najmilsze i najzdrowsze
Przecież, człeku, jest Mazowsze.

Bo gdzie takie cudne...rozwiń całość

Piękna nasza Polska cała,
Piękna, żyzna i wspaniała,
Wiele krain, wiele ludów,
Wiele stolic, wiele cudów,
Lecz najmilsze i najzdrowsze
Przecież, człeku, jest Mazowsze.

Bo gdzie takie cudne stroje
I śpiewanki, i dziewoje?
Kto w podkówki tak wykrzesze?
Komu miłe tak pielesze,
Jak ojczyste Mazurowi?
Niechaj cała Polska powie!

Poza Niemnem puszcza sroga,
A na Rusi błotna droga,
Góral zbytnie podkasały,
A Odraki lód zniemczały;
A więc nasza, nasza góra,
Nie masz w świecie nad Mazura!

Mówią, że tam na Podolu
Rośnie żyto bez kąkolu;
Ale u nas dary boże
Płyną Wisłą aż za morze,
Przyśpiewują se flisaki,
A grosz ma człek jaki taki.

Gdzieś za światem Dniepr tam płynie,
Sławne konie w Ukrainie;
Ale kto, jak Mazur właśnie,
Wioząc z konia biczem trzaśnie!
Kiedy jedzie do Warsęgi,
Mówią wszyscy: Mazur tęgi!

Tęgi Mazur wej w pokoju!
Lecz się przyda i do boju,
Znane w Polsce kosyniery,
I do boju Mazur szczery.
Gdy do kosy się przyłoży
Tnie Moskala jak gniew Boży.

Dana, dana, dana, dana,
Za Ojczyznę miła rana!
Prędzej zginą rzeki, góry,
Niźli Polska i Mazury!
Bies cię porwie, Mikołaju
A swoboda będzie w kraju.

No i jest od 25 prawdziwie wolna Polska pod przewodem solidarnych szeryfów i bolków gdzie po wyjątkowo sprawiedliwej transformacji ci którzy odbudowywali kraj stracili emerytury jako zbrodniarze totalitarnego ustroju, reszta narodu dostała parę akcji a cały majątek przejęli gangsterzy, kapitaliści, cwaniacy i szeryfowie. dzięki czemu Polska dziś to raj dla wybranych bandziorów o co walczył robotnik, chłop i inteligent.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Prawda

ixi (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

Po okrucienstwach wojny polacy mieli do wyboru zaakceptowac narzucona im rzeczywistosc lub zginac. Wszyscy jestesmy tutaj dzieki tym co milczaco zaczeli odbudowywac i pracowac w zniszczonym kraju....rozwiń całość

Po okrucienstwach wojny polacy mieli do wyboru zaakceptowac narzucona im rzeczywistosc lub zginac. Wszyscy jestesmy tutaj dzieki tym co milczaco zaczeli odbudowywac i pracowac w zniszczonym kraju.
Wilelki szacun dla tych ludzi. Dzieki nim ,rowniez, jestesmy dzis wolni.
Szanowac trzeba wszystkich nie tylko Wykletych i AK choc dla nich jest specjalne
miejsce w naszych sercachzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Rzad londyński nierozliczony

x (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 9

Czlonkowie rządu londyńskiego którzy uciekli z kraju, ogarniętego wojną, ratując własne 4 litery, przesiedzieli całą wojnę w fotelach, sącząc drinki, wydali rozkaz o powstaniu aby zapewnić...rozwiń całość

Czlonkowie rządu londyńskiego którzy uciekli z kraju, ogarniętego wojną, ratując własne 4 litery, przesiedzieli całą wojnę w fotelach, sącząc drinki, wydali rozkaz o powstaniu aby zapewnić sobie władzę i stanowiska przed wejściem Ruskich do stolicy. Była to iluzja, ale wysłano dla niej na śmierć najbardziej wartosciową i ideową młodzież. Nikt tych z Londynu nigdy nie rozliczył jeszcze im medale dawali i tytuły.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
morda sowieciarzu

y (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

Radio Moskwa namawiało do powstania, rząd w Londynie nie dał rozkazu, to była tragiczna decyzja "Bora". Ruscy ponoszą większą odpowiedzialność niż polski rząd w Londynie.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ukry w akcji

x (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

Fałszują historię jak mogą. Fantastyczne, radio Moskwa wydało decyzję o powstaniu ! Tego jeszcze nie było.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nazim ma się dobrze

Aaa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 18

Dziś sytuacja odwrotna. Niemcy pacyfistyczni, za to w Polsce rodzi sie ostry faszyzm. O ile Niemcy mogli faktycznie zagrozić swiatu, o tyle polscy faszyści narobia tylko syfu w Polsce. Polska...rozwiń całość

Dziś sytuacja odwrotna. Niemcy pacyfistyczni, za to w Polsce rodzi sie ostry faszyzm. O ile Niemcy mogli faktycznie zagrozić swiatu, o tyle polscy faszyści narobia tylko syfu w Polsce. Polska nikogo nie podbije, bo za slaba. Za to bez silnych relacji z ue, osamotniona dostanie sie w ręce Rosji. Polscy narodowcy to dla nas najgorszy scenariusz. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Spyerdalaj volksdeutschu!

MC (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

spyerdalaj z tego forum volksdeutschu! To nie w Polsce co drugi dzien statystycznie plona przytulki dla tzw. "Uchodzcow". Wara od Polski!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
o polskim faszyźmie mówia wyłącznie

.,., (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

synowie i wnuki niemieckich zbrodniarzy, oraz kolaborantów - folksdojczów.
To oni przesiąknieci nazizmem wychowywani w duchu faszyzmy próbuja POkonać Polske.
Po wprowadzeniu przez Trumpa...rozwiń całość

synowie i wnuki niemieckich zbrodniarzy, oraz kolaborantów - folksdojczów.
To oni przesiąknieci nazizmem wychowywani w duchu faszyzmy próbuja POkonać Polske.
Po wprowadzeniu przez Trumpa dodatkowych sancji na Rosje , nazisci stali sie szczególnie agresywni, bo pakt Ribbentrop-Mołotow-Bis zwany też Nord-Stream II moze sie nie udać.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nazim ma się dobrze

Aaa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 12

Dziś sytuacja odwrotna. Niemcy pacyfistyczni, za to w Polsce rodzi sie ostry faszyzm. O ile Niemcy mogli faktycznie zagrozić swiatu, o tyle polscy faszyści narobia tylko syfu w Polsce. Polska...rozwiń całość

Dziś sytuacja odwrotna. Niemcy pacyfistyczni, za to w Polsce rodzi sie ostry faszyzm. O ile Niemcy mogli faktycznie zagrozić swiatu, o tyle polscy faszyści narobia tylko syfu w Polsce. Polska nikogo nie podbije, bo za slaba. Za to bez silnych relacji z ue, osamotniona dostanie sie w ręce Rosji. Polscy narodowcy to dla nas najgorszy scenariusz. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jak mawial Hitler - co złe to Żydzi

Bbb (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

jak POucza Schetyna - co złe to PiS

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nazim ma się dobrze

.,., (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 9

nazisci chca ukareać Legię za przypomnienie o zbrodniach popełnionych przez Niemców, tak tak, tych zwyklych Niemców, jacy teraz uczą nas co to jest demokracja

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Plujący na powstanie niech sobie przeczytają jakie straty były w Mińsku

ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

W Mińsku powstania nie było i wszyscy pokornie siedzieli po piwnicach a też zginęły tysiące i miasto wyburzone.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo