Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwara i kultura po krakowsku - konkursowe wyzwanie

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Fot. Barbara Ciryt
Święto wszystkich krakowiaków w tym roku będzie organizowane w Modlnicy w gminie Wielka Wieś. Wszyscy znawcy dawnej mowy Krakowiaków staną w szranki. Organizatorzy festiwalu Krakowska Godka 2017 zapraszają do konkursów. A będzie ich niemało.

Organizatorzy festiwalu Krakowska Godka 2017 - Stowarzyszenie Bene Tibi i gmina Wielka Wieś przygotowują wiele ciekawych konkursów. Warto wziąć udział w zabawie. Przypomnieć sobie dawna mowę Krakowiaków, kulturę i tradycję.

Podobnie jak w ubiegłym roku zaplanowano:
- Teatralny konkurs Godka krakowska w scenach z „Wesela”, w którym uczestnikom zakwalifikowanym do konkursu (młodzież szkół ponadpodstawowych), partnerować będą zawodowi aktorzy, na co dzień grający w krakowskich teatrach, a jurorami będą znani teatralni twórcy i znawcy tematu.

- Zabawny test ze znajomości gwary i nie tylko, w którym pary (składające się obowiązkowo z przedstawicieli różnych płci dowolnego wieku), które zgłoszą się do konkursu, powalczą o tytuł „Najbardziej wygodanej pary”. Na zwycięzców czeka nie tylko nagroda rzeczowa, ale zaskakująca niespodzianka.

- Konkurs Gwary Krakowskiej, czyli godki – gawędziarze, mówcy, duety i tria mogą zaprezentować swoje gawędy, skecze lub humorystyczne scenki oczywiście posługując się gwarą. W konkursie nie ma kategorii wiekowych, więc młodzi walczyć będą ze starszymi na tych samych prawach. Będzie wesoło…

- Dla miłośników wypieków jest konkurs na tradycyjne, krakowskie, wiejskie ciasto weselne czyli kołacz. Jurorzy docenią jego urodę i smak.

- Mile widziany będzie strój inspirowany krakowskim strojem ludowym – najlepsze stylizacje wybrane przez jurorów, zostaną nagrodzone.

- Konkurs na tradycyjny, krakowski strój ludowy z tradycyjnych materiałów, o tradycyjnym wzornictwie, kroju - przeznaczony dla wszystkich posiadaczy takowych strojów, którzy przybędą na festiwal.

Planowane są także konkursy:
- Poetycki, w którym udział będzie polegał na przesłaniu do końca czerwca pracy konkursowej w postaci życzeń świątecznych, życzeń na urodziny dziecka, fraszki lub wiersza napisanego w gwarze krakowskiej miejskiej.

-Konkurs filmowy, polegający na zapisie gwarowej opowieści. Uczestnicy konkursu - uczniowie wszelkich szkół (z wyjątkiem wyższych), mają za zadanie zapisać filmowo osobę lub osoby posługujące się gwarą krakowską. Jej wypowiedź, opowieść, wspomnienia, bajkę z dzieciństwa, gawędę, rozmowę z inną osobą, relację z wydarzenia, historię rodziny lub inną dowolną. Nagrody w tym konkursie ufunduje TVP Kraków

- Maraton krakowiaka. Wszyscy będą mogli wziąć w nim udział i tańczyć do upadłego. Trzeba więc wcześniej zadbać o formę i podpatrzeć stosowne kroki. Będzie pięknie, gwarnie, wesoło i po krakowsku!

Nad przebiegiem każdej konkurencji czuwać będzie jury złożone ze znanych Krakowian: aktorów, pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Etnograficznego, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, filmowców, dziennikarzy, przedstawicieli organizatorów i fundatorów nagród. A atrakcyjnych nagród jest wiele.

Organizatorem tegorocznego festiwalu Krakowska Godka 2017 jest Stowarzyszenie Bene Tibi, we współpracy z Gminą Wielka Wieś. Partnerami są: Telewizja Kraków, Katedra Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białym Kościele. A przedsięwzięciu patronuje "Dziennik Polski". Festiwal powstaje przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Kultury i Powiatu Krakowskiego.

Mówimy po krakosku (odc. 6). "Łapsztos?"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski