Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwarancja harmonijnego rozwoju

Dorota Dejmek
Gdy matka nie może karmić szczeniąt, podajemy malcowi specjalne mleko zastępcze - nigdy krowie!
Gdy matka nie może karmić szczeniąt, podajemy malcowi specjalne mleko zastępcze - nigdy krowie! Fot. 123rf
Porady. Prawidłowe żywienie jest dla szczeniaka bardzo ważne, głównie ze względu na wzrost i kształtowanie się układu kostnego i mięśniowego. Popełnionych w tym okresie błędów nie da się naprawić, dlatego dieta szczenięcia powinna być odpowiednio zbilansowana.

Prawidłowe żywienie jest dla szczeniaka bardzo ważne, głównie ze względu na wzrost i kształtowanie się układu kostnego i mięśniowego. Popełnionych błędów nie da się już naprawić. W stosunkowo krótkim czasie psiaki zwiększają swoją masę urodzeniową od dwudziestu aż do kilkudziesięciu razy w zależności od rasy. Okres szybkiego wzrostu, w jakim znajdują się od narodzin do dojrzałości, zwiększa zapotrzebowanie organizmu psa na energię, białko, wapń, fosfor i tłuszcze.

Konieczne jest dostarczenie szczeniaczkowi właściwej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, cynku, miedzi, witamin, zwłaszcza A i E. Ważne jest zatem, aby dieta szczenięcia była odpowiednio zbilansowana, zapewniała wszystkie niezbędne składniki oraz niezbędną liczbę kalorii, co zapewni młodemu organizmowi harmonijny rozwój. Ale uwaga! Szczenięta to łakomczuchy, ich apetyt bywa nieposkromiony, a miska szybko jest pusta.

Pamiętajmy jednak, aby dieta nie prowadziła do nadmiernego przyrostu wagi naszego pupila i nie dokładajmy pokarmu w sposób niekontrolowany, tylko dlatego, że malec domaga się jedzenia. Piesek powinien jadać określoną ilość karmy o tych samych porach, z tej samej miski i w tym samym miejscu.

Dajmy mu 20 minut na zjedzenie posiłku, a po tym czasie sprzątnijmy (jeśli zostaną) resztki. Przestrzeganie stałego porządku daje zwierzakowi poczucie bezpieczeństwa i pomaga w kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych. Podawanie zbyt dużych porcji naraz lub karmienie o różnych porach rozregulowuje działanie przewodu pokarmowego, co osłabia przyswajalność karmy, prowadzi do zaburzeń trawiennych, a w konsekwencji do schorzeń metabolicznych, a w przyszłości ewentualnego rozwoju otyłości.

Dieta szczeniaczka powinna być dopasowana do jego wieku, przewidywanej wagi docelowej oraz trybu życia. Każdy, kto nie miał dotychczas psa, zadaje sobie wówczas pytanie: czy lepsze dla zwierzaka jest pożywienie przygotowane domowym sposobem, czy też podawać mu gotową karmę? Przygotowanie jedzenia domowego jest najtańsze, ale też najbardziej pracochłonne. Skład i ilość dziennej dawki jedzenia powinien ustalić dla danego psa lekarz weterynarii. Dogodnym i bezpiecznym wyborem jest skorzystanie z wysokiej jakości karmy gotowej, która uwzględnia specyficzne potrzeby żywieniowe szczeniąt i juniorów, przeznaczonej dla ras małych, średnich i dużych. Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że pies karmiony suchymi mieszankami musi dostawać trzy razy więcej wody niż żywiony pokarmem wilgotnym. W ciągu pierwszych tygodni życia nie należy podawać szczeniętom żadnych stałych pokarmów, gdyż ich układ pokarmowy nie jest jeszcze przystosowany do tego rodzaju pożywienia.

W pierwszych czterech tygodniach - przypomina portal vetopedia.pl - podstawowym pokarmem jest dla nich mleko matki, które zapewnia odpowiednią ilość białka i wszystkich składników odżywczych. Zawiera również przeciwciała, dzięki którym szczeniaki nabywają odporności chroniącej je przed chorobami aż do zakończenia okresu karmienia (czyli optymalnie do 12. tygodnia życia). W sytuacji, gdy mamy do czynienia z sierotą lub matka z różnych powodów nie jest w stanie karmić, musimy sami zapewnić malcowi mleko. Nie nadaje się do tego mleko krowie - musimy zaopatrzyć się w specjalne mleko zastępcze, które podajemy psu przez butelkę ze smoczkiem. (Warto wiedzieć, że psy w ogóle słabo tolerują zawartą w krowim mleku laktozę, co bywa przyczyną biegunek; zamiast mleka można czasami podać pupilowi trochę jogurtu lub kefiru).

Po trzecim tygodniu życia zwierzęta potrzebować będą powoli „dokarmiania”, ponieważ produkcja pokarmu u matki zdecydowanie maleje. Musimy zatem zacząć przyzwyczajać pupila do nowych posiłków. Od 4. tygodnia życia, gdy maluchom rosną już zęby, można zacząć podawać dobrej jakości (pełnowartościowe białko) mokrą karmę dla szczeniąt. Jeżeli zdecydujemy się na suchą karmę, powinna ona zostać namoczona i rozgnieciona na papkę. Wraz z dorastaniem szczenięcia można dodawać do niej coraz mniej wody i podawać pożywienie w postaci coraz bardziej suchej. Szczeniaczki wciąż żywią się jeszcze mlekiem matki, jednak po ukończeniu 6. tygodnia życia stały pokarm może się stać już podstawą ich diety. Ponieważ szczenięta różnych ras są różnej wielkości, jednorazowe porcje, jak i porcje dziennie będą odmienne. Pamiętajmy, aby dokładnie czytać wytyczne z tabeli znajdującej się na opakowaniu podawanego pokarmu. Od rozpoczęcia podawania karmy do czasu odsadzenia od matki (zwykle dwa miesiące) szczeniaczkom podajemy 4-6 porcji na dzień. W wieku od dwóch do trzech miesięcy - 4 posiłki; od czterech do sześciu miesięcy - 2-3 posiłki, a powyżej sześciu miesięcy 2 posiłki dziennie (w zależności od rasy- psy bardzo małe i bardzo duże mogą pozostać przy większej liczbie posiłków).

Pieski ras małych kończą proces wzrostu ok. 9.-12. miesiąca życia, natomiast psy ras dużych rosną do 12., a nawet 24. miesiąca, zatem karmienie psa karmą dla psów dorosłych rozpoczynamy w różnym, w zależności od rasy wieku, ale zawsze po ukończeniu procesu wzrostu. Jeżeli nie mamy pewności, co do wieku, w jakim zmienić karmę, skonsultujmy się z lekarzem weterynarii. Zamiana powinna odbywać się stopniowo, w ciągu siedmiu do dziesięciu dni, aby uniknąć zaburzeń ze strony układu pokarmowego.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 2

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski