Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwarancja pracy dla młodych

Agnieszka Maj
27 procent młodych ludzi do 24 roku życia nie ma pracy
27 procent młodych ludzi do 24 roku życia nie ma pracy Andrzej Banaś
Praca. Szacuje się, że dzięki nowemu programowi, finansowanemu z funduszy unijnych, pracę znajdzie 1,67 mln bezrobotnych absolwentów

"Gwarancje dla młodzieży" - to nowy program unijny, którego realizacja rozpocznie się jeszcze w tym roku. - W całej Małopolsce do wydania będzie ok. 600 mln zł na szkolenia, staże i fachową pomoc dla młodych ludzi - mówił Andrzej Martynuska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, podczas debaty "Zawód, który nie sprawi zawodu", zorganizowanej przez "Dziennik Polski" i samorząd województwa małopolskiego

Szacuje się, że w latach 2014-2021 w ramach tego programu uda się zaktywizować ponad 1,67 mln młodych bezrobotnych w Polsce. Każdego roku pomocą ma być objętych ok. 209 tys. osób w wieku 18-24 lata.

Program adresowany jest do:
* osób w wieku 15-17 lat, które przerwały naukę;
* osób w wieku 18-24 lata, które nie są zatrudnione, nie uczą się i nie doszkalają, w tym również osób wymagających szczególnego wsparcia;
* osób w wieku 18-25 lat zarejestrowanych jako bezrobotni, w tym również studentów zaocznych i wieczorowych;
* absolwentów szkół i uczelni, pozostających bez pracy w okresie 48 miesięcy po ukończeniu edukacji oraz bezrobotnych w wieku 18-29 lat (ale tylko w zakresie wsparcia przedsiębiorczości).

W ciągu czterech miesięcy od zarejestrowania w urzędzie pracy lub podpisania umowy z Ochotniczym Hufcem Pracy, młodemu bezrobotnemu przedstawiona zostanie propozycja stażu, szkolenia, dalszego kształcenia się, oferta pracy lub inna forma aktywizacji zawodowej.

- Program zaczniemy od działań promocyjnych. Jeszcze w tym roku skontaktujemy się z organizacjami, które działają na rzecz młodzieży, by zidentyfikować potrzeby absolwentów i doprowadzić do stworzenia partnerstwa na rzecz i młodzieży - mówił Andrzej Martynuska.

W Polsce, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, położenie młodzieży na rynku pracy jest zdecydowanie trudniejsze niż osób ze starszych grup wiekowych. W grupie osób w wieku 15-24 lata stopa bezrobocia wynosi 27 proc.

Z najnowszego raportu Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że problemy z zatrudnieniem mają nawet absolwenci szkół zawodowych. W Małopolsce nie ma pracy około 20 procent z nich.

- To mniej niż w poprzednich latach. Liczba młodych bezrobotnych spada. Dzieje się tak m.in. dzięki funduszom unijnym - mówił Roman Ciepiela, wicemarszałek województwa małopolskiego

Najmniej bezrobotnych absolwentów szkół zawodowych mieszka w powiatach: krakowskim (13 proc.), proszowickim (15 proc.), wielickim (15 proc.), oświęcimskim (16 proc.). Najwięcej jest ich w: limanowskim (32 proc.), tarnowskim (31 proc.), gorlickim (27 proc.), nowosądeckim (27 proc.), olkuski (27 proc.).

W ciągu ostatnich dwóch lat sytuacja najbardziej poprawiła się w Proszowicach (gdzie liczba bezrobotnych spadła o 5 proc.) oraz Wieliczce (o 3 proc). Skąd taka zmiana?

Według autorów raportu wynika to z tego, że w powiecie proszowickim i wielickim młodzież w większym stopniu zaangażowała się w edukację lub łączyła naukę z pracą.

Nowy program "Gwarancje dla młodzieży" ma znacznie zmniejszyć bezrobocie, także wśród osób z wykształceniem zawodowym. Nowością będzie to, że skierowany jest do różnych grup młodzieży: od tych, którzy przerwali naukę po gimnazjum po absolwentów szkół wyższych. Dla każdej z tych grup przygotowane są inne formy wsparcia.

Młodzież w wieku 15-17 lat, która nie uczy się i nie pracuje, może liczyć m.in. na szkolenia, które zaczną się od uzupełnienia podstawowych umiejętności szkolnych. Do tego dojdą m.in. kursy językowe i szkolenia z zakresu obsługi komputera.

Dla bezrobotnych w wieku 18-24 lat przygotowane zostaną oferty zatrudnienia i nauka aktywnego poszukiwania pracy. Młodzi w wieku 18-29 lat mają szansę na pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej. Jej wysokość to maksimum 20-krotne przeciętne wynagrodzenie.

Dla nich przygotowany został także tzw. bon zatrudnieniowy, czyli refundacja przez 12 miesięcy części kosztów wynagrodzenia wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne. Ci, którzy zdecydują się przeprowadzić do innego miasta mogą liczyć na bon na zasiedlenie, czyli 2-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski