MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gwiazdka dla zwierzaków z azylu

Dorota Dejmek
Schroniskowe zwierzaki czekają również na ciepłe koce, kołdry, smycze i obroże, a także zabawki
Schroniskowe zwierzaki czekają również na ciepłe koce, kołdry, smycze i obroże, a także zabawki Fot. archiwum
Akcja. Pomóżmy psom i kotom z krakowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przetrwać zimę. Akcja "Gwiazdka dla zwierzaka" już się rozpoczęła. W ubiegłym roku przedszkola i szkoły w Krakowie zebrały ponad 22 tony karmy. Czy w roku 2014 uda się pobić ten wynik?

W ubiegłym roku krakowskim placówkom oświatowym na potrzeby psów i kotów przebywających w schronisku przy ul. Rybnej udało się zebrać ponad 22 tony karmy. Jaki będzie wynik tegoroczny? Młodzi krakowianie i ich opiekunowie z pewnością nie zawiodą. Akcja "Gwiazdka dla zwierzaka" organizowana przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami już się rozpoczęła się 3 i potrwa do 17 grudnia.

Przedsięwzięcie skierowane jest do przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Dzieci i młodzież każdego roku, już od początku listopada. zbierają karmę, koce, ręczniki, prześcieradła, legowiska, miski, kuwety, smycze i zabawki. Wszystkie te dobra trafią do krakowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Rybnej 3, a na początku przyszłego roku okaże się, która placówka zebrała najwięcej darów w przeliczeniu na jednego ucznia.

Akcja z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Kiedy wystartowała w 2007 roku, w "Gwiazdce dla zwierzaka" wzięło udział 148 placówek oświatowych i zebrano blisko 9,5 tony darów. Z każdym kolejnym rokiem było jednak lepiej - przykładowo, w roku 2008 pomoc zwierzakom zaoferowało już 169 placówek i zebrano 12 ton darów; w roku 2009 do akcji przystąpiło 261 przedszkoli i szkół, co zaowocowało ponad 20 ton karmy. Ubiegłoroczna "Gwiazdka dla zwierzaka" była rekordowa - dzieci i młodzież zebrały 22 tony 446 kg suchej karmy oraz konserw dla psów i kotów! To jednak nie wszystko - młodzi krakowianie pomyśleli także o wygodnych posłaniach dla zwierząt (zebrano ich 4.154), o przysmakach i zabawkach (1.965) oraz smyczach, kuwetach i obrożach (887).

Szkoły i przedszkola rywalizują ze sobą - każda placówka chce zebrać jak najwięcej darów i punktów. Najwyżej punktowane są konserwy (kilogram konserw dla psów to 10 punktów; dla kotów - 15 punktów) oraz sucha karma (8 punktów za kg karmy dla kotów i 5 punktów za kg karmy dla psów).

Każda placówka biorąca udział w akcji otrzymuje Dyplom Uczestnictwa, a te, które zbiorą najwięcej darów w swojej kategorii otrzymują Certyfikaty Okolicznościowe. W ubiegłym roku I miejsce w kategorii "przedszkola" zajęło Przedszkole Samorządowe nr 82, ul. Głowackiego 2 (dzieci zebrały 510,1 kg karmy); I miejsce w kategorii "szkoły podstawowe do 400 uczniów" - Szkoła Podstawowa nr 58 im. T. Kościuszki, ul. Pigonia 2 (447,97 kg karmy), I miejsce w kategorii "szkoły podstawowe powyżej 400 uczniów" - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 162, ul. Stojałowskiego 31 (546,79 kg karmy); I miejsce w kategorii "gimnazja" - Gimnazjum nr 1 im. Św. Kingi, Bochnia, ul. Bernardyńska 1 (719,3 kg karmy); I miejsce w kategorii "szkoły ponadgimnazjalne" - II LO im. Jana III Sobieskiego, ul. Sobieskiego 9 (589,61 kg karmy).

Czy rok 2014 będzie jeszcze pomyślniejszy dla bezdomnych lokatorów schroniska? Czy uda się zebrać jeszcze więcej darów? Niewykluczone. "Gwiazdka dla zwierząt" to również akcja edukacyjna, mająca uwrażliwiać dzieci i młodzież (a także dorosłych) na los i potrzeby bezdomnych psów i kotów.

- Z roku na rok mamy okazję obserwować coraz większe zaangażowanie młodzieży, co - mamy nadzieję - wynika z podniesienia ich wiedzy i świadomości odnośnie problemów związanych z bezdomnością zwierząt - zauważają organizatorzy akcji. - Dzieci jednocześnie mają dowód na to, że nawet drobny gest może mieć ogromne znaczenie. W poprzednich latach dzięki "Gwiazdce dla zwierzaka" udało nam się zebrać karmę, która stanowi nasze zaopatrzenie na większą część roku. Mamy nadzieję, że w tym roku uda się pobić rekord.

Zbiórka karmy i innych potrzebnych rzeczy zakończy się 17 grudnia o godzinie 14.00. Szczegółowe informacje odnośnie akcji "Gwiazdka dla zwierzaka" można uzyskać pod nr. tel. 12 429 74 72; 12 429 92 41 lub na stronie: www.schronisko.krakow.pl, gdzie można zapoznać się z regulaminem i pobrać kartę uczestnictwa.

Zima to trudny okres dla zwierzaków, pomóżmy im ją przetrwać. I chociaż schronisko przy ul. Rybnej prowadzone przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami wyróżnia się dbałością o swych podopiecznych i należy do najlepszych w kraju, potrzeby są wciąż ogromne. I to przez cały rok!

Schronisko utrzymywane jest głównie z pieniędzy przekazywanych przez miasto i wspomagane ze środków zgromadzonych przez KTOZ, ale bez hojnych darów krakowian byłoby ciężko. Osoby chcące wspomóc działalność Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie mogą uczynić to na kilka sposobów. Sposób pierwszy to dary w naturze, ze szczególnym wskazaniem na konserwy i karmę podopiecznych azylu. Mile widziane są ciepłe koce, kołdry (z wyłączeniem kołder i poduszek puchowych; po zniszczeniu przez zwierzaki pierze zatyka kanalizację), smycze, obroże, zabawki dla zwierząt itp.

Drugi sposób pomocy to wpłata darowizny na konto: Bank Gospodarki Żywnościowej SA, nr konta 16 2030 0045 1110 0000 0393 2100; tytuł wpłaty - darowizna. Trzeci sposób to wpłata 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego podczas rozliczania podatków. Sposób kolejny to adopcja zwierzaka na odległość, kiedy adoptujący zobowiązuje się łożyć co miesiąc na utrzymanie psa, kota lub kilku zwierząt określonej kwoty. Kontakt w sprawie adopcji pod adresem: [email protected].

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski