Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwiazdy wzięły udział w kampanii antysmogowej

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Udział w kampanii bierze m.in. muzyk Grzegorz Turnau
Udział w kampanii bierze m.in. muzyk Grzegorz Turnau fot. materiały prasowe
O tym się mówi. Akcję zorganizowała grupa mieszkańców Krakowa, która chce pozostać anonimowa. Na badania opinii publicznej i billboardy wydali swoje własne pieniądze.

Jerzy Stuhr, Krzysztof Globisz, Zbigniew Wodecki, Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski i Robert Makłowicz biorą udział w kampanii antysmogowej „94 proc. krakowian mówi: zmieńmy to!”. Chcą w ten sposób zwrócić uwagę władzom miasta, że należy przyśpieszyć działania na rzecz poprawy powietrza, a nie czekać do września 2019 roku, kiedy wejdzie w życie zakaz palenia węglem w stolicy Małopolski.

Źródło: TVN24

Kampanię organizuje grupa mieszkańców Krakowa. „Nie stoją za nami politycy - sami też nie mamy jakichkolwiek ambicji politycznych. Nie jesteśmy również powiązani w żaden sposób z producentami sprzętu grzewczego” - piszą o sobie organizatorzy, którzy chcą pozostać anonimowi.

Na kampanię składają się m.in. billboardy, spoty w Radiu Kraków, uruchomiona została także strona internetowa 94procent.pl. Rozpoczęła się ona 15 października i potrwa do końca tego miesiąca.

Jej organizatorzy chcą zwrócić uwagę, że brakuje odpowiedniej edukacji, jak należy zachowywać się w dni, kiedy występuje smog. Z badań, które zlecili wynika, że 37 proc krakowian nie sprawdza w ogóle stanu czystości powietrza, a tylko 34 proc. wie, że nie można wietrzyć mieszkania, gdy są przekroczone stany alarmowe. Poza tym aż 94 proc. mieszkańców naszego Krakowa chce jak najszybszej redukcji smogu i zwiększenia wydatków na działania z tym związane.

Organizatorzy akcji zwracają również uwagę na brak poprawy stanu powietrza w Krakowie, mimo prowadzonych od wielu lat programów antysmogowych. Mówi o tym Zbigniew Wodecki, który jest jedną z twarzy kampanii. - Dawniej, kiedy wjeżdżaliśmy do Krakowa widzieliśmy nad miastem wielką czapę dymu. Teraz niestety jest tak samo - zauważa Zbigniew Wodecki.

Andrzej Sikorowski, który także zgodził się wziąć udział w kampanii mówi, że robi to dla swojej córki i wnuczki. - One mieszkają w tym mieście, zależy mi, aby oddychały czystym powietrzem. Tymczasem wieczorami na Starym Mieście, gdzie mieszkam, unoszą się różnokolorowe dymy. Czas w końcu przestać palić w piecach - apeluje Andrzej Sikorowski.

Organizatorzy kampanii zwracają uwagę na dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, z których wynika, że Kraków od 2012 r. nieprzerwanie zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w Polsce pod względem wskaźnika średniego narażenia na pyły PM 2,5 dla miast i aglomeracji o liczbie mieszkańców powyżej 100 tysięcy.

- Każdego roku w Krakowie umiera z powodu smogu ok. 1400 mieszkańców. Organizatorzy akcji mają poczucie, że działania miasta w celu poprawy jakości powierza są zbyt wolne - mówi Mariusz Łucyk z Agencji Reklamowej Opus B, która zorganizowała kampanię za pieniądze anonimowych mieszańców Krakowa.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski