Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Habsburgowie chcą wrócić do Żywca

Redakcja
Pełnomocnik Browarówk Żywiec SA mec. Wiesław Szczepiński domagał się odrzucenia tych żądań, gdyż przed bielskim Sądem Okręgowym toczy się też inne postępowanie w sprawie browaru - o uzgodnienie treści ksiąg wieczystych ze stanem faktycznym. Jego zdaniem, w obu przypadkach chodzi o takie samo roszczenie. Sąd nie podzielił jednak tej opinii. Sąd oddalił też wniosek przedstawicieli spadkobierców o zabezpieczenie spornej nieruchomości na czas trwania procesu.

Proces o oddanie browaru

 Bielski Sąd Okręgowy oddalił wczoraj wniosek przedstawiciela Browarów Żywiec SA o odrzucenie żądań spadkobierców ostatniego właściciela Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu, chcących oddania im zakładu.
 Bielski sąd wystąpi do wydziału ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego w Żywcu o udostępnienie dokumentów, z których wynika, że sporna nieruchomość została znacjonalizowana na podstawie dwóch różnych punktów dekretu PKWN o reformie rolnej z 1944 roku.
 Mec. Józef Forystek z reprezentującej interesy Habsburgów kancelarii adwokackiej powiedział, że część nieruchomości znacjonalizowano na podstawie zapisu dotyczącego nieruchomości ziemskich, podczas gdy browar był obiektem przemysłowym.
 Reszta została znacjonalizowana na podstawie zapisu o wywłaszczaniu Polaków niemieckiego pochodzenia. - To była dyskryminacja, zwłaszcza w odniesieniu do polskiej linii Habsburgów - podkreślił.
 Mec. Forystek przypomniał, że żywieccy Habsburgowie byli polskimi patriotami. Karol Olbracht Habsburg był pułkownikiem wojska polskiego. Walczył m.in. w wojnie z bolszewikami i kampanii wrześniowej. Był kawalerem orderu Virtuti Militari. Habsburg pomimo gróźb hitlerowców nie wyrzekł się polskości, za co został uwięziony na zamku w Cieszynie.
 Sąd odroczył rozprawę do 30 października. Nie wykluczone, że tego dnia zapadnie w sprawie rozstrzygnięcie.
 O zwrot browaru występują Karol Stefan Habsburg, Maria Krystyna Habsburg, Renata Habsburg-Lorena de Zulueta oraz dominikanin Kazimierz (ojciec Joachim) Badeni, który jest zarazem reprezentantem pozostałej trójki.
 Proces o wydanie browaru nie jest jedynym jaki obecnie toczy się w bielskim sądzie w sprawie browaru. Spadkobiercy Habsburgów domagają też się wydania zakazu Browarom Żywiec SA posługiwania się w reklamie i działalności marketingowej nazwą "Arcyksiążęcy browar Żywiec" i nazwiskiem "Habsburg".
 Browar w Żywcu powstał w 1856 r. Zbudował go arcyksiążę Karol Ferdynand Habsburg. Obecnie obiekty są własnością Browarów Żywiec SA, w których większość akcji posiada koncern piwny Heineken International Beheer BV.

(PAP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski