MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hala Gąsienicowa w Tatrach już bez śniegu. Za to szczyty wciąż ośnieżone ZDJĘCIA

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Hala Gąsienicowa i Czarny Staw Gąsienicowy w Tatrach
Hala Gąsienicowa i Czarny Staw Gąsienicowy w Tatrach Robert Chowaniec
Na Hali Gąsienicowej nie ma już śniegu. Wysokie temperatury robią swoje. Śnieg w górach znika błyskawicznie. Na Kasprowym Wierchu w ciągu dwóch dni „zginęło” kilkanaście centymetrów śniegu.

Hala Gąsienicowa w Tatrach to jedno z bardziej urokliwych miejsc w górach. Znajduje się na wysokości ok. 1500 metrów. Działa tam schronisko PTTK Murowaniec. Hala ta to jedno z bardziej uczęszczanych miejsce w Tatrach. Rusza tam wielu turystów, którzy potem np. wdrapują się na Kasprowy Wierch, czy podchodzą nad Czarny Staw Gąsienicowy.

Także i w tą majówkę jest to wyjątkowo popularne miejsce. 1 maja pojawiło się tam sporo turystów, do czego zachęcała pogoda.

O ile 30 kwietnia IMGW informowało, że na hali leży kilka cm śniegu, o tyle 1 maja nie było go już niemal w ogóle. Za to wędrowców witały piękne widoki – ponad zieloną już halą górowały ośnieżone tatrzańskie szczyty.

Warunki w Tatrach na majówkę - pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

Na skutek wysokich temperatur w Tatrach śnieg szybko znika. Na Kasprowym Wierchu w środę 1 maja o godz. 20 notowano 76 cm śniegu. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zmniejszyło stopień zagrożenia lawinowego. Obecnie obowiązuje lawinowa jedynka – powyżej 1600 metrów.

- Pogoda zachęca do górskich wędrówek, należy jednak pamiętać, że w wyższych partiach Tatr panują wciąż warunki zimowe. Śnieg w godzinach porannych miejscami jest twardy (w miejscach zacienionych może być taki przez cały dzień), natomiast w godzinach południowych staje się mokry, grząski i przepadający. Gdzieniegdzie śnieg jest wytopiony całkowicie. Uwagę należy zwrócić na płaty zlodowaciałego śniegu, szczególnie na stromych zboczach. Pokonując je, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ poślizgnięcie się grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopatka) wraz z umiejętnością posługiwania się nim – ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

W partiach reglowych miejscami jest mokro i może być ślisko.

Narciarze i snowboardziści na Kasprowym Wierchu, zdjęcia z 26 kwietnia

Temperatury w Zakopanem ostro w górę. Na Kasprowym Wierchu s...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski