Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hale i doliny

PJL
Gorczański Park Narodowy zajmuje centralną i północno-wschodnią część pasma Gorców, wraz z najwyższym ich szczytem - Jaworzyną Kamienicką (1288 m n.p.m.).

Gorczański Park Narodowy

   Utworzony został w 1981 r., a jego obecna powierzchnia wynosi 7 030 ha, z czego 6 591 ha to lasy. Powierzchnia otuliny parku to 16647 ha, zaś ochroną ścisłą objęto tu 1 850 ha, w większości terenu zalesionego.
   W krajobrazie Gorców dominują łagodne doliny rzeczne, często przecinające masyw górski, znajduje się tutaj także niewielka ilość jaskiń powstałych wskutek przesunięć skał.
   Charakterystyczne dla Gorców są rośliny górskie, w tym 22 gatunki alpejskie i 24 subalpejskie, spotykane na wysoko leżących polanach. W parku wyróżniono 7 zespołów leśnych: występujące w dolnym reglu buczyna karpacka, bór świerkowo-jodłowy, kwaśna buczyna górska, olszyna karpacka, olszyna bagienna i jedlina oraz bór świerkowy w reglu górnym.
   Hale i polany znajdujące się na terenie parku powstały w efekcie działalności człowieka. Fauna parku jest typowa dla Beskidów. Liczne są ptaki górskie i puszczańskie, zauważa się jednak pewną przewagę gatunków drapieżnych nad kurakami leśnymi.
   Dla turystów najatrakcyjniejsze są panoramy Tatr, Babiej Góry i Pienin oraz liczne tarasy widokowe. Informacje na temat oferty turystycznej można uzyskać w dyrekcji GPN znajdującej się w Porębie Wielkiej, pod numerem telefonu: (0-18) 331-72-07. (PJL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski