Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Hamlet" Teatru Słowackiego z nagrodą na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Premiera spektaklu "Hamlet" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego odbyła się 9 listopada 2019 roku.
Premiera spektaklu "Hamlet" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego odbyła się 9 listopada 2019 roku. Sylwia Penc / Polskapresse
"Hamlet" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego wystawiany na głównej scenie Teatru Słowackiego w Krakowie otrzymał nagrodę w Konkursie na Najlepszą Polską Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira. Wyróżnienie zostało wręczona podczas gali 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

od 16 lat

Uroczystą galą w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zakończyła się kolejna edycja festiwalu skupiającego najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata. Jej główną częścią było wręczenie nagród w konkursach o Złotego Yoricka i SzekspirOFF, z których jedna trafiła do twórców z Krakowa. Wyróżnienie za Najlepszą Polską Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira oraz Utworów Inspirowanych Dziełami Williama Szekspira w sezonach 2019/2020 oraz 2020/2021 otrzymał spektakl "Hamlet" Bartosza Szydłowskiego realizowany w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Dzięki tej inscenizacji Szekspir ciągle okazuje się autorem, który pozwala uchwycić nerw współczesności. I w tym tekście, tej inscenizacji, ale też imponującej formie teatralnej rezonują wyzwania współczesności, rezonują pytania, przed którymi stajemy, niepokoje społeczne, którym musimy stawić czoła. Okazuje się, że teatr może być blisko świata, w którym jesteśmy zanurzeni, i że dzięki teatrowi możemy ze sobą poważnie rozmawiać - uzasadniła werdykt jurorka Konkursu Złotego Yoricka Monika Żółkoś.

W docenionym spektaklu reżyser Bartosz Szydłowski sięgnął po "Hamleta" Szekspira, ale też po "Studium o Hamlecie" Stanisława Wyspiańskiego. I to Wyspiański stał się przewodnikiem po szekspirowskiej opowieści „o pogardzie do drugiego człowieka i strachu przed jego niezależnością”. Szydłowski poszedł tropem jego słów, że „w Polsce zagadką Hamleta jest to: co jest w Polsce - do myślenia”.

To jest bardzo polskie przedstawienie, to jest bardzo polski Szekspir, to też przedstawienie o młodym pokoleniu wobec państwa, wobec historii tego państwa i wobec historii w ogóle - i w tym momencie wychodzimy poza Polskę - ostatnich kilku pokoleń, ich przyzwyczajeń kulturowych, ich traum, ambicji, niespełnionych nadziei. Bardzo wiele rzeczy się w tym przedstawieniu spotyka. Ono daje bardzo różne skojarzenia, różne znaki przywołuje, jest żywe, wciąga, unaocznia
- powiedział juror Konkursu Tomasz Kubikowski.

W obsadzie spektaklu znaleźli się m.in. Hanna Bieluszko, Agnieszka Judycka, Tomasz Augustynowicz, Andrzej Grabowski, Maciej Jackowski, Mateusz Janicki, Marcin Kalisz, Tomasz Międzik, Krzysztof Piątkowski, Wojciech Skibiński, Dominik Stroka, Jerzy Światłoń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski