Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hans Memling - „malarz drugiego renesansu”. Apokalipsa w komiksowej wersji

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Chociaż „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga to jedno z największych arcydzieł w polskich zbiorach, jego autor dla większości Polaków pozostaje anonimowy. Jego biografię ma przybliżyć komiks, stworzony przez Łukasza Pawlaka.

Chrystus siedzi na tęczy, stopy oparł na złotym globie. Otaczają go święci, którzy z góry spoglądają na ludzi, wstających z grobów w dniu apokalipsy. Zmarli, których Jezus skierował na prawo - pójdą do nieba, grzesznicy po lewej - zostaną potępieni.

Tak wygląda „Sąd Ostateczny”, namalowany 550 lat temu przez Hansa Memlinga. I właśnie z okazji tej rocznicy, a także obchodów trwającego Roku Memlinga, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Gdańsku ogłosiła konkurs na projekt komiksu poświęconego wybitnemu twórcy i jego dziełu.

Zwyciężył Łukasz Pawlak, absolwent projektowania graficznego łódzkiej ASP, który jak sam przyznaje, aż do premiery komiksu nie widział „Sądu Ostatecznego” na żywo. Nie musiał. Wystarczyły reprodukcje, książki o dziełach renesansu, oglądane w internecie wykłady z historii sztuki. I tak, po pół roku pracy powstał „Hans Memling. Malarz tego drugiego renesansu” - pełna humoru, a równocześnie bogata w informacje opowieść o twórczości Niderlandczyka.

Pawlak, tworząc komiks, nie koncentrował się tylko na historii powstania gdańskiego obrazu, ale swoją prostą kreską opowiedział o tendencjach w sztuce na przełomie średniowiecza i renesansu, a także o innych dziełach mistrza, m.in. relikwiarzu św. Urszuli.

Podstawowym celem „Malarza tego drugiego renesansu” jest edukacja, dlatego komiks, oprócz prostych rysunków, ma też przystępny język. Dla młodych, z myślą o których powstało wydawnictwo. Dlatego bohaterowie w podróż do Rzymu, który jest „mega”, udają się „z buta”, po drodze trafiają na „totalnie oblężone” miasto, a na widok obrazów mistrzów mówią: „ale odpał”.

„Malarza drugiego renesansu” można kupić za pośrednictwem strony internetowej: www.wbp.org.pl lub w gdańskich bibliotekach.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 13

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski