Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hartman kandyduje, Gowin jeszcze nie wie

Grzegorz Skowron, MAK
Fot. Archiwum
Wybory. Ciągle nie ma kandydata, który mógłby zagrozić pozycji urzędującego prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, choć politycy młodego pokolenia wierzą w swoją wygraną.

Jan Hartman to kolejny pretendent do fotela prezydenta stolicy Małopolski. Kandydat Twojego Ruchu zdaje sobie sprawę, że nie ma szans na wygraną, ale przyznaje, że ktoś z jego partii musiał zostać kandydatem na prezydenta po tym, jak Łukasz Gibała opuścił szeregi ugrupowania Janusza Palikota i zdecydował się startować w wyborach jako niezależny.

Podczas ostatniej elekcji do Parlamentu Europejskiego prof. Hart­mana poparło zaledwie 6581 krakowian, choć był liderem listy Europa Plus Twój Ruch. Więcej od niego (6728 głosów) zdobył Konrad Berkowicz – drugi na liście Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. Lider tego ugrupowania w naszym regionie Stanisław Żółtek wymienia Berkowicza jako kandydata na prezydenta Krakowa.

Byłby to kolejny pretendent wywodzący się z najmłodszego pokolenia polityków. Oprócz Ber­kowicza i Gibały zaliczają się do niego Sławomir Ptasz­kie­wicz, do niedawna radny PO oraz Tomasz Leśniak, lider inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom. Wszyscy oni zapewniają, że mają realne szanse pokonania urzędującego prezydenta.

Jedyną na razie kobietą w gronie potencjalnych rywali Jacka Majchrowskiego jest Marta Patena, radna PO. Prawdopodobnie dostanie partyjną rekomendację, bo wszyscy pozostali kandydaci wycofali się z prawyborów w Platformie. Trudno się jednak spodziewać, by radna Patena skutecznie zagroziła urzędującemu prezydentowi. W kampanii wyborczej raczej nie będą przypominane jej zasługi jako przewodniczącej komisji edukacji w zastopowaniu likwidacji szkół, ale to, że w ubiegłym roku potrąciła psa sąsiada i odjechała z miejsca przykrego zdarzenia.

Najgroźniejszym konkurentem kojarzonego z lewicą prof. Majchrowskiego wydaje się być poseł Jarosław Gowin, zwłaszcza gdyby startował z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. Tyle tylko, że sam zainteresowany wciąż nie wie, czy do porozumienia z PiS dojdzie. Decyzję o swoim kandydowaniu lider Polski Razem miał ogłosić pod koniec ub. tygodnia. Tak się jednak nie stało. – W tym tygodniu powiadomię, czy wezmę udział w jesiennych wyborach samorządowych – zapewnia teraz w rozmowie z „Dziennikiem Polskim”.

Przedłużający się brak decyzji w tej sprawie to skutek ciągle trwających rozmów pomiędzy Gowinem a władzami PiS. – W tym tygodniu spotykamy się z Jarosławem Gowi­nem. Zobaczymy, jaki będzie wynik rozmów – mówi prof. Ryszard Terlecki, poseł PiS z Krakowa.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, Gowin jest w stanie poświęcić miejsca na wspólnych listach prawicy w wyborach parlamentarnych w zamian za wysokie pozycje działaczy Polski Razem w wyborach do Rady Miasta Krakowa.

Chce w ten sposób stworzyć sobie zaplecze polityczne, w przypadku gdyby wygrał walkę o prezydencki fotel z Majchrowskim. Takie rozwiązanie może się jednak nie spodobać wielu czołowym radnym krakowskiego PiS-u, którzy liczą na reelekcję i trudno im będzie ustąpić miejsca działaczom z zaplecza Gowina.

WSZYSTKICH KANDYDATÓW NA PREZYDENTA KRAKOWA POZNAMY DOPIERO PO 17 PAŹDZIERNIKA

Przygotowany jest już projekt rozporządzenia prezesa Rady Ministrów, które na 16 listopada wyznacza datę wyborów samorządowych i określa szczegółowy kalendarz wyborczy. Oto najważniejsze daty.

DO 7 WRZEŚNIA będzie wiadomo, ile i jakie komitety zamierzają wystawić kandydatów w wyborach samorządowych.

DO 7 PAŹDZIERNIKA, DO GODZ. 24 – zgłaszanie list kandydatów na radnych gmin, powiatów i województw.

DO 17 PAŹDZIERNIKA, DO GODZ. 24 – rejestracja kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

DO 17 PAŹDZIERNIKA – zgłaszanie kandydatów do obwodowych komisji wyborczych.

DO 26 PAŹDZIERNIKA – zgłaszanie przez wyborców niepełnosprawnych zamiaru głosowania korespondencyjnego.

OD 1 LISTOPADA – nieodpłatne audycje wyborcze w programach TVP i Polskiego Radia.

DO 7 LISTOPADA – składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.

DO 11 LISTOPADA – dopisywanie się do spisu wyborców.

OD 14 LISTOPADA OD GODZ. 24 – cisza wyborcza.

16 LISTOPADA W GODZ. 7–21 – głosowanie.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski