Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hejtujesz, bijesz? Może czekać cię poprawczak

Paweł Szeliga
Asp. sztab. Barbara Leśniak nadzoruje prewencję przemocy
Asp. sztab. Barbara Leśniak nadzoruje prewencję przemocy FOT. STANISŁAW ŚMIERCIAK
Nowy Sącz. Mówienie uczniom, że stosowanie przemocy jest przestępstwem, dało efekty. Liczba takich przypadków w ciągu roku znacząco spadła.

Prawie 300 godzin lekcyjnych spędzili w 2014 r. policjanci w sądeckich szkołach. Uświadamiali dzieciom i młodzieży, że wyładowywanie agresji na kolegach może nieść poważne konsekwencje.

O efektach ich pracy i sposobach przeciwdziałania przemocy mówiono podczas konferencji zorganizowanej przez Sądecki Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Uczestniczący w niej nauczyciele dowiedzieli się, że lekcje wychowawcze, na które zapraszali policjantów, przyniosły efekty.

Lęk przed skutkami

W 2013 r. 114 nieletnich popełniło 179 przestępstw. Rok później statystyka się poprawiła. Nieletnich przestępców było 80, popełnili 129 czynów. Były to m.in. rozboje (55 w 2013 r. i 12 w 2014 r.), spowodowanie ciężkich uszczerbków na zdrowiu (odpowiednio 12 i 5) oraz groźby karalne (11 i 7). Asp. sztab. Barbara Leśniak z Zespołu ds. Prewencji Nieletnich KMP w Nowym Sączu uważa, że to wpływ lekcji wychowawczych, prowadzonych przez policjantów.

– Dziecko często nie wie, że stosowanie agresji wobec kolegów jest przestępstwem – podkreśla Barbara Leśniak. – Wydaje mu się na przykład, że jeśli ofiarę bije kolega, a on „tylko” stoi na czatach, to nic mu za to nie grozi. A tak nie jest.

Nieletni ponosi w takiej sytuacji takie same konsekwencje jak napastnik zadający ciosy. Sąd może mu wyznaczyć kuratora, a nawet skierować do zakładu wychowawczego.

Kontrola przez całą dobę

Małgorzata Drzyzga, psycholog z sądeckiej PWSZ, biegła sądowa w Rodzinnym Ośrodku Diagnostyczno-Konsultacyjnym podkreśla, że poprawczak to dla młodego człowieka dotkliwa kara. Jest skazany na przebywanie przez całą dobę w obcym środowisku, w dodatku kontrolowanym przez wychowawców.

Małgorzata Drzyzga przez wiele lat pracowała w zakładzie poprawczym w Konstantynowie Łódzkim, do którego trafiali także sądeczanie. Mieli prawo do 55 dni urlopu w ciągu roku. Zwykle spędzali w domach święta i wakacje. W ośrodku kończyli szkołę, zdobywali zawód i uczyli się, jak sobie radzić z agresją.

– W obecnych czasach jej powodem jest często niemożność posiadania tego, co mają inni – mówi Małgorzata Drzyzga.

– Chodzi na przykład o modne gadżety reklamowane w mediach. Bywa też, że stosowanie przemocy jest formą zdobycia pozycji w grupie rówieśników.

Psycholog sugerowała nauczycielom, pracującym z trudną młodzieżą, że w każdym można znaleźć jakąś dobrą cechę. Na tym można potem budować terapię, wskazując na mocne strony, z których uczeń często nie zdaje sobie sprawy.

Króluje przemoc w sieci

Małgorzata Dorbach, pedagog szkolny w Szkole Podstawowej nr 3, twierdzi, że przemoc w szkołach była zawsze i pewnie całkowicie wyeliminować jej się nie da. Obecnie przyjmuje jednak nową formę.

– Kiedyś były szarpaniny i bójki, teraz są wulgarne esemesy czy prześladowanie w internecie – wyjaśnia Małgorzata Dorbach. – Gdy dochodzą do nas takie sygnały, rozmawiamy z rodzicami, a uczniom uświadamiamy, że nie mogą czuć się bezkarni.

O tym, jak groźne mogą być takie zachowania, świadczy tragedia, do której doszło w 2013 r. w Olszance koło Podegrodzia. 13-letni Piotr, prześladowany przez kolegów, zaczekał aż rodzice wyjdą do pracy, po czym się powiesił. Ciało odkrył jego 9-letni brat.

Prokuratura zabezpieczyła telefony komórkowe kolegów, którzy mieli się psychicznie znęcać na 13-latkiem. Sprawę bada sąd rodzinny. Wyników postępowania nie ujawnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski