Historia. Generał Józef Haller połączy Jurczyce i Puck

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
fot. Krzysztof Gębala
Do Pucka na obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem pojechało kilka delegacji z gminy Skawina, głównie z Jurczyc, gdzie urodził się gen. Józef Haller. Tu spędził dzieciństwo. Rodzinie Hallerów, a zwłaszcza siostrom Józefa Hallera – Annie i Ewie, Jurczyce wiele zawdzięczają, m.in. edukację oraz budynek szkoły. Obecnie mieści się w niej Izba Pamięci Rodu Hallerów, gdzie znajduje się wiele pamiątek po Błękitnym Generale i jego armii. Izbę prowadzi jurczyckie Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków.

FLESZ - Walentynki przez cały rok. Czy istnieje recepta na miłość?

Do Pucka pojechało 17 osób z tego Towarzystwa oraz 11-osobowa grupa związana z Adamem Woźniczką, także z Jurczyc.
Na ceremonię stulecia zaślubin Polski z morzem pojechał też Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny. - To była piękna uroczystość, a my zaakcentowaliśmy swoją obecność i znaczenie generała Józefa Hallera w historii Polski – powiedział włodarz gminy, zaznaczając, że niezwykle cenne jest pielęgnowanie historii, a reprezentacja gminy miała okazję uczcić generał Hallera.

Leszek Krupnik, prezes TPGJHiH i znawca działalności Błękitnego Generała, przypomina, że w wyniku Traktatu Wersalskiego, Polska otrzymała dostęp do morza, ale tylko odcinek 147 kilometrów wybrzeża.

- Wówczas Puck był jedynym miastem portowym. Tu do morza 10 lutego 1920 roku generał wrzucił platynowy pierścień i jest kilka wersji tego wydarzenia – mówi prezes Krupnik.

W jednej opisywano, że pierścień upadł tuż nad krawędzią wyciętego w lodzie otworu i zanim dwaj żołnierze dotarli do tego miejsca, pierścień sam wpadł do wody.

Inna wersja mówi, że to płk Stanisław Skrzyński ruszył by podnieść pierścień, który stoczył się do morza z lodu ukruszonego konnymi kopytami.

Gen. Haller przed uroczystością zaślubin, od starosty gdańskiego Józefa Wybickiego (wnuka twórcy hymnu państwowego), otrzymał dwa platynowe pierścienie. Oba ufundowała Polonia, mieszkająca w Gdańsku. Jeden pierścień generał wrzucił do morza, a drugi zachował dla siebie i nosił go do końca życia.

Duże znaczenie dla członków TPGJHiH ma historia sztandaru armii Hallera. Sztandar przetrwał wojenną zawieruchę i znajduje się w muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Sztandar ufundował i poświęcił papież Benedykt XV. W marcu 1919 roku, kurierem posłał go do Paryża, gdzie błękitni żołnierze stacjonowali przed powrotem do Polski.

Natomiast w zbiorach TPGJHiH jest replika tego sztandaru, wykonana na 90. rocznicę zaślubin Polski z morzem.
Właśnie z tą kopią sztandaru delegacja pojechała do Pucka. Poczet sztandarowy tworzyli, ubrani w mundury Błękitnej Armii: Karol Kościelny, Wojciech Krupnik, Mateusz Walczak.

W replice historycznego munduru hallerczyka, wystąpił członek TPGJHiH, Czesław Banaś z Targoszyc koło Dąbrowy Górniczej. Jego dziadek brał udział w zaślubinach w Pucku w 1920 roku.

Także w mundurze żołnierza Błękitnej Armii, w delegacji prezydenta Andrzeja Dudy, był Witold Dzielski, przedstawiciel rodu Hallerów, syn znanej prof. Marii Dzielskiej, także związanej z Jurczycami.

W hallerowskich mundurach i strojach skawińskich pokazali się w Pucku członkowie grupy Adama Woźniczki. Pojechali tam z oryginalną kuchnią polową błękitnych żołnierzy z 1916 roku. Towarzyszyła im Kapela Bronowicka. Na czas wyjazdu do miasta zaślubin Polski z morzem, muzycy stworzyli kapelę „Sokoły Błękitnej Armii Hallera”.

W delegacji burmistrza Skawiny był też Jerzy Kłępa, sołtys Jurczyc i prezes Stowarzyszenia "Razem dla Wszystkich", które nawiązało kontakt z jednym z puckim stowarzyszeń. - Generał Haller nas łączy. Mamy wspólną historię. W Jurczycach się urodził, a w Pucku dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z morzem. Na pewno ten pierwszy kontakt zaowocuje współpracą – mówi Jerzy Kłępa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie