Historia ronda zatoczyła koło

Redakcja
Skrzyżowanie w Śródmieściu jeszcze w dotychczasowym kształcie. Projekt zakłada, że rondo, które je zastąpi będzie miało kształt przypominający gruszkę (średnice kół składające na niego mają mieć: 33 i 24 metry). FOT.MACIEJ HOŁUJ
Skrzyżowanie w Śródmieściu jeszcze w dotychczasowym kształcie. Projekt zakłada, że rondo, które je zastąpi będzie miało kształt przypominający gruszkę (średnice kół składające na niego mają mieć: 33 i 24 metry). FOT.MACIEJ HOŁUJ
MYŚLENICE. Nie wiadomo co dalej z rondem planowanym w centrum miasta. Pozwolenie na budowę, wydane w lutym przez starostę, zostało uchylone przez wojewodę.

Skrzyżowanie w Śródmieściu jeszcze w dotychczasowym kształcie. Projekt zakłada, że rondo, które je zastąpi będzie miało kształt przypominający gruszkę (średnice kół składające na niego mają mieć: 33 i 24 metry). FOT.MACIEJ HOŁUJ

Obecnie trwa postępowanie zmierzające do ponownego wydania pozwolenia na budowę ronda. Do 15 czerwca projektant miał obowiązek uzupełnić projekt. Chodzi o informacje określone przez powiat, dotyczące m.in. uzgodnienia projektu sieci wodociągowej przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, opinię organu zarządzającego ruchem w sprawie projektu geometrii drogi-skrzyżowania, uzgodnienie projektu przebudowy sieci teletechnicznej z administratorem sieci. Projektant już to uczynił - potwierdził wczoraj w rozmowie z nami Jerzy Grabowski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Myślenicach.

Projekt ma teraz trafić znów na biurko starosty, aby ten go zatwierdził i wydał nowe pozwolenie na budowę. Jak powiedział nam Józef Tomal, stanie się najprawdopodobniej na początku lipca.

Dokument wydany przez niego 10 lutego został 17 maja uchylony w całości przez wojewodę małopolskiego, a sprawa przekazana do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. Powodem, jak mówi rzeczniczka wojewody Joanna Sieradzka, było "naruszenie przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego w toku wydawania pozwolenia na budowę". -Strony nie zostały prawidłowo poinformowane - wyjaśnia rzeczniczka i tłumaczy: - Zostały zebrane pewne materiały i strony zostały przez Starostwo o nich poinformowane, miały więc możliwość zapoznania się z nimi. Tak się stało. Później pojawiły się nowe informacje, ale tym razem strony nie dostały szansy, aby się z nimi zapoznać. Z tego powodu - ponieważ wydanie pozwolenia odbyło się z naruszeniem KPA - decyzja została uchylona. Jak dodaje rzeczniczka, o uchyleniu zdecydowały względy formalno-prawne i wojewoda nie odnosił się już do kwestii merytorycznych projektu.

Dyrektor Grabowski, jak twierdzi, nie rozumie tego. Jego zdaniem, przypomina to "bawienie się w kotka i myszkę". Wolałby, aby obydwie kwestie, czyli formalno-prawne i merytoryczne sprawdzono już za pierwszym razem.

Dotychczas na prace związane z przyszłą budową ronda (a konkretnie z opracowaniem dokumentacji) wydano 89 060 zł. Złożono też wniosek o przyznanie dofinansowania w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Jak mówi starosta Tomal, przeszedł on już ocenę formalną, ale przy ocenie merytorycznej zwrócono uwagę na brak prawomocnego pozwolenia na budowę. W budżecie powiatu na przyszły rok zapisano kwotę 1,5 mln zł jako wkład własny.

Starosta uzależnia dziś powstanie ronda od tego czy będzie dofinansowanie z MRPO oraz czy ponownie wydane pozwolenie na budowę zyska akceptację wojewody. Jeśli nie będzie warunków sprzyjających do tego inwestycje - jak się wyraził - "poczeka na lepsze czasy".

KATARZYNA HOŁUJ

myslenicki@dziennik.krakow.pl

Rondo - ważne daty

15.01.2009 - ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy skrzyżowania ulic: Kościuszki, Poniatowskiego, Niepodległości i Słowackiego na rondo (unieważniono go, ponieważ kwoty oferentów przekraczały sumę na to przeznaczoną)
17.02.2009 - ponowne ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej

6.03.2009 - rozstrzygnięcie przetargu i wybór projektanta (Spółka Inżynierska DRAFT z Krzeszowic)

10.02.2011 - wydanie pozwolenia na budowę przez starostę myślenickiego

8.03.2011 - odwołanie od decyzji starosty przez jedną ze stron

17.05.2011 - uchylenie pozwolenia na budowę przez wojewodę małopolskiego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie