Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia tamtych dni

BAJ
W Kętach odbyły się wczoraj uroczystości z okazji 59. rocznicy wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej. Złożono wieńce na płycie Nieznanego Żołnierza w Rynku i nadano medale "Za zasługi dla Związku Kombatantów RP i b. Więźniów Politycznych".

59. rocznica wyzwolenia Kęt

   Kwiaty, przy warcie honorowej harcerzy, na kęckim Rynku składali m. in.: burmistrz Roman Olejarz i wiceburmistrz Anna Gacek-Bilczewska, Roman Bałaj, prezes Koła Miejsko-Gminnego ZKRP i b. WP, Józef Haręźlak, prezes Zarządu Okręgu ZKRP.
   Później odbyło się uroczyste spotkanie w kęckim Muzeum. - Wiek XX naznaczony był piętnem wojen, z których II wojna światowa była najstraszniejsza. Jesteśmy winni szacunek i wdzięczność za tamtą przelaną krew, za utracone życie. Kęczanie stanęli do walki zaraz w pierwszych dniach okupacji, historia tamtych dni żyje w ich sercach do dzisiaj - mówiła Krystyna Kusak z wydziału promocji miasta.
   Prezes Bałaj wręczył 20 obecnym kombatantom medale. Wśród nich byli Władysław Bies, Stanisław Gałuszka i Władysław Chrapkowicz. - To nasi żołnierze kampanii wrześniowej 1939 roku. Patrzcie, druhowie, to jest historia naszego miasta - mówił prezes do harcerzy. Wśród odznaczonych byli też m. in. żołnierze AK, partyzanci, ułan czy członek 4. Pułku Strzelców Podhalańskich.
   Spotkanie ubarwiły swoim występem panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi, które przygotowały wiązankę melodii żołnierskich, m. in. "Wojenko, wojenko" czy "Rozkwitały pąki białych róż". Kombatanci śpiewali wraz z nimi. (BAJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski