Historia w magistracie

WR
Udostępnij:
Dziś o godz. 16 w sali widowiskowej magistratu rozpocznie się 74. spotkanie z cyklu "Wieliczka-wieliczanie", a godz. 15 z serii "Zabytki Wieliczki". Tym razem poświęcone będzie historii gmachu magistratu, gdzie siedzibę ma Urząd Miasta i Gminy Wieliczka, a w którym zawsze w ostatnią środę miesiąca od 1998 r. odbywają się spotkania tego cyklu.

74. spotkanie "Wieliczka-wieliczanie"

   Z programem artystycznym pt.: "Skąd się wzięła sól w Wieliczce?..." wystąpią uczniowie klas drugich SP nr 2 w Wieliczce pod kierunkiem nauczycielek: Jolanty Zawistowicz i Kingi Filus. Zasadniczą część wieczoru stanowić będą prelekcje. O magistracie jako zabytkowej budowli opowie małopolski wojewódzki konserwator zabytków w Krakowie w latach 1993-2003 Andrzej Gaczoł. Dzisiejszą strukturę organizacyjną UMiG Wieliczka przedstawi burmistrz Józef Duda. Odbędą się także prezentacje mieszczących się tu wydziałów urzędu, a przedstawią je ich kierownicy. Po prelekcjach przewidziano tradycyjnie czas na wspomnienia i dyskusję, którą poprowadzi Jadwiga Duda. Oprawą plastyczną spotkania będzie wystawa prac z międzyszkolnego konkursu plastycznego dla klas 0-III pt.: "Wieliczka solny skarb". Z serii "Zabytki Wieliczki" prezentowane były już m.in.: kopalnia soli, gmach Szkoły Górniczej i Muzeum Salinarnego zwany "Sztygarówką", kościółek św. Sebastiana, kościół p.w. św. Franciszka z Asyżu i klasztor oo. Franciszkanów Reformatów, gmach Ochotniczej Straży Pożarnej, cmentarze i kapliczki.
   Gdy wielicki ratusz w Rynku Górnym spłonął, władze miejskie urzędowały w rożnych miejscach. W pierwszej połowie XIX w. po przebudowach i rozbudowach XIV-wiecznego kościoła i Szpitala św. Ducha, powstała obecna siedziba władz nazywana magistratem. Szpital z kaplicą założono w 1363 r. na mocy przywileju Kazimierza Wielkiego. Tuż po I rozbiorze Polski i zajęciu Wieliczki przez Austriaków kościół przeznaczono na cele świeckie. Początkowo był to magazyn zbożowy, a później teatr (przed 1842 r.). Na jego deskach w 1861 r. występowała m.in. Helena Modrzejewska. Kurtynę do teatru namalował Aleksander Mroczkowski, a przedstawiała ona legendę o bł. Kindze. W 1837 r. od wschodniej strony budynku wybudowano odwach. Z końcem XIX w. wzniesiono obecny budynek. Jest wpisany do rejestru zabytków pod nr A-548.
    Tekst i fot.: (WR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie