Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia w magistracie

WR
Dziś o godz. 16 w sali widowiskowej magistratu rozpocznie się 74. spotkanie z cyklu "Wieliczka-wieliczanie", a godz. 15 z serii "Zabytki Wieliczki". Tym razem poświęcone będzie historii gmachu magistratu, gdzie siedzibę ma Urząd Miasta i Gminy Wieliczka, a w którym zawsze w ostatnią środę miesiąca od 1998 r. odbywają się spotkania tego cyklu.

74. spotkanie "Wieliczka-wieliczanie"

   Z programem artystycznym pt.: "Skąd się wzięła sól w Wieliczce?..." wystąpią uczniowie klas drugich SP nr 2 w Wieliczce pod kierunkiem nauczycielek: Jolanty Zawistowicz i Kingi Filus. Zasadniczą część wieczoru stanowić będą prelekcje. O magistracie jako zabytkowej budowli opowie małopolski wojewódzki konserwator zabytków w Krakowie w latach 1993-2003 Andrzej Gaczoł. Dzisiejszą strukturę organizacyjną UMiG Wieliczka przedstawi burmistrz Józef Duda. Odbędą się także prezentacje mieszczących się tu wydziałów urzędu, a przedstawią je ich kierownicy. Po prelekcjach przewidziano tradycyjnie czas na wspomnienia i dyskusję, którą poprowadzi Jadwiga Duda. Oprawą plastyczną spotkania będzie wystawa prac z międzyszkolnego konkursu plastycznego dla klas 0-III pt.: "Wieliczka solny skarb". Z serii "Zabytki Wieliczki" prezentowane były już m.in.: kopalnia soli, gmach Szkoły Górniczej i Muzeum Salinarnego zwany "Sztygarówką", kościółek św. Sebastiana, kościół p.w. św. Franciszka z Asyżu i klasztor oo. Franciszkanów Reformatów, gmach Ochotniczej Straży Pożarnej, cmentarze i kapliczki.
   Gdy wielicki ratusz w Rynku Górnym spłonął, władze miejskie urzędowały w rożnych miejscach. W pierwszej połowie XIX w. po przebudowach i rozbudowach XIV-wiecznego kościoła i Szpitala św. Ducha, powstała obecna siedziba władz nazywana magistratem. Szpital z kaplicą założono w 1363 r. na mocy przywileju Kazimierza Wielkiego. Tuż po I rozbiorze Polski i zajęciu Wieliczki przez Austriaków kościół przeznaczono na cele świeckie. Początkowo był to magazyn zbożowy, a później teatr (przed 1842 r.). Na jego deskach w 1861 r. występowała m.in. Helena Modrzejewska. Kurtynę do teatru namalował Aleksander Mroczkowski, a przedstawiała ona legendę o bł. Kindze. W 1837 r. od wschodniej strony budynku wybudowano odwach. Z końcem XIX w. wzniesiono obecny budynek. Jest wpisany do rejestru zabytków pod nr A-548.
    Tekst i fot.: (WR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski