Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia w mundurze będzie mieć dalszy ciąg

Jolanta Białek
Dawny mundur policji
Dawny mundur policji FOT. ARCHIWUM
Niepołomice. Komisariat policji powstał w mieście w 1923 roku. Teraz podjęto próbę odtworzenia lokalnej historii tych służb. Pretekstem jest jubileusz 95-lecia polskiej policji.

Na razie znane są tylko trzy nazwiska policjantów, służących w komisariacie w Niepołomicach przed 1939 rokiem. To: Włodzimierz Włodarczyk, Franciszek Niechwiej i Michał Szczu­rek.

– W przypadku ostatniego policjanta wiemy tylko, że ktoś o takim nazwisku tu pracował, oraz że podczas II wojny światowej wrócił na nasz teren, w przeciwieństwie do Włodar­czyka i Nie­chwieja, którzy zginęli w Kalininie. Zachowało się też wspólne zdjęcie Michała Szczurka i Franciszka Nie­chwie­ja. Obaj są na nim w mundurach – mówi Andrzej Zawada, wiceko­mendant Komisariatu Policji w Niepołomicach.Wraz ze swym szefem Tomaszem Joń­cem od roku próbuje odtworzyć historię miejscowej policji.

Nie wrócili ze Wschodu

Ostatni przedwojenny komendant niepołomickiego Komisariatu Policji Władysław Włodar­czyk urodził się 10 listopada 1894 r. w Targowisku. Przed objęciem funkcji komendanta Posterunku Policji Państwowej w Niepołomicach (dawny powiat bocheński) był również komendantem w Łapanowie.

Ok. 1920 roku ożenił się z Katarzyną Samek, pochodzącą również z Targowiska. Mieli troje dzieci: syn (najstarszy) miał na imię Władysław, a córki - Maria i Ale­ksandra.

Brał udział w I wojnie światowej, a gdy wybuchła kolejna, otrzymał polecenie zlikwidowania Posterunku w Niepołomicach. Jego żona razem z dziećmi opuściła wtedy miasteczko i udała się w kierunku granicy polsko-rosyjskiej. Władysław Włodarczyk miał do nich dołączyć, planowali spotkać się w Stanisławowie. Jednak rodzina widziała się wtedy ostatni raz.

Po wkroczeniu do Polski wojsk rosyjskich, żona Włodar­czyka zdecydowała się powrócić do Niepołomic. Natomiast jej mąż dostał się do niewoli, był jeńcem obozu w Ostaszkowie. W 1940 roku został zamordowany w Twerze i pogrzebany w lesie nieopodal wsi Miednoje w 1940 roku.

Rodzina dowiedziała się o tragicznym losie Władysława Wło­dar­czyka od jeńca obozu w O­staszkowie, który po zakończeniu II wojny przybył do Niepołomic, by przekazać Katarzynie Włodarczyk wiadomość, że zimą 1940 roku jej mąż przebywał w obozie w Ostasz­kowie.

Także w Twerze został zamordowany w 1940 roku Franciszek Niechwiej, który do wybuchu II wojny światowej był posterunkowym w Niepołomicach. Nazwiska dwóch niepo­łomickich policjantów wyryto na ścianie w Kaplicy Katyńskiej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego wśród około 15 tysięcy danych oficerów i polskich policjantów zamordowanych przez NKWD i spoczywających na polskich cmentarzach wojennych w Katyniu, Miednoje i w Charkowie.

Włodarczyka uczczono także w Niepołomicach – tablicą pamiątkową, którą wmurowano kilka lat temu na siedzibie komisariatu.

Kontynuacja w 2015 roku

Na wystawie „Historia w policyjnym mundurze”, którą do końca października można oglądać w Zamku Królewskim w Niepołomicach, zaprezentowano różnorodne pamiątki związane z historią polskiej i niepoło­mickiej policji: od mundurów, po archiwalne zdjęcia. Policjanci z Niepołomic nadal gromadzą historyczne informacje i dokumenty, by pokazać je na kolejnej ekspozycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski