Jakie filmy dokumentalne zobaczysz na platformie 35mm.online?
Jesteś fanem historii, interesuje Cię przeszłość naszego kraju i bliskie są Ci nie tylko zmiany polityczne, ustrojowe, ale i społeczne? A może Twoją pasją jest sztuka, literatura lub muzyka? Być może odpowiedź jest jeszcze inna – lubisz dużo wiedzieć, a Twoim hobby jest spędzanie wieczorów z materiałami, które umożliwiają pogłębianie wiedzy i poszerzenie perspektywy historycznej. Niezależnie od tego, co jest Twoją motywacją – najwyższa pora zagłębić się w bazę filmów dokumentalnych dostępnych na platformie 35mm.online.
Wśród dostępnych na stronie: 35mm.online produkcji znajdziesz m.in.:
- pierwsze powojenne filmy – „Gdzie jest nasz dom”, „Most”. Filmowcy uchwycili trudny czas, w którym Polska odbudowywała się po zakończeniu wojny;
- dotyczące PRL – jubileusze czy podsumowania kolejnych dekad – „Gdy wszystko było pierwsze”, „Toast”, a także próby rozliczenia się z tym okresem – „Soc…”;
- pokazujące historię miast – Gdańska, Krakowa i Warszawy – „Gdańska opowieść”, „Żywe kamienie”, „Suita warszawska”;
- poruszające kwestie społeczne, m.in. rozwój świadomości ekologicznej – „I tylko dym”, „Czuwanie”, „Koniec Polski”, praw kobiet – „My kobiety”, „Kobieta”, praw zwierząt – „Wśród ludzi”, „Twój brat”.






Nie lada gratką są także filmy dokumentujące procesy, które zapisały się na kartach historii.
Dzięki platformie 35mm.online możesz zobaczyć np. jak rodziła się „Solidarność”. Dokumentaliści przyglądali się wówczas tym wydarzeniom, a efektem jest dokument Bohdana Kosińskiego pt. „Narodziny Solidarności”. W zasięgu ręki dostępne są również produkcje dotyczące m.in. początków poszczególnych grup społecznych – „Chłopi '81”, „Górnicy '88”, a także te przedstawiające rozwój nowego modelu gospodarki – „W cieniu pałacu” oraz geopolitycznych zmian, które miały miejsce w Europie po 1989 roku – „Wyjście”, „Boże zbaw Rosję”.



Przenieś się w świat polskiej sztuki dzięki filmom dokumentalnym na 35mm.online
Długie, jesienne wieczory sprzyjają temu, aby nieco „pokolorować” szarość za oknem. Jeśli o kolorach mowa, warto przyjrzeć się sylwetkom świetnych, polskich artystów – malarzy, rzeźbiarzy, rysowników.
Dzięki zasobom filmowym platformy 35mm.online możesz obejrzeć m.in.:
- „Spotkanie z Teofilem Ociepką” z 1962 roku;
- „Guczo. Notatki z życia” nostalgiczny dokument, który przybliża życiorys rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego;
- „Mały wielki świat” będący portretem Andrzeja Mleczki, satyryka i rysownika.



Znajdzie się także coś dla fanów muzeów – na 35mm.online jest dostępna obszerna dokumentacja z legendarnych wystaw, którymi swego czasu zachwycały setki zwiedzających. Mowa np. o wystawie z 1979 roku – „Kto Ty jesteś… ” w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Chcąc spędzić przyjemny wieczór ze sztuką, można sięgnąć po ulubioną literaturę lub dzieło filmowe. Można również zagłębić się w świat malarstwa i sztuk plastycznych. Warto poznać bliżej losy twórców danych dzieł, aby móc lepiej zrozumieć ich świat, emocje czy przesłania, które chcieli oni uwiecznić.
Jakie produkcje dostarczą Ci wiedzy na temat życia ludzi, słowa i obrazu?
- „Przechodzień”, wywiad rzeka z Tadeuszem Konwickim, cenionym prozaikiem, scenarzystą i reżyserem;
- „Szkice do portretu reżysera” dokumentujące pracę Adama Hanuszkiewicza za kulisami teatru,
- „Notatki z życia. Edward Żebrowski”, dokument, który warto oglądać wraz z filmami fabularnymi tego ważnego dla polskiej kultury twórcy – „Ocalenie”, „Szpital Przemienienia”, „W biały dzień”.



Mówiąc o sztuce, nie można zapomnieć o muzyce.
Na platformę 35mm.online powinien zajrzeć każdy miłośnik jazzu. Znajduje się tam bowiem m.in. film o fenomenie tego gatunku w polskim wydaniu, począwszy od okresu odwilży po współczesność – „Sopot 1957”, „Opus jazz”, „Jazz camping”, „Tylko jazz”. Oglądając wspomniane filmy dokumentalne, warto również sięgnąć po produkcje fabularne, m.in. „Był jazz” Feliksa Falka czy dzieła z muzyką wybitnego Krzysztofa Komedy – „Niewinni czarodzieje”, „Niekochana”, „Do widzenia, do jutra”.


Wybór jest naprawdę bogaty więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Kroniki – historia zaklęta w obrazie filmowym
Polska Kronika Filmowa (PKF) była emitowana od 1 grudnia 1944 roku do 28 grudnia 1994 roku. Wyświetlano ją przed projekcjami filmów fabularnych w kinach na terenie całej Polski.
Polska Kronika Filmowa była zapisem najważniejszych wydarzeń, ale także narzędziem propagandy w czasach Polski Ludowej. W magazynie filmowym można było znaleźć m.in. komunikaty rządowe, wspomniane już przekazy propagandowe, relacje z wydarzeń sportowych, komentarze sportowe, żarty. Skupiano się głównie na tematach krajowych.
Polska Kronika Filmowa zniknęła z ekranów kin z początkiem 1995 roku. Dzięki istnieniu platformy 35mm.online można jednak sięgnąć nie tylko do ostatnich lat funkcjonowania Kroniki, ale i znacznie dalej. Projekt objął digitalizację aż 3108 unikalnych Wydań Polskiej Kroniki Filmowej z lat 1945-1994, wśród których znajdziesz m.in.:
- Najzabawniejsze kroniki filmowe, które stały się niemal klasykami oraz wydania specjalne;
- Tzw.kroniki festiwalowe, które były szczególnie atrakcyjnie wizualnie, dzięki świetnej pracy operatów Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie oraz komentarzem dla międzynarodowej publiczności. Nagrania pokazywały Polskę od najatrakcyjniejszej strony – przemysłu, kultury, sztuki, obyczajów;
- Kroniki, które są przykładem tego, jak magazyn filmowy był wykorzystywany do celów propagandowych. To także zapis przemiany, jaką przeszła Polska Kronika Filmowa na przełomie lat 80. i 90., w jaki sposób obrazowano kraj w okresie transformacji i jak odwoływano się do wydarzeń, o których wcześniej nie można było mówić bez cenzury, np. stan wojenny.




35mm.online, co warto wiedzieć o platformie?
Nie trzeba być filmoznawcą ani historykiem, aby móc zapoznać się z historią polskiej sztuki filmowej, zobaczyć, jak kształtowana się ona przez lata, wystarczy tylko odwiedzić platformę 35mm.online i skorzystać z jej zasobów.
Platforma 35mm.online prezentuje bogactwo polskiej kinematografii, oferując użytkownikom, wartościowy pod względem artystycznym, edukacyjnym i historycznym dorobek polskiej kinematografii, jak również udostępniając filmy obecne w szerokiej świadomości popkulturowej.
Oprócz wspomnianych wcześniej filmów dokumentalnych oraz wydań Polskiej Kroniki Filmowej z lat 1945-1994 na platformie można znaleźć m.in.:
- klasyki fabularne wybitnych twórców polskiego kina, np. Wojciecha Jerzego Hasa, Jerzego Kawalerowicza, Stanisława Różewicza;
- filmy obecne w świadomości popkulturowej, m.in. w reżyserii: Stanisława Barei, Marka Koterskiego, Juliusza Machulskiego;
- serie animowane dla dzieci m.in.serial „Reksio” i „Porwanie Baltazara Gąbki”.
Biblioteka filmowa serwisu 35mm.online jest stale uzupełniana o kolejne zrekonstruowane cyfrowo filmy z zasobów Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF). Produkcje są dostępne w wysokiej jakości – FULL HD. Filmy posiadają audiodeskrypcję, transkrypcję, napisy w wersji polskiej i angielskiej oraz kompleksowe opisy.
Aktualnie korzystanie z serwisu jest bezpłatne. Można z niego korzystać za pośrednictwem aplikacji webowej, aplikacji mobilnej oraz smart TV. Oglądanie filmów z oferty Premium oraz przeznaczonych dla widzów powyżej 18 r.ż. wymaga rejestracji i zalogowania.
Platforma 35mm.online powstała w ramach projektu „Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych w celu zapewnienia dostępu na wszystkich polach dystrybucji (kino, telewizja, Internet, urządzenia mobilne) oraz zachowania dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa filmowego” realizowanego w latach 2017-2021 przez Polski Instytut Sztuki Filmowej wspólnie z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Studiem Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej. Nowe funkcjonalności platformy 35mm.online rozwijane są w ramach projektu „Udostępnianie filmowych zasobów kultury przy zastosowaniu technologii nowej generacji – AI (artificial intelligence), digitalizacja fonoteki WFDiF oraz cyfrowa rekonstrukcja polskich filmów dokumentalnych”, realizowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.
Projekty zostały sfinansowane z funduszy Unii Europejskiej z „Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa” oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Właścicielem i operatorem platformy filmowej 35mm.online jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?