Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historie nieopowiedziane

Redakcja
Nie wiadomo, co bardziej podziwiać w prof. Michale Rożku: pracowitość, wiedzę czy łatwość, swadę, z jaką tę więdzę przelewa na papier? Z systematycznością godną komputera pisze cotygodniowe artykuły do "Dziennika", co kilka miesięcy wydaje nową książkę. A jeszcze przecież wykłady, jeszcze recenzje wewnętrzne dla wydawnictw, jeszcze podróże, które uwielbia tak, jak kocha Kraków... Na dodatek Michał Rożek jest świetnym gawędziarzem, który lubi rozmawiać - przy piwie albo przy kawie, w pubie lub kawiarni. Wtajemniczeni wiedzą, w jakich godzinach bywa w domu - a bywa rzadko - i wtedy dzwonią z prośbą o konsultacje. Jeżeli ktoś pisze o Krakowie, jeżeli przygotowuje artykuł lub książkę, a należy do grona przyjaciół Michała, może liczyć na jego pomoc. Bo prof. Michał Rożek - historyk sztuki, historyk kultury, obyczajowości - wie o tym mieście wszystko. No, prawie wszystko. A jeżeli czegoś nie wie, to z pewnością dowie się, sprawdzi w źródłach, zanotuje na fiszkach (ten niezwykle płodny uczony i publicysta, jeden z najbardziej zapracowanych w Krakowie ludzi, nie korzysta z komputera, a do redakcji przynosi nie dyskietki, nie płyty CD, ale - tak jak przed laty bywało - maszynopisy). I z całą pewnością efektem cząstkowej niewiedzy będzie kolejny artykuł, kolejne odkrycie, kolejne sprostowanie fałszywego, powszechnego przekonania.

Cracoviana

   Przed tygodniem, podczas kolejnych targów książki w Krakowie, Michał Rożek zaprezentował swoją najnowszą książkową publikację - "Kraków. Historie nieopowiedziane", kolejną pozycję wydaną przez Wydawnictwo WAM. Znów była pełna sala, znów prof. Rożek - ku radości zebranych - nie dopuszczał prowadzącego do głosu, znów godzina spotkania (tylko godzina, bo targi to potężna machina, która nie toleruje opóźnień; na salę czekał następny autor, następy wydawca) przebiegła błyskawicznie.
   Najnowsza książka Michała Rożka nosi podtytuł "Ludzie - zdarzenia - obyczaje". Ludzie są niepospolici, zdarzenia niezwykłe, a obyczaje - dawne. Tym razem prof. Rożek - podobnie jak w życiu - zapuszcza się co pewien czas poza swój ukochany Kraków, który jednak pozostaje głównym bohaterem jego najnowszej książki. Właściwie nie ma sensu pisanie, jaką książką są "Historie nieopowiedziane", bo stali czytelnicy i tak wiedzą, a tych, którzy po raz pierwszy sięgną po pracę Michała Rożka, mogę zapewnić, że nie oderwą się od niej przez kilka wieczorów, a za kilka miesięcy, za rok sięgną po kolejny tom Rożkowych opowieści o najwspanialszym z polskich miast, Krakowie.
ANDRZEJ KOZIOŁ
Michał Rożek - Kraków, Historie nieopowiedziane, Wydawnictwo WAM, Kraków 2004

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski