Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historyczne plany Krakowa razem z „Dziennikiem Polskim”. Rok 1898

(PS)
Historia. We współpracy z Kopalnią Soli Wieliczka oraz Muzeum Historycznym Miasta Krakowa kontynuujemy prezentację planów dawnego Krakowa. Pojawiają się one w „Dzienniku Polskim” w każdy czwartek.

Dołączane do gazety plany pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego i pokazują przestrzenny i urbanistyczny rozwój miasta w ciągu wieków, a także najróżniejsze wydarzenia i zjawiska towarzyszące jego dziejom. Wczoraj przedstawiliśmy plan Krakowa z połowy XIX w., z zaznaczonym obszarem tragicznego pożaru, który wybuchł 18 lipca 1850 r. i strawił dużą część Śródmieścia.

W przyszły czwartek otrzymacie Państwo „Najnowszy plan Królewskiego Stołecznego miasta Krakowa z wykreśleniem nowopowstałych ulic”. Jego autorem był Wincenty Wdowiszewski, a wydano go około 1898 r. nakładem Izaaka Mendla Himmelblaua (z drukiem w Cieszynie). Przedstawia Kraków z podziałem na dzielnice w obrębie ówczesnych fortyfikacji.

Został też wzbogacony o wizerunki ważnych obiektów architektonicznych: nowego teatru miejskiego, pomnika Mickiewicza, gmachu Collegium Novum i Wawelu. W kolejne czwartki czekają nas jeszcze: plan z 1900 r. z rozmieszczeniem widowni teatru miejskiego i grobów wawelskich, plan z 1920 r., ukazujący miasto w niepodległej Polsce oraz plan z okresu II wojny św.

Plany drukowane są na papierze kredowym. Zdobią je widoki Krakowa, herby, postacie mieszkańców, elementy roślinne i geometryczne. Towarzyszą im teksty przedstawiające dzieje miasta w danym momencie, ważne wydarzenia i zjawiska społeczne. Całość składa się na cykl przybliżający dzieje Krakowa od XVII do XX w. Warto gromadzić te publikacje i złożyć własną kolekcję. Partnerem przedsięwzięcia jest Kopalnia Soli Wieliczka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski