Historyczny awans kędzierzynian

ARTZaktualizowano
Z sukcesu ZAKSY cieszą się Jurij Gladyr (z lewej) i Wojciech Kaźmierczak Fot. PAP/Krzysztof Świderski
PUCHAR CEV. Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle awansowali wczoraj do finału, pokonując w rewanżowym meczu półfinałowym CSKA Sofia. W drugiej parze, po porażce z Sisleyem Treviso, odpadła Asseco Resovia.

Kędzierzynianie przegrali pierwszy, wyjazdowy mecz, więc w rewanżu musiał wygrać i liczyć na sukces w tzw. złotym secie. Oba cele zrealizowali, najpierw triumfowali 3-0 (25-23, 33-31, 25-22), a następnie w dodatkowej partii zwyciężyli 15-12. W pierwszych trzech setach, bardzo zaciętych, inicjatywę mieli gospodarze, którzy częściej byli na prowadzeniu. W drugiej partii jako pierwsi musieli jednak bronić piłkę setową rywali, ale ostatecznie, po wojnie nerwów, wygrali 33-31. Złoty set rozpoczął się dla miejscowych wybornie, od prowadzenia 5-0. Wypracowaną zaliczkę podopieczni Krzysztofa Stelmacha utrzymali do końca decydującej partii. To historyczny sukces klubu. Nigdy bowiem wcześniej polski zespół nie grał w finału Pucharu CEV.

ZAKSA: Zagumny, Ruciak, Urnaut, Gladyr, Kaźmierczak, Jarosz, Gacek (libero) oraz Pilarz i Witczak.

Decydujące pojedynki Pucharu CEV zaplanowano na 8-9 i 12-13 marca, a rywalem ZAKSY będzie legenda europejskiej siatkówki - Sisley Treviso. Włoski klub wyeliminował w sobotę Asseco Resovię. Rzeszowianie przegrali na wyjeździe w rewanżowym meczu półfinału 1-3 (28-26, 21-25, 21-25, 24-26), a że pierwszy mecz także wygrali rywale, to oni awansowali do finału. Spotkanie miał oglądać nowy trener reprezentacji Polski Andrea Anastasi, ale nie dotarł na halę w Belluno.