Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historyczny rok

Smol
Chodzi tutaj o budowę kanalizacji, obwodnicy oraz największego zakładu w Zielonym Parku Przemysłowym. Dokończona także zostanie modernizacja przebiegającej przez Wojnicz międzynarodowej drogi E-4. Nową nawierzchnię i wystrój uzyska Rynek, a domy przy nim stojące odnowione elewacje. Miasto Wojnicz, które - mamy nadzieję - zacznie swój powtórny żywot po 72 latach przerwy z dniem 1 stycznia 2007 roku, zostanie dobrze przygotowane do pełnienia swoich funkcji.

Prawa miejskie dla Wojnicza

- Rok 2006 jest dla Wojnicza wyjątkowy** - mówi wójt gminy Zbigniew Nosek - wręcz historyczny. Finalizujemy bowiem sprawę przywrócenia Wojniczowi utraconych w roku 1935 praw miejskich, a równocześnie realizujemy niezwykle ważne inwestycje, które podniosą rangę Wojnicza jako miasta.**

Podczas kwietniowej sesji radni nie mieli żadnych wątpliwości, aby podjąć stosowną uchwałę popierającą wniosek o nadanie miejscowości Wojnicz statusu miasta. Uchwała, wraz z wnioskiem i 19 załącznikami uzasadniającymi go, została za pośrednictwem Wojewody Małopolskiego przesłana do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wojewoda, po zaopiniowaniu wniosku, przekaże go ministrowi. - Nasze atuty, przemawiające za przywróceniem Wojniczowi praw miejskich, są poważne - podkreśla przewodniczący Rady Gminy Witold Duman. - Wszystko więc wskazuje na to, że nie powinno być problemów, aby od nowego roku Wojnicz znowu stał się miastem.
Najważniejsze jest bowiem to, że zarówno mieszkańcy Wojnicza, jak i wszystkich 14 wsi gminy, chcą przywrócenia praw miejskich dla stolicy gminy. Opowiedzieli się za tym jednoznacznie w przeprowadzonych konsultacjach. Warto przypomnieć, że z pośród ponad 600 mieszkańców Wojnicza, którzy wzięli udział w konsultacji, tylko dwóch opowiedziało się przeciw miejskiemu statusowi swojej miejscowości. Za powrotem miasta do Wojnicza świadczy zarówno historia, jak i to, co dzieje się tutaj dzisiaj.
Warto przypomnieć, że zanim Wojnicz utracił status miejski, posiadał go przez blisko 700 lat. Był miastem wcześniej niż Tarnów. W początkach państwa polskiego pełnił funkcję kasztelanii i przez kilka wieków był jednym z ważniejszych ośrodków władzy w Małopolsce. Gościli w nim królowie i książęta. Odwiedziły go dwie święte królowe - Jadwiga i Kinga. Z czasem jednak miasto podupadło i straciło na znaczeniu, aby w końcu utracić swój miejski status. Teraz nadszedł czas historycznego powrotu.
Wojnicz ma wiele atutów, które podkreślają jego miejski charakter i aspiracje. Posiada herb, miejską zabudowę wraz dużym Rynkiem, na którego środku stał niegdyś ratusz, miejski układ ulic oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturę komunalną i handlowo-usługową. Zamieszkuje go ponad 3,4 tysiąca osób. Miejscowość jest centrum handlowym, usługowym i oświatowym nie tylko dla gminy. Funkcjonuje tutaj obok szkoły podstawowej i gimnazjum od lat Zespół Szkół Ekonomicznych i Gospodarki Żywnościowej.
W Wojniczu są placówki służby zdrowia, bank, poczta, komisariat policji, jednostka OSP wpisana do Krajowego Systemu Ratownictwa Drogowego, ośrodek kultury z kinem, izba regionalna, biblioteka, trzy przedszkola, ośrodek pomocy społecznej i Ośrodek Wsparcia Dziennego, klub sportowy "Olimpia". Aktywnie działa Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wojnickiej, wydające ambitny periodyk "Zeszyty Wojnickie" oraz szereg organizacji społecznych.
Tekst i fot. (Smol)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski