Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

HIV atakuje również starszych

Dorota Stec-Fus
Fot. Archiwum
Zdrowie. Kobiety są bardziej od mężczyzn narażone na zakażenie wirusem, ale badają się znacznie rzadziej.

Dotąd przypuszczano, że wirusem HIV zarażają się przede wszystkim ludzie młodzi, którzy nie są świadomi efektów swych zachowań. Ostatnio jednak wzrasta liczba zakażonych po pięćdziesiątym roku życia. Zakażenia wykrywane są nawet u 70-latków.

Jakie są tego przyczyny? – Na razie nie wiadomo, prowadzimy badania nad tym zjawiskiem – mówi dr Edyta Laurman–Jarząbek ze Stowarzyszenia Nadzieja Rodzinie. Można jedynie przypuszczać, że w pewnym wieku rośnie liczba rozwodów i wolni partnerzy są skłonni do pożycia seksualnego z większą liczbą kobiet.

Z informacji Narodowego Instytutu Zdrowia wynika, że w 2012 r. w naszym regionie wykryto 93 nowe zakażenia wirusem HIV. Małopolska zajęła niechlubne, czwarte miejsce w Polsce pod względem liczby nowych zakażeń.

W roku 2013 zdiagnozowano kilka przypadków mniej, ale i tak nasz region znalazł się w czołówce województw, w których problem jest najpoważniejszy.

W Małopolsce funkcjonuje za mało punktów konsultacyj­no-diagnostycznych, w których ludzie mogą anonimowo poddać się badaniu. W całym województwie są tylko dwie takie placówki: w Krakowie przy ul. Olszańskiej 5 oraz w Tarnowie przy ul. Mostowej 4a. Warto dodać, że tarnowska placówka przyjmuje pacjentów tylko raz w miesiącu, a krakowska dwa razy w tygodniu.

Dr Monika Bociąga-Jasik z Wydziału Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ zwraca uwagę, że dziś główną przyczyną zakażeń wirusem HIV jest stosunek seksualny. Dlatego szczera rozmowa z pacjentem (dotyczy to także osób starszych) i gwarancja dochowania tajemnicy lekarskiej mają dla efektów terapii znaczenie kluczowe.

W placówkach finansowanych przez NFZ pacjent musi podać swoje dane personalne, w punktach konsultacyjno-diagnostycznych, opłacanych przez resort zdrowia, pacjent od początku do końca pozostaje anonimowy.

Największą grupę zachorowań na AIDS obserwuje się w grupie młodzieży od 20 do 29 roku życia. Stanowią oni ok. 30 procent pacjentów klinik, zajmujących się leczeniem chorób zakaźnych.

Kobiety są aż siedem razy bardziej narażone na zakażenie wirusem HIV niż mężczyźni. Ale świadomość tego faktu wcale nie przekłada się na liczbę osób zgłaszających się na badania. Jak informuje Grażyna Przeźmińska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- -Epidemiologicznej w Krakowie, w minionym roku w Małopolsce wykryto 56 nowych zakażeń, z czego aż 47 dotyczyło mężczyzn, a zaledwie 4 przypadki dotyczyły kobiet; 5 przebadanych osób nie podało swojej płci.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski