Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hodowcy świń liczą na dopłaty

(BCA)
Rolnictwo. Embargo na eksport mięsa do Rosji i na inne światowe rynki sprawia, że ceny wieprzowiny spadają z dnia na dzień. Janusz Rodziewicz, prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy ocenia, że spadły o 30 proc. – Taniej sprzedawać nie można – mówi.

Donald Tusk mówił wczoraj na konferencji, że ministrowie i wiceministrowie będą pracować, by w najbliższej przyszłości ograniczyć skutki niepokoju producentów i odbiorców mięsa. Zaznacza, że mięso, także w strefie buforowej (wzdłuż granicy z Białorusią), jest zdrowe.

Po wykryciu w Polsce dwóch przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) producenci trzody chlewnej mają coraz większe kłopoty ze sprzedażą mięsa. Domagają się pomocy rządu oraz unijnego wsparcia. – Chcielibyśmy pomóc producentom, bo jest to w __interesie całego państwa – przyznaje szef rządu.

Zapowiedział na dziś przyjazd do strefy buforowej na kontrolę rosyjskich ekspertów. Tam przedstawiciele polskiego rządu i służb weterynaryjnych będą starali się przekonać Rosjan do zniesienia embarga. – Dziś mamy do czynienia bardziej z problemem psychicznym – twierdzi premier.

Producenci mięsa oczekują, że minister rolnictwa Stanisław Kalemba wywalczy w Komisji Europejskiej dopłaty do przechowalni dla prywatnych producentów mięsa. – Wówczas nadwyżki będzie można zamrażać i __sprzedać, gdy zmieni się sytuacja rynkowa – mówi prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy. Zaznacza, że doraźnej pomocy hodowcy i producenci mięsa jeszcze nie otrzymali. Liczą tylko straty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski