MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hogwood marzył o Krakowie

Redakcja
Christopher Hogwood, jeden z najznakomitszych dyrygentów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki baroku i klasycyzmu na instrumentach z epoki, jak również doskonały interpretator dzieł XX wieku, przyjeżdża 30 września do Krakowa!

Hogwood współpracuje

z licznymi teatrami
operowymi Australii,
Niemiec, Hiszpanii
oraz z zespołami
symfonicznymi: Tokijską
Orkiestrą Symfoniczną,
Praską Orkiestrą
Kameralną, Orkiestrą
Filharmoniczną Radia
Francuskiego,
Kammerorchester Basel.
Ten niezwykle wszechstronny brytyjski artysta: dyrygent, klawesynista, muzykolog, pisarz, autor edycji nutowych i publicysta, założyciel słynnej The Academy of Ancient Music, wystąpi z polską Nową Orkiestrą Kameralną dwa razy: w Warszawie i - na specjalne życzenie dyrygenta - w Krakowie.
Pod batutą słynnego Brytyjczyka zabrzmią: Serenada e-moll Edwarda Elgara, Koncert klarnetowy A-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Symfonia G-dur Josepha Haydna. W partii solowej wystąpi klarnecista Jan Jakub Bokun. Nadzwyczajny koncert Christophera Hogwooda rozpocznie się w niedzielę, 30 września, o godz. 18 w sali Filharmonii Krakowskiej, ul. Zwierzyniecka 1. Poprzednim razem brytyjski dyrygent był w Krakowie 16 lat temu. Wystąpił wówczas wraz ze swoim zespołem na Festiwalu "Muzyka w Starym Krakowie".
Dyrygent zyskał uznanie na całym świecie jako błyskotliwy interpretator dzieł Händla, Mozarta, Haydna i Beethovena. Jako pierwszy zarejestrował na instrumentach historycznych wszystkie symfonie Beethovena. Dla firmy Decca nagrał oratoria Händla, koncerty Vivaldiego, wszystkie symfonie Mozarta i Haydna, koncerty fortepianowe Mozarta i Beethovena.
Za swoje osiągnięcia w 1989 roku otrzymał tytuł Komandora Imperium Brytyjskiego, w 1991 roku Doktora Muzyki Uniwersytetu Klee, a rok później Honorowego Prezydenta Collegium Auctorum. W 1995 roku został Honorowym Członkiem Royal Academy of Music, a w 1999 laureatem Medalu Bohuslava Martinu. W bieżącym roku za całokształt działalności został nagrodzony przez Uniwersytet w Zurychu honorowym doktoratem.
Artysta ma na swoim koncie wiele nagród przemysłu muzycznego, m.in.: The National Academy of Recordings Arts and Sciences, Classical Edison oraz The Grammophon Award.
Christopher Hogwood współpracuje z licznymi teatrami operowymi Australii, Niemiec, Hiszpanii oraz z zespołami symfonicznymi: Tokijską Orkiestrą Symfoniczną, Praską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Filharmoniczną Radia Francuskiego, Kammerorchester Basel.
Tym razem słynny dyrygent zdecydował się wystąpić z powstałą w 2000 roku w Warszawie Nową Orkiestrą Kameralną. Zespół tworzą młodzi muzycy, absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz artyści Filharmonii Narodowej, Warszawskiej Opery Kameralnej i Polskiej Orkiestry Radiowej.
Szefem orkiestry, której stałym miejscem koncertów jest Kościół Ewangelicko-Reformowany, jest Paweł Kos-Nowicki.
(AMS)
Czy wiesz, że w 1989 roku Christopher Hogwood za swoje osiągnięcia otrzymał tytuł Komandora Imperium Brytyjskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski