Hokej. Unia Oświęcim postawiła się liderowi, Tauronowi GKS Katowice

Jerzy Zaborski
Juha Kiiholma doprowadza do remisu. Oświęcimianie (białe koszulki) ciężko pracują na każdego gola, a tak łatwo je tracą. Fot. Jerzy Zaborski
A mogło być tak pięknie. Unia Oświęcim postawiła się we własnej hali Tauronowi GKS Katowice, liderowi hokejowej ekstraklasy. Jednak proste błędy taktyczne, które nie powinny się zdarzać doświadczonym zawodnikom, sprawiły, że ekipa z Chemików oddała jednak zwycięstwo drużynie ze stolicy Górnego Śląska, który – tym samym puściła lidze „oko” - inkasując 21. z rzędu wygraną.

Katowiczanom wydawało się, że przyjechali do Oświęcimia po łatwy kolejny sukces, śrubujący ich zwycięską serię. W takim przekonaniu utwierdziło ich najwyraźniej szybkie objęcie prowadzenia (kara Jakuba Saura), bo gospodarze wcześniej nie potrafili wykorzystać swojej przewagi.

Oświęcimianie także wyrównali jednak w przewadze. Po strzeleniu gola wściekły z takiego rozwoju wypadków Martin Czakajik skoczył z pięściami na Iiro Vehmanena. Z pomocą koledze pospieszył Juha Kiiholma, a wśród katowiczan do bójki doskoczył Grzegorz Pasiut. Wszyscy otrzymali po cztery minuty kary.

Jeszcze przed przerwą gospodarze mogli wyjść na prowadzenie, bo przez 108 s grali w podwójnej przewadze. Jednak nie potrafili jej zamienić na gola. Kary odsiadywali wówczas Oskar Krawczyk i Maciej Urbanowicz.

W 31 min Peter Tabaczek trafił do siatki, ale uczynił to łyżwą, więc sędzia gola nie uznał.

Jeszcze przed drugą przerwą oświęcimianie po raz drugi w tym meczu mieli na lodzie o dwóch zawodników więcej, tym razem przez 79 s, ale nie było z tego żadnego efektu.

Na początku trzeciej odsłony oświęcimianie wykorzystali przewagę. Sebastian Kowalówka z ostrego kąta trafił pod poprzeczkę. Sędzia chciał jednak kibiców utrzymać jeszcze w niepewności, decydując się na analizę wideo. Gola jednak uznał.

Radość miejscowych nie trwała jednak długo, bo Damian Tomasik strzałem pod poprzeczkę wyrówna stan pojedynku, a później Lakkonen trafił pod poprzeczkę. Kuriozalny gol Patryka Wronki ostatecznie postawił pieczęć na 21. z rzędu zwycięstwie katowiczan.

- Przegraliśmy przez brak koncentracji po przegranych wznowieniach. Nie po raz pierwszy straciliśmy gole w takich okolicznościach – ocenił Jirzi Szejba, trener oświęcimian.

- To było spotkanie, w którym kibice byli świadkami zwrotów akcji. Po objęciu prowadzenia w pierwszej tercji daliśmy oświęcimianom wrócić do gry – podkreślił Tom Coolen, trener katowiczan.

Unia Oświęcim – Tauron GKS Katowice 2:4 (1:1, 0:0, 1:3)
Bramki: 0:1 Tukkanen (Wronka) 7, 1:1 Kiiholma 13, 2:1 S. Kowalówka (Gruszka, Paszek) 44, 2:2 Tomasik (Wronka, Pasiut) 49, 2:3 Lakkonen 53, 2:4 Wronka 55.

Unia: Fikrt – Saur, Vehmanen; Themar, Kiiholma, Tabaczek - Jeżek, Bezuszka; S. Kowalówka, Malicki, Gruszka – Jachym, Maciejewski; Adamus, Wanat, Piotrowicz – A. Kowalówka; Paszek, Prusak.

Tauron Katowice: Lindskoug – Wanacki, Tukkanen; Wronka, Rothla, Feaszko – Deveczka, Czakajik; Strzyżowski, Pasiut, Lakkonen – rawczyk, Tomasik; Krężołek, Starzyński, Urbanowicz oraz Sawicki, Skokan.

Sędziował: Przemysław Kępa (Nowy Targ). Kary: 16 – 24 minut. Widzów: 1400.

Inne mecze: JKH GKS Jastrzębie – TatrySki Podhale Nowy Targ 1:2, Węglokoks Kraj Polonia Bytom – Zagłębie Sosnowiec 2:4, PGE Orlik Opole – GKS Tychy 1:8, Automatyka Gdańsk – Energa Toruń 3:1. Pauza: Comarch Cracovia.

Materiał oryginalny: Hokej. Unia Oświęcim postawiła się liderowi, Tauronowi GKS Katowice - Gazeta Krakowska