Hokejowe derby Małopolski. Zagrali tak dobrze, że na tafli zabrakło emocji

red
Cracovia zdominowała Podhale
Cracovia zdominowała Podhale fot. Anna Kaczmarz
Hokej . W hokejowych derbach Małopolski spodziewano się zaciętego meczu, tymczasem Cracovia rozbiła Podhale 5:1 i po zwycięstwie, kosztem rywala, awansowała na pozycję wicelidera.

Comarch Cracovia - TatrySki Podhale 5:1 (3:0, 1:0, 1:1)

Bramki: 1:0 Guzik (Urbanowicz, Pasiut) 8, 2:0 Svitana (Dziubiński, Sinagl) 15, 3:0 Svitana (Dziubiński, Urbanowicz) 19, 4:0 Guzik (Rompkowski, Spady) 29, 5:0 Urbanowicz (Pasiut, Guzik) 48, 5:1 Gruszka (Wronka) 59.

Sędziował: Maciej Pachucki (Gdańsk). Kary: 27 (w tym kara meczu dla Dąbkowskiego) - 18 min. Widzów: 1200.

Cracovia: Radziszewski - Spady, Rompkowski, Svitana, Dziubiński, Sinagl - Wajda, Dąbkowski, Guzik, Pasiut, Urbanowicz - Noworyta, Kruczek, Kapica, Słaboń, Drzewiecki - Maciejewski, Domogała, Wróbel, Paczkowski.

Podhale: Raszka - Sulka, Haverinen, Tapio, Zapała, Jokila - Aleksyuk, Różański, Wronka, Bryniczka, Gruszka - Mrugała, Łabuz, Wielkiewicz, Neupauer, M. Michalski - Tomasik, Jaśkiewicz, Zarotyński, Olchawski, P. Michalski.

Pierwsza tercja to popisowa gra „Pasów”. Nowotarżanie zostali zepchnięci do defensywy. W 7 min na ławkę kar powędrował Dariusz Gruszka, gospodarze wyprowadzili szybki atak, który celnym strzałem zakończył wychowanek „Szarotek” Kacper Guzik.

Trwała dominacja Cracovii. Dwie kolejne bramki to zasługa Słowaka Patrika Svitany. Najpierw zaskakująco strzelił z dystansu, Ondrejowi Raszce krążek wypadł z „łapawicy” i wtoczył się do bramki. Potem Svitana przymierzył z bliska w samo „okienko”.

Drugą tercję Podhale zaczęło z animuszem, ale starczyło go zaledwie na dwie-trzy minuty. Potem znowu go głosu doszła Cracovia, która raz po raz przeprowadzała szybkie, pomysłowe akcje, a goście sprawiali rolę statystów. Z licznych sytuacji „Pasy” wykorzystały tylko jedną: swoją drugą bramkę zdobył Guzik.

Nic nie zmieniło się w ostatniej odsłonie. Krakowianie niepodzielnie panowali na lodzie, raz po raz ostrzeliwując bramkę Raszki, który wielokrotnie ratował swój zespół. Ale w 48 min musiał skapitulować, kiedy tuż przy słupku strzelił Maciej Urbanowicz. W przedostatniej minucie honorowego gola dla gości zdobył Dariusz Gruszka. 1:5 to jest najniższy wymiar kary, jaki spotkał w tym meczu „Szarotki”.

- To był najlepszy mecz Cracovii w tym sezonie, ale trzeba powiedzieć, że „Szarotki” zagrały wyjątkowo słabo, chwilami nieporadnie - komentował olimpijczyk Roman Steblecki.

Andrzej Stanowski

Unia Oświęcim - JKH GKS Jastrzębie 2:4 (1:2, 0:0, 1:2)

Bramki: 0:1 Plichta (Petro, Semrad) 5, 1:1 Daneczek (Modrzejewski, Budzowski) 11, 1:2 Danieluk (Schejbal) 20, 2:2 Adamus (Haas, Szewczyk) 46, 2:3 Pastryk (Schejbal, Danieluk) 55, 2:4 Danieluk (Pastryk) 60.

Sędziował: Sebastian Kryś (Katowice). Kary: 12-14 minut. Widzów: 1000.

Unia: Fikrt - Vosatko, Bezuszka; S. Kowalówka, Daneczek, Budzowski - Gabryś, Modrzejewski; Szewczyk, Haas, Adamus - Nowotarski, Popela; Paszek, Wanat, Malicki - Wojtarowicz, Koczy, Piotrowicz.

Po golu Adamusa (piękny strzał w „okienko”) gospodarzom wróciła nadzieja na korzystny wynik. Jednak lepiej zorganizowani tego dnia goście odpowiedzieli golem Pastryka.

Miejscowi nie mieli pomysłu na końcówkę spotkania. Nie dość, że nie zrobili pożytku z przewagi liczebnej (kara Plichty), to jeszcze w wyniku braku komunikacji (o zdjęciu bramkarza zawodnicy nie bardzo wiedzieli), jastrzębianie postawili pieczęć na wygranej, trafiając do pustej bramki.

- Zagraliśmy zbyt nerwowo, pewnie dlatego w naszej grze było sporo chaosu - ocenił Maciej Szewczyk, skrzydłowy drugiego ataku Unii.

Jerzy Zaborski

W innych meczach: Polonia Bytom - Zagłębie Sosnowiec 4:0 (2:0, 0:0, 2:0); Orlik Opole - GKS Tychy 1:3 (0:1, 0:2, 1:0);SMS U20 Sosnowiec - Ciarko Sanok 1:13 (0:6, 1:4, 0:3); Naprzód Janów - Nesta Toruń 3:4 po dogr. (1:0, 1:2, 1:1, 0:1).