Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hołd dla byłego sapera [WIDEO]

Barbara Ciryt
Bolesław Kozub w towarzystwie córki  odbiera od  władz powiatu tytuł Honorowego Obywatela
Bolesław Kozub w towarzystwie córki odbiera od władz powiatu tytuł Honorowego Obywatela Fot. Barbara Ciryt
Powiat krakowski. Bolesław Kozub, żołnierz Pierwszej Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Powiatu Krakowskiego.

Sesja Rady Powiatu z honorami wojskowymi odbyła się dzień po setnych urodzinach Bolesława Kozuba. Na uroczystości przybył z Edynburga ze Szkocji, gdzie mieszka. Urodził się 13 sierpnia 1915 roku w Racławicach w gminie Jerzmanowice-Przeginia, której jest Honorowym Obywatelem od 2002 roku. W lutym tego roku w Konsulacie RP w Edynburgu otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, przyznany przez prezydenta Polski za "nadzwyczajne zasługi dla kraju".

Autor: Barbara Ciryt

- Walczyliśmy na wojnie nie po to, żeby zdobywać medale, ale dlatego, że Ojczyzna tego potrzebowała - mówi Bolesław Kozub.

Z wnioskiem o uhonorowanie go w powiecie wystąpił przewodniczący rady Tadeusz Nabagło. - Bolesław Kozub należy do pokolenia młodzieży międzywojennej, dla której patriotyzm był najważniejszą powinnością, stawianą przed sprawami osobistymi i rodzinnymi - mówił przewodniczący. Przypomniał, że pan Bolesław wiele pamiątek i książek przekazał bibliotece w Racławicach i wspierał finansowo tamtejszą parafię.

Po wojnie długie lata nie przyjeżdżał do Polski, z czasem co roku przybywał do swoich Racławic. Ostatnio zdrowie nie pozwalało mu na to, ale marzył, by w Polsce świętować setne urodziny. Syn i córka postarali się spełnić to życzenie.

Uroczystości związane z nadaniem honorowego obywatelstwa były okazją do spotkania z żołnierzami 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka ze Świętoszowa. Już na lotnisku witał go dowódca gen. bryg. Maciej Jabłoński i poczet sztandarowy oraz władze powiatu. Podczas uroczystości w starostwie mjr Wiktor Kotlarz wręczył Bolesławowi Kozubowi pamiątkową odznakę tej brygady.

- To wy przejęliście tradycje naszej dywizji - cieszył się Kozub. Podczas spotkania z żołnierzami wspominał minione lata.W rodzinnych Racławicach rozpoczął szkołę podstawową, kontynuował ją w Paczółtowicach i w Olkuszu. Mając 16 lat pracował i uczył się zawodu w zakładzie wędliniarskim w Krakowie. W 1938 r. został powołany do wojska, do szkoły podoficerskiej w I Batalionie Kolejowym w Krakowie. Walczył od początku II wojny światowej.

We wrześniu 1939 r. jego oddział dostał się na Węgry, gdzie po złożeniu broni został internowany. W 1940 r. z kolegami ukryli się pod węglem w lokomotywie, tak uciekali do Jugosławii. W Zagrzebiu w polskim konsulacie otrzymali paszporty i jechali do Francji, gdzie gen. Władysław Sikorski organizował Polskie Wojsko.

Po kapitulacji Francji Kozub trafił do Anglii. Służył w Szkocji przy umacnianiu obrony wybrzeża. Następnie został wcielony do Pierwszej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, która w 1944 r. wylądowała w Normandii. Jako saper przeszedł z nią cały szlak bojowy przez Francję, Belgię, Holandię do niemieckiego portu Wilhelmshaven, który złożył kapitulację gen. Maczkowi.

Do Polski nie wrócił z obawy przed władzami komunistycznymi. Osiadł w Szkocji i tam założył rodzinę.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski