Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hołd dla ppor. Żywota, ofiary zbrodni katyńskiej. Pod Krakowem odsłonili pomnik swojego krajana

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Uroczystości odsłonięcia pomnika ppor. Stanisława Nikodema Żywota
Uroczystości odsłonięcia pomnika ppor. Stanisława Nikodema Żywota IPN oddział Kraków
Pomnik ppor. Stanisława Nikodema Żywota, ofiary zbrodni katyńskiej - rozstrzelanego w Charkowie stanął na placu przy Szkole Podstawowej im. 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Luborzycy. Został uroczyście odsłonięty z udziałem uczniów, władz lokalnych oraz przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej. Na placu posadzono także Dąb Wolności.

Uroczystości upamiętniające ppor. Żywota odbyły się w Luborzycy w czwartek, 27 kwietnia. Tu w szkolnej hali sportowej w Luborzycy odbyła się swoista lekcja historii.

O podporuczniku opowiadał dr Marcin Chorązki z Oddziału IPN w Krakowie. Przedstawił zebranym sylwetkę pochodzącego z Luborzycy ppor. Żywota, który trafił do obozu w Starobielsku, a potem został rozstrzelany w Charkowie. Uczniowie także przygotowali się do tej uroczystości. Zaprezentowali patriotyczny program artystyczny.

Podczas tego spotkania nie zabrakło członków rodziny ppor. Żywot. Przybyły wnuczki Mieczysława Żywota (brata Stanisława) Grażyna Piotrowskia i Monika Wojciechowska-Szewczyk oraz członkowie rodziny Żywotów dalszego pokrewieństwa – Celina Brodowska, Marta Dubak oraz Iwona Dubak.

IPN reprezentowali zastępca dyrektora oddziału dr Michał Wenklar i dr Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

Pomnik z tablica przypominającą ppor. Żywota został sfinansowany przez gminę Kocmyrzów-Luborzyca i Instytut Pamięci Narodowej. A sadzonkę Dębu Wolności przekazało Nadleśnictwo Miechów.

Oddział IPN w Krakowie planuje również ufundowanie drugiej tablicy, upamiętniającej brata Stanisława Nikodema Żywota – Mieczysława.

IPN przypomina lokalnych bohaterów

Stanisław Nikodem Żywot urodził się 28 września 1906 r. w Luborzycy. Po ukończeniu szkoły powszechnej kontynuował naukę w krakowskim IV Gimnazjum Realnym im. Sienkiewicza oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie studiował chemię. W 1931 r. ukończył kurs w Wołyńskiej Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim, po którym został mianowany podporucznikiem. Służbę wojskową pełnił w 21. i 23. Pułku Artylerii Lekkiej. Do wybuchu wojny pracował na terenie Śląska Cieszyńskiego, w cukrowni w Chybiu.

We wrześniu 1939 r. stanął do walki w obronie ojczyzny. Trafił do sowieckiej niewoli, do obozu w Starobielsku. Wiosną 1940 r. został rozstrzelany przez NKWD w Charkowie. Jego zwłoki wrzucono do jednego z dołów śmierci w pobliskiej wsi Piatichatki.

Mieczysław Tomasz Żywot, urodzony 21 grudnia 1904 r. w Luborzycy, był synem Andrzeja (sekretarz gminy Luborzyca) i Marii Stanisławy z Dunin-Wąsowiczów. Uczęszczał do Państwowego IV Realnego Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Krakowie, gdzie zdał w 1923 r. maturę. Następnie podjął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Lekarskim, które ukończył 6 lutego 1936 r. otrzymując dyplom lekarza. 8 listopada 1932 r. poślubił Stanisławę Marię Wichlińską, z którą miał dwie córki: Annę (1938-2000) i Barbarę (1933-2017).

We wrześniu 1939 r. został zmobilizowany i pełnił funkcję lekarza w szpitalu wojskowym w Kielcach, gdzie mieszkał i pracował. 3 sierpnia 1940 r. został aresztowany przez niemiecką policję i niespełna trzy tygodnie później został osadzony w KL Buchenwald w Turyngii. Następnie został przetransportowany do KL Neuengamme pod Hamburgiem, gdzie zmarł zamęczony przez Niemców, 9 września 1943 r.

Dwór w Modlnicy należy do Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dwór w Modlnicy zachwyca o każdej porze roku. Otworzył bramy...

Sezon rowerowy już niedługo! Jaki rower wybrać?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski