Holendrzy i Czesi zawiedli

Jerzy Filipiuk
Do dwóch niespodzianek doszło w meczach eliminacyjnych grupy A o awans do mistrzostw Europy Francja 2016. Czechy zremisowały w Pradze z Łotwą 1:1, a Holandia w Amsterdamie z Turcją także 1:1.

„Pomarańczowi” mieli olbrzymią przewagę w meczu z Turkami, ale to ci ostatni objęli prowadzenie po strzale Buraka Yilmaza. Napór gospodarzy przyniósł efekt dopiero w doliczonym czasie gry, kiedy po strzale Wesleya Sneijdera piłka odbiła się od Klaasa-Jana Huntelaara i świetnie broniący Volkan Babacan był bezradny.

Czesi strzelili wyrównującego gola dopiero w 90 minucie po uderzeniu Vaclava Pilara. Prowadzenie dla gości uzyskał były zawodnik Cracovii Aleksejs Visnakovs (grał do 82 minuty), który wpadł w pole karne i płaskim strzałem pokonał Petra Cecha. Cały mecz w ekipie Łotwy rozegrał obecny piłkarz „Pasów” Deniss Rakels. W 64 minucie jego strzał pod poprzeczkę obronił Cech.

Grupa A (po pięciu kolejkach spotkań): Czechy 13, Islandia 12, Holandia 7, Turcja 5, Łotwa 3, Kazachstan 1 punkt.

Grupa A: Czechy – Łotwa 1:1 (0:1), Pilar 90 – Visnakovs 30; Holandia – Turcja 1:1 (0:1), Sneijder 90+2 – Yilmaz 37; Kazachstan – Islandia 0:3 (0:2), Gudjohnsen 20, Bjarnason 32 i 90.